سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

تداوم معضل ایمنی کودکان در پلتفرم‌های متا؛ مارک زاکربرگ نمی‌خواهد مسئول شناخته شود

«مارک زاکربرگ»، مدیرعامل متا، درتلاش است تا از مسئولیت‌های حقوقی شخصی در پرونده‌های قضایی درباره اعتیاد کودکان به شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام اجتناب کند. قانونی وجود دارد که مدیران اجرایی را از مسئولیت شخصی محافظت می‌کند. اگر زاکربرگ شخصاً از مسئولیت در قبال چنین شکایاتی معاف شود، دادگاه همچنان متا را مسئول می‌‌داند. همچنین گزارش‌ها حاکی از آن است که در برخی از حساب‌های کاربری، والدین از برخی از کودکان زیر 13 ...

«مارک زاکربرگ»، مدیرعامل متا، درتلاش است تا از مسئولیت‌های حقوقی شخصی در پرونده‌های قضایی درباره اعتیاد کودکان به شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام اجتناب کند. قانونی وجود دارد که مدیران اجرایی را از مسئولیت شخصی محافظت می‌کند. اگر زاکربرگ شخصاً از مسئولیت در قبال چنین شکایاتی معاف شود، دادگاه همچنان متا را مسئول می‌‌داند. همچنین گزارش‌ها حاکی از آن است که در برخی از حساب‌های کاربری، والدین از برخی از کودکان زیر 13 سال محتواهای نامناسبی منتشر کرده‌اند، و متا به گزارش ‌ها درباره این محتواها واکنشی نشان نداده است.

براساس گزارش NBC، در دادگاه اخیر شرکت متا درباره اعتیاد کودکان به اینستاگرام، تیم حقوقی مارک زاکربرگ حاضر شدند ولی او شخصاً در این دادگاه نبود. مدیرعامل متا متهم شد که کودکان را به شبکه‌های اجتماعی معتاد کرده است. در شکایت‌های خانواده‌ها و مدارس از 15 ایالت مختلف، ادعا شد که اقدامات و بی‌عملی‌های زاکربرگ منجر به اعتیاد کودکان شده و و این امر به آن‌ها آسیب رسانده است.

از سوی دیگر به گزارش وال استریت ژورنال، حساب کاربری برخی از کودکان که توسط والدین آن‌ها اداره می‌شود، اگرچه محتوای غیرقانونی ندارند، اما کارکنان متا دریافته‌اند که برخی والدین آگاهانه محتواهایی را از فرزندان خود منتشر می‌کنند که نامناسب است. کارکنان درباره تعدادی از این حساب‌ها نگرانی‌هایی را مطرح کرده‌اند، اما طبق گزارش‌ها، متا هیچ اقدامی در این زمینه انجام نداده است.

مارک زاکربرگ و کودکان

تلاش مارک زاکربرگ برای اجتناب از قبول مسئولیت‌های شخصی در پرونده‌های قضایی

وکیل زاکربرگ استدلال کرده است که باید بین آنچه که زاکربرگ به عنوان مدیرعامل شرکتش مسئول است و آنچه که شخصاً مسئولیت آن را برعهده دارد، تمایز واضحی وجود داشته باشد. از سوی دیگر، وکلای شاکیان می‌گویند که او باید محاکمه شود.

وکلای شاکیان مدعی‌اند که زاکربرگ نقش فعالی در پرونده‌های اعتیاد کودکان داشته است، چرا که او از تمام نقص‌های ایمنی مطلع بوده و آن‌ها را فاش نکرده است. از سوی دیگر، متا در بیانیه‌ای گفته که سوابق قانونی نشان می‌دهد که مدیراجرایی‌بودن به معنای قبول مسئولیت اقدامات یک شرکت نیست. وکیل زاکربرگ او میگوید ادعاها علیه زاکربرگ باید رد شوند.

در دادگاه اخیر، قاضی زاکربرگ را از مسئولیت مبرا ندانست؛ اما بيان کرد طرفین این پرونده باید ماه آینده میلادی در دادگاه حاضر شوند و البته ممکن است زاکربرگ مسئولیتی شخصی در قبال این پرونده نداشته باشد.

پیش‌ازاین مارک زاکربرگ در جلسه مربوط به امنیت آنلاین کودکان از کسانی که در پرونده‌های اعتیاد کودکان به شبکه‌های اجتماعی آسیب دیده‌اند، عذرخواهی کرد.

خبرکاو