سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

تصویر روز ناسا: شفق شمالی از استراتوسفر

در این تصویر که 15 ژانویه گرفته شده‌ است، نورهای شفق شمالی در نمای آسمان شبانه از استراتوسفر سیاره زمین می‌درخشند. در تصویر روز ناسا چه می‌بینیم؟ نوردهی منفرد، 5 ثانیه با یک دوربین دستی در هواپیمای بالای وینیپگ، کانادا انجام شد. در طول نوردهی، نورهای زمینی زیر،‌ مسیرهای رنگارنگی را در امتداد جهت حرکت هواپیمای با سرعت بالا بر جای می‌گذارند. در بالای افق دورتر، ذرات پرانرژی که در امتداد میدان مغناطیسی زمین در نواحی قطبی سیاره شتاب می‌گیرند، اکسیژن اتمی را تحریک می‌کنند تا نمایش درخشان شفق قطبی ...

در این تصویر که 15 ژانویه گرفته شده‌ است، نورهای شفق شمالی در نمای آسمان شبانه از استراتوسفر سیاره زمین می‌درخشند.

در تصویر روز ناسا چه می‌بینیم؟

نوردهی منفرد، 5 ثانیه با یک دوربین دستی در هواپیمای بالای وینیپگ، کانادا انجام شد. در طول نوردهی، نورهای زمینی زیر،‌ مسیرهای رنگارنگی را در امتداد جهت حرکت هواپیمای با سرعت بالا بر جای می‌گذارند.

در بالای افق دورتر، ذرات پرانرژی که در امتداد میدان مغناطیسی زمین در نواحی قطبی سیاره شتاب می‌گیرند، اکسیژن اتمی را تحریک می‌کنند تا نمایش درخشان شفق قطبی را ایجاد کنند.

رنگ مایل به سبز مشخص شفق در ارتفاعات 100-300 کیلومتری و قرمز در ارتفاعات بالاتر و تراکم جوی کمتر ایجاد می‌شود. درخشش پرشور ستارگان کم‌نور در امتداد صفحه کهکشان راه شیری ما در طول شب کمان می‌شود، درحالی‌که کهکشان آندرومدا این نمای آسمان شمالی را به فضای خارج از کهکشانی گسترش می‌دهد.

یک نشانه‌ پراکنده‌ از آندرومدا، نزدیک‌ترین کهکشان مارپیچی بزرگ به کهکشان راه شیری، در سمت چپ بالا قابل مشاهده است.

خبرکاو