متن خبر

ترک‌های روی قمر پلوتو شارون ممکن است شواهدی از یخ‌زده بودن اقیانوس زیرسطحی باشد.

ترک‌های روی قمر پلوتو شارون ممکن است شواهدی از یخ‌زده بودن اقیانوس زیرسطحی باشد.

اخبارترک‌های روی قمر پلوتو شارون ممکن است شواهدی از یخ‌زده بودن اقیانوس زیرسطحی باشد.
شناسهٔ خبر: 265855 -
خبرکاو:

آتشفشان یخی قمر بزرگ پلوتون، شارون و کمربند شکستگی در سطح آن، ممکن است ناشی از یک اقیانوس یخ زده زیرسطحی باشد که از میان یک پوسته یخی نازک منفجر شده است.

مدل‌های جدید نشان می‌دهند که وقتی اقیانوس داخلی شارون منجمد می‌شود، می‌تواند فرورفتگی‌های عمیق و درازی را در امتداد وسط آن ایجاد کند، اما این ممکن است به این معنی باشد که پوسته بیرونی نازک‌تر از آن چیزی است که در مقطعی از تاریخ ماه پیش‌بینی می‌شود. این مدل‌ها همچنین نشان می‌دهند که فوران آتشفشان‌های منجمد با یخ، آب و مواد دیگر در نیمکره شمالی شارون کمتر است.

هنگامی که فضاپیمای نیوهورایزنز ناسا در سال 2015 از منظومه پلوتون-چارون بازدید کرد، ویژگی های زمین شناسی یخی شارون برای دانشمندان شوکه شد و قبلاً معتقد بود که شارون یک توپ یخی بی اثر است. از آن زمان، یک تیم علمی به رهبری محققان موسسه تحقیقاتی جنوب غربی (SwRI) در حال تحلیل داده‌های New Horizons هستند و تلاش می‌کنند علت این آپشن های زمین‌شناسی سرد را کشف کنند.

مطالب مرتبط: شارون: بزرگترین قمر پلوتو

عضو تیم و محقق SwRI، آلیسا رودن، متخصص ژئوفیزیک ماهواره های یخی است، به ویژه ماهواره هایی که میزبان اقیانوس های خود هستند.

او در بیانیه‌ای گفت: «ترکیبی از تفاسیر زمین‌شناسی و مدل‌های تکامل مداری-حرارتی نشان می‌دهد که شارون یک اقیانوس مایع زیرسطحی داشته که در نهایت یخ زده است » . هنگامی که یک اقیانوس داخلی یخ می زند، منبسط می شود و تنش های زیادی در پوسته یخی خود ایجاد می کند و آب زیر آن را تحت فشار قرار می دهد.

رودن نحوه شکل گیری شکستگی ها در پوسته یخی شارون را با یخ زدن اقیانوس زیر آن مدل کرد تا تکامل سطح و درون این قمر را بهتر درک کند. اقیانوس های مورد استفاده در مدل ها از آب، آمونیاک و ترکیبی از این دو تشکیل شده بودند. اگرچه آمونیاک می‌تواند به عنوان ضدیخ عمل کند و غلظت‌های بالا می‌تواند به حفظ طول مدت اقیانوس‌های مایع کمک کند، رودن دریافت که ترکیب‌های مختلف اقیانوس تأثیر قابل‌توجهی بر نتایج آنها ندارد.

هنگامی که اقیانوس یخ زده به پوسته بیرونی شارون فشار وارد می کند باعث می شود که شکستگی ها به کل پوسته نفوذ کند. با افزایش حجم اقیانوس، فشاری بر مایع پوشاننده وارد می شود و باعث می شود که از طریق شکستگی ها به سطح شارون فوران کند.

این تیم به دنبال شرایطی بودند که به شکستگی‌ها اجازه می‌دهد تا به طور کامل به پوسته یخی شارون نفوذ کنند و آب‌های سطحی و زیرسطحی را به هم پیوند دهند تا آتش‌فشان‌های منجمد اقیانوسی ایجاد شود. این نشان داد که نظریه‌های کنونی پیرامون تکامل قمر پلوتو ممکن است نادرست باشند. این به این دلیل است که این نظریه‌ها نشان می‌دهند که پوسته‌های یخی شارون بسیار ضخیم‌تر از آن هستند که به‌طور کامل توسط تنش‌های مرتبط با انجماد اقیانوس‌ها شکسته شوند.

تصویری <a href= از شارون با برچسب‌هایی که نشان‌دهنده شکاف‌هایی در سطح آن است که ممکن است یک اقیانوس داخلی یخ زده باشد." class="expandable lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/space/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/e6UYMk9X8vr28yNNMeZuVa-320-80.jpg 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/e6UYMk9X8vr28yNNMeZuVa-480-80.jpg 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/e6UYMk9X8vr28yNNMeZuVa-650-80.jpg 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/e6UYMk9X8vr28yNNMeZuVa-970-80.jpg 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/e6UYMk9X8vr28yNNMeZuVa-1024-80.jpg 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/e6UYMk9X8vr28yNNMeZuVa-1200-80.jpg 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/e6UYMk9X8vr28yNNMeZuVa.jpg" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/e6UYMk9X8vr28yNNMeZuVa.jpg">

تصویری از شارون با برچسب‌هایی که نشان‌دهنده شکاف‌هایی در سطح آن است که ممکن است یک اقیانوس داخلی یخ زده باشد. (اعتبار تصویر: ناسا / آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جان هاپکینز / جنوب غربی)

ضخامت پوسته یخی شارون در زمان وقوع جریان، در مقابل بیش از 60 مایل یا 100 کیلومتری که نشان داده شد، کمتر از 6 مایل (10 کیلومتر) بود، یا سطح در ارتباط مستقیم با اقیانوس به عنوان بخشی از فرآیند فوران نبود. رودن گفت. اگر پوسته یخی شارون به اندازه‌ای نازک بود که به طور کامل شکافته می‌شد، به طور قابل‌توجهی بیشتر از آنچه که دره‌های شناسایی شده در نیمکره برخورد شارون نشان می‌دهند، یخ‌زدگی اقیانوس‌ها را نشان می‌داد.

این دره ها در امتداد کمربند تکتونیکی جهانی از برآمدگی ها در سراسر صورت شارون قرار دارند و مناطق زمین شناسی شمالی و جنوبی ماه را از هم جدا می کنند. مدل این تیم نشان می‌دهد که دره‌ها ممکن است از شکستگی‌هایی در پوسته یخی ماه شروع شده باشند که به اقیانوس آن نمی‌رسند، به این معنی که پس از شکستگی‌های ناشی از کریوولکانیسم و ​​زمانی که پوسته شارون ضخیم شده بود، شکل گرفته‌اند.

داستان های مرتبط:

این ایده که کریوولکانیسم شارون از یک اقیانوس یخ زده سرچشمه می گیرد، می تواند تایید شود اگر ماموریت آینده ویژگی های گسترده تری را در نیمکره ماه مشاهده کند. این ویژگی‌ها که توسط New Horizons مشاهده نشده‌اند، از این ایده حمایت می‌کنند که اقیانوس شارون ضخیم‌تر از حد انتظار بوده و پوسته آن نازک‌تر است.

رودن گفت: «یخ زدن اقیانوس‌ها همچنین دنباله‌ای از فعالیت‌های زمین‌شناختی را پیش‌بینی می‌کند، که در آن انجماد منشأ اقیانوس قبل از تکتونیسم ایجاد شده توسط سویه متوقف می‌شود. "تجزیه و تحلیل دقیق‌تر سوابق زمین‌شناسی شارون می‌تواند به تعیین اینکه آیا چنین سناریویی قابل اجرا است یا خیر."

تحقیقات این تیم در مجله Icarus منتشر شده است. (در برگه جدید باز می شود)

ما را دنبال کنید @Spacedotcom (در برگه جدید باز می شود) یا در فیس بوک (در برگه جدید باز می شود) و اینستاگرام (در برگه جدید باز می شود) .

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است