سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

تصویر روز ناسا: جسم هوگ، کهکشان حلقه‌ای

آیا این تصویر یک کهکشان است یا دو کهکشان؟ این سؤال در سال 1950 زمانی که ستاره‌شناس آمریکایی، «آرتور هوگ»، درحال مطالعه این جرم فراکهکشانی غیرعادی بود، مطرح شد. در بیرون کره، حلقه‌ای است که ستاره‌های آبی درخشان بر آن غالب هستند. درحالی‌که در نزدیکی مرکز، توپی از ستاره‌های بسیار قرمزتر قرار دارد که احتمالاً بسیار قدیمی‌ هستند. درواقع ستاره عظیمی در مرکز این کهکشان قرار دارد و بین این دو، شکافی وجود دارد که کاملاً ...

آیا این تصویر یک کهکشان است یا دو کهکشان؟ این سؤال در سال 1950 زمانی که ستاره‌شناس آمریکایی، «آرتور هوگ»، درحال مطالعه این جرم فراکهکشانی غیرعادی بود، مطرح شد.

در بیرون کره، حلقه‌ای است که ستاره‌های آبی درخشان بر آن غالب هستند. درحالی‌که در نزدیکی مرکز، توپی از ستاره‌های بسیار قرمزتر قرار دارد که احتمالاً بسیار قدیمی‌ هستند.

درواقع ستاره عظیمی در مرکز این کهکشان قرار دارد و بین این دو، شکافی وجود دارد که کاملاً تاریک به نظر می‌رسد.

چگونگی شکل‌گیری جسم هوگ، ازجمله حلقه تقریباً گرد پرستاره و گازی آن، ناشناخته باقی مانده‌ است. فرضیه‌های پیدایش، شامل یک برخورد کهکشانی در میلیاردها سال پیش و اثر گرانشی یک میله مرکزی است که از آن زمان ناپدید شده‌ است.

در تصویر روز ناسا چه می‌بینیم؟

تصویر امروز توسط تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده‌ و با استفاده از یک الگوریتم نویز‌زدایی هوشمند دوباره پردازش شده‌ است.

مشاهدات در امواج رادیویی نشان می‌دهد که جسم هوگ در میلیارد سال گذشته کهکشان کوچک‌تری ایجاد نکرده است.

گستره این جسم حدود 100000 سال نوری است و در فاصله 600 میلیون سال نوری از ما به سمت صورت فلکی مار (سرپنس) قرار دارد. بسیاری از کهکشان‌های دور در سمت راست قابل مشاهده هستند.

خبرکاو