سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

تجارت ایران از ترکیه، کره جنوبی و عربستان عقب افتاد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، تجارت خارجی بخش مهمی از اقتصاد هر کشور است. تجارت به معنای مجموع ارزش صادرات و واردات یک کشور است و توسعه تجاری یکی از ارکان توسعه و رشد اقتصادی است که امکان رشد درآمد ملی، تنوع محصولات و ارتقاء سطح رفاه را می‌توان فراهم کند. در این گزارش روند ارزش صادرات و واردات گمرکی ایران ...

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، تجارت خارجی بخش مهمی از اقتصاد هر کشور است. تجارت به معنای مجموع ارزش صادرات و واردات یک کشور است و توسعه تجاری یکی از ارکان توسعه و رشد اقتصادی است که امکان رشد درآمد ملی، تنوع محصولات و ارتقاء سطح رفاه را می‌توان فراهم کند.

در این گزارش روند ارزش صادرات و واردات گمرکی ایران از سال 1338 مورد تحلیل قرار گرفته و به این منظور ارزش دلاری کالاها و خدمات در نظر گرفته شده است. این تحلیل حاکی از این است که با وجود رشد حجم و ارزش تجارت خارجی کشور در 65 سال اخیر، پس از سال 1389 ارزش کالاهای صادراتی نسبت به کالاهای وارداتی افت کرده است. همچنین مقایسه رشد تجارت ایران با سه کشور ترکیه، کره جنوبی و عربستان سعودی نشان می‌هد که  تجارت ایران هرچند در این 6 دهه رشد کرده، اما این رشد در مقابل کشورهای مشابه ناچیز بوده است.

مشروح این گزارش را در اکوایران با تیتر «روند تجارت ایران در 6 دهه؛ آیا رشد تجارت چشم‌گیر بوده است؟» بخوانید.

خبرکاو