سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

تصویر روز ناسا: IC 2118 یا سحابی سر جادوگر

آیا این سحابی شبیه سر یک جادوگر است؟ گفته می‌شود شکل سحابی شبیه آدمک سر جادوگر مراسم هالووین است، پس این سحابی را سحابی «سر جادوگر» می‌نامند. درواقع این چنین است که می‌تواند موضوعی برای تصورات تخیلی باشد. در تصویر امروز ناسا چه می‌بینیم؟ آن چه واضح است این است که IC 2118 حدود ۵۰ سال نوری وسعت دارد و ساخته‌شده از گاز و غباری است که به ستاره «پای شکارچی» (Rigel) ...

آیا این سحابی شبیه سر یک جادوگر است؟ گفته می‌شود شکل سحابی شبیه آدمک سر جادوگر مراسم هالووین است، پس این سحابی را سحابی «سر جادوگر» می‌نامند. درواقع این چنین است که می‌تواند موضوعی برای تصورات تخیلی باشد.

در تصویر امروز ناسا چه می‌بینیم؟

آن چه واضح است این است که IC 2118 حدود ۵۰ سال نوری وسعت دارد و ساخته‌شده از گاز و غباری است که به ستاره «پای شکارچی» (Rigel) اشاره دارد، زیرا تا حدی توسط این ستاره فرسایش یافته است. «پای شکارچی» یکی از ستارگان درخشان صورت فلکی شکارچی یا جبار است و در پایین این تصویر قرار دارد.

رنگ آبی سحابی سر جادوگر نه تنها ناشی از نور شدید آبی «پای شکارچی» است بلکه به این دلیل است که ذرات غبار، نور آبی را بهتر از قرمز پراکنده می‌کنند. همین فرایند فیزیکی باعث می‌شود که آسمان زمین هنگام روز آبی به نظر برسد. هرچند پراکنده‌سازها در جو سیاره زمین مولکول‌های نیتروژن و اکسیژن هستند.