متن خبر

تحقیق ربات کوچک Icefin: «یخچال روز رستاخیز» سریع‌تر از انتظار دانشمندان درحال ذوب‌شدن است

تحقیق ربات کوچک Icefin: «یخچال روز رستاخیز» سریع‌تر از انتظار دانشمندان درحال ذوب‌شدن است

اخبارتحقیق ربات کوچک Icefin: «یخچال روز رستاخیز» سریع‌تر از انتظار دانشمندان درحال ذوب‌شدن است
شناسهٔ خبر: 268502 -
خبرکاو:

دانشمندان ادعا کرده‌اند یک یخچال طبیعی در امتداد سواحل غربی قطب جنوب سریع‌تر از چیزی که قبلاً تصور می‌شد، درحال ذوب‌شدن است. طبق این ادعا، یخچا‌ل طبیعی Thwaites که از آن با عنوان «یخچال روز رستاخیز» (Doomsday Glacier) هم یاد می‌شود، درحال ترک‌خوردن و از هم پاشیدن است؛ زیرا جریان‌های گرم اقیانوسی، یخچا‌ل را با سرعتی بیشتری از انتظار دانشمندان، ضعیف و ضعیف‌تر می‌کند.

داده‌های این گزارش توسط یک ربات شبیه به لوله کوچک 3 متری به نام Icefin جمع‌آوری شده است. در سال 2020، محققان حفره‌ای به عمق تقریباً 609.6 متر در یخ ایجاد کردند تا Icefin به یکی از اصلی ترین نقاط یخچال Thwaites برود؛ جایی که محل برخورد آن با دریای آموندسن محسوب می‌شود و یخ از این قسمت شروع به شناورشدن می‌کند.

ذوب‌شدن یخچال روز رستاخیر و تأثیرات آن

براساس دو مقاله که توسط مجله Nature منتشر شده، Icefin کشف کرد که یخچال از کف اقیانوس عقب‌نشینی و از پایه شروع به نازک‌شدن کرده است که باعث می‌شود یخچال Doomsday با سرعت زیادی درحال ذوب‌شدن باشد. علاوه‌براین، ربات کوچک همچنین متوجه شد که شکاف‌های یخ باعث می‌شوند جریان‌های گرم به داخل یخچال راه پیدا کند که این امر ذوب بخش‌های داخلی آن را نیز ساده‌تر می‌کند.

به گفته همکاری علمی بین‌المللی Thwaites Glacier (ITGC)، خط زمینی یخچا‌ل Thwaites از دهه 1990 تقریباً 15 کیلومتر عقب‌نشینی کرده است. پس ، مقدار یخ خارج‌شده از این منطقه 120 کیلومتری تقریباً دو برابر شده است. اگر این یخچال با همین سرعت به ذوب‌شدن ادامه دهد، می‌تواند بیش از 45 سانتی‌متر به سطح دریاها اضافه کند و باعث هرج‌ومرج در سراسر جهان شود.

«بریتنی اشمیت»، دانشیار نجوم و علوم زمین او میگوید که درک محل ذوب یخچال به اندازه سرعت ذوب‌شدن آن مهم است. ربات کوچک Icefin باعث شد دانشمندان به نقاط غیرقابل‌دسترس یخچا‌ل نیز دسترسی داشته باشند و بتوانند از طریق داده‌های آن نحوه ذوب‌شدن یخ‌ها را تحلیل کنند.

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است