سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

تسلا در گیگافکتوری نیویورک یکی از قدرتمندترین ابرکامپیوترهای جهان را می‌سازد

تسلا به‌عنوان بخشی از یک سرمایه‌گذاری 500 میلیون دلاری که فرماندار نیویورک آن را اعلام کرده است، قصد دارد ابرکامپیوتر Dojo را در کارخانه Gigafactory نیویورک بسازد. ابررایانه Dojo برای پردازش حجم عظیمی از داده‌های مربوط به خودروهای تسلا و آموزش سیستم‌های هوش مصنوعی آن برای رانندگی خودران و کاربردهای دیگر طراحی شده است. انتظار داریم که این ابررایانه با کنارزدن انویدیا به‌عنوان رهبری فعلی این حوزه، یکی از قدرتمندترین خوشه‌های کامپیوتری جهان باشد.دیگر اخبارتصاویر دیده نشده‌ ...

تسلا به‌عنوان بخشی از یک سرمایه‌گذاری 500 میلیون دلاری که فرماندار نیویورک آن را اعلام کرده است، قصد دارد ابرکامپیوتر Dojo را در کارخانه Gigafactory نیویورک بسازد.

ابررایانه Dojo برای پردازش حجم عظیمی از داده‌های مربوط به خودروهای تسلا و آموزش سیستم‌های هوش مصنوعی آن برای رانندگی خودران و کاربردهای دیگر طراحی شده است. انتظار داریم که این ابررایانه با کنارزدن انویدیا به‌عنوان رهبری فعلی این حوزه، یکی از قدرتمندترین خوشه‌های کامپیوتری جهان باشد.

«کتی هوچول»، فرماندار نیویورک، در جریان جلسه‌ای درباره توسعه اقتصادی این ایالت به این سرمایه‌گذاری اشاره کرد و بيان کرد پروژه تسلا باعث ایجاد صدها شغل جدید می‌شود و اکوسیستم نوآوری منطقه را تقویت می‌کند. او همچنین بيان کرد که ایالت از یک پروژه ابرکامپیوتر هوش مصنوعی جداگانه در دانشگاه ایالتی نیویورک (SUNY) با بودجه 275 میلیون دلاری و بیش از 400 میلیون دلار سرمایه‌گذاری دولتی و خصوصی نیز حمایت خواهد کرد.

ایلان ماسک ساخت ابرکامپیوتر تسلا را تأیید کرد

«ایلان ماسک»، مدیرعامل تسلا نیز این برنامه‌ها را در ایکس تأیید کرد. او همچنین بيان کرد رقم 500 میلیون دلاری فقط برای یک سیستم کوچک‌تر مبتنی بر تراشه‌های انویدیاست و هزینه ابررایانه Dojo بسیار بیشتر خواهد بود:

«فرماندار درست او میگوید که این [سرمایه‌گذاری] برای سوپرکامپیوتر Dojo است، اما 500 میلیون دلار – که پول بسیار زیادی است – معادل سیستمی با 10 هزار تراشه H100 از انویدی است. تسلا امسال بیش از این‌ها برای خرید سخت‌افزار از انویدیا هزینه خواهد کرد. »

کارخانه گیگافکتوری مستقر در نیویورک تسلا درحال‌حاضر پنل‌های خورشیدی، سقف‌های خورشیدی و قطعات سوپرشارژر تولید می‌کند و تیمی از تحلیلگران داده Autopilot نیز در آن حضور دارند. هوچول دقیقاً اشاره نکرده است که ابرکامپیوتر Dojo چه زمانی آماده خواهد شد، اما او از آن به‌عنوان یک تغییر بزرگ برای صنعت هوش مصنوعی این ایالات یاد کرد که انتظار داریم که در چند سال آینده به یک صنعت 1.3 تریلیون دلاری تبدیل شود.

خبرکاو