سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

بیمه رایگان برای کودکان زیر 7 سال+ شرایط

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از میزان، محمد مهدی ناصحی در نشست خبری دهه فجر در ستاد وزارت بهداشت، گفت: پس از تصویب قانون جوانی جمعیت وزارت بهداشت توجه ویژه‌ای به کودکان داشته است و طرح پوشش رایگان بیمه کودکان زیر ۷ سال توسط وزیر بهداشت مطرح شده است. وی گفت : هم اکنون در جمعیت ۲۰ میلیونی روستایی که تا ۹۵ درصد و در سایر نقاط کشور که ...

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از میزان، محمد مهدی ناصحی در نشست خبری دهه فجر در ستاد وزارت بهداشت، گفت: پس از تصویب قانون جوانی جمعیت وزارت بهداشت توجه ویژه‌ای به کودکان داشته است و طرح پوشش رایگان بیمه کودکان زیر ۷ سال توسط وزیر بهداشت مطرح شده است.

وی گفت : هم اکنون در جمعیت ۲۰ میلیونی روستایی که تا ۹۵ درصد و در سایر نقاط کشور که تا ۹۰ درصد تحت پوشش بیمه هستند، کودکان ار خدمات زیادی برخوردارند، چون فرانشیز برای آنان اعمال می‌شود، ولی طبق این طرح کودکان زیر ۷ سال از قبل مدرسه تحت پوشش رایگان بیمه قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: اجرای کامل این طرح ۲.۵ همت اعتبار نیاز دارد که در صورت تامین آن از سوی دولت، پرداخت‌ها به بیمارستان‌ها در این طرح با مشکل مواجه نخواهد شد.

مدیرعامل بیمه سلامت ایران با بیان این که به دلیل تقدم پیشگیری بر درمان، معاونت پیشگیری در این سازمان ایجاد شده است، اظهار داشت: تجمیع منابع مالی بیمه‌ها یک ضرورت است که در صورت ایجاد سامانه یکپارچه منابع مالی، شاهد صرفه جویی در منابع، تسهیل در نظارت و ارتقای خدمات خواهیم بود.

ناصحی با اشاره به این که عمده جمعیت کشور تحت پوشش دو بیمه سلامت و تامین اجتماعی هستند، بیان کرد: در زمینه پوشش جمعیتی در سال‌های اخیر به ویژه پس از کرونا، گام‌های مهمی برداشته شده است و دیگر کسی در کشور بدون بیمه نیست.
وی با تاکید بر اجرای عدالت در سلامت، اضافه کرد: هم اکنون هر کسی دچار مشکل شود دسترسی به بیمه خواهد شد. ۳ دهک اول کشور در سال ۱۴۰۰ و دو دهک دیگر امسال تحت پوشش رایگان بیمه قرار گرفتند که این پنج دهک جمعیتی بالغ بر ۱۲.۵ میلیون نفر هستند.

مدیرعامل بیمه سلامت ایران با بیان این که تامین بیمه پایه‌ای که در خور شان مردم باشد وظیفه ماست، ولی در زمینه بیمه جامع و کامل هنوز نقص داریم، گفت: افراد اکنون در کوتاه‌ترین زمان از طریق سامانه راحت می‌توانند بیمه شوند و مادران باردار و فرزندشان تا ۵ سالگی رایگان بیمه هستند.

وی گفت : بیمه ناباروری نیز تا ۹۰ درصد در سیستم دولتی پوشش داده شده و در بخش خصوصی نیز خدمات ناباروری را با تعرفه غیردولتی پوشش می‌دهیم.

ناصحی بيان کرد : خدمات اوتیسم و توانبخشی برای اولین بار در کشور تحت پوشش بیمه پایه قرار گرفته و به صندوق صعب العلاج الحاق شده است.

وی با بیان این که گام اصلی ما در شاخص ها، شاخص‌های جمعیتی است، اظهار کرد: خوشبختانه رهبر معظم انقلاب در سخنرانی ابتدای امسال خود در مشهد از شاخص‌های بیمه تمجید کردند. این شاخص‌ها روز بروز بهتر می‌شود و بیش از ۲۰ میلیون نفر در روستا‌ها و همجنین جمعیت عشایری تا ۹۵ درصد هزینه‌های درمانی خود در بخش دولتی اگر از طریق نظام ارجاع پذیرش شوند، از بیمه دریافت می‌کنند.

وی با ابراز امیدواری برای اجرای برنامه سلامت خانواده در تمام کشور، گفت: برنامه سلامت خانواده هم اکنون در بسیاری از شهر‌ها اجرایی شده واگر به طور کامل در تمام شهر‌ها اجرایی شود، خرید خدمت آن توسط بیمه انجام خواهد شد.

مدیرعامل بیمه سلامت ایران در ادامه اظهار داشت: صندوق صعب العلاج سال قبل ۵ همت اعتبار داشت و امسال ۷ همت اعتبار دارد و اعتبارات امسال این صندوق تا حدود ۹۰ درصد محقق شده است. تعداد ۱۵ بیماری دیگر نیز در این حوزه توسط کارشناسان در حال تحلیل است و پس از بررسی‌ها برای پوشش در سامانه قرار می‌گیرد.

ناصحی گفت : بالای ۹۰ درصد دارو‌های بیماران صعب العلاج از ۷۰ درصد تا ۱۰۰ درصد، تحت پوشش بیمه است. به عنوان مثال ۱۰۰ درصد دارو‌های هموفیلی تحت پوشش بیمه قرار دارد و برخی از دارو‌های گرانقیمت جدید مثل دارو‌های دیابت نیز تحت پوشش قرار گرفته اند و در مجموع حدود ۶۶ داروی جدید را در این بخش تحت پوشش برده ایم که برخی از آن‌ها دارو‌های ترکیبی و مهم هستند.

وی ادامه داد: صندوق صعب العلاج خدمات بستری، سرپایی، دارویی و سایر خدمات سلامتی این بیماران را تحت پوشش قرار می‌دهد و تاکنون ۲ میلیون بیمار در این صندوق نشان دار شده اند.

وی با بیان این که پرهزینه‌ترین خدمات این افراد دارویی است، یادآور شد: ۱۹۵۰ دارو تحت پوشش بیمه‌ها هستند و حدود ۳۰۰ داروی پرتکرار وجود دارد که پوشش بیمه‌ای ندارند که به ترتیب پس از تعیین قیمت‌های آن‌ها و تصویب در شورای عالی بیمه، تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند.

وی با بیان این که نظم خوبی به پرداخت‌ها داده شده و پرداخت‌های بیمه سلامت به مراکز نهایتا با تاخیر دو تا ۳ ماهه به دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام می‌شود، گفت: بیمارستان‌های دولتی نیاز به حمایت دارند و از سایر بیمه‌ها نیز انتظار داریم که شرایط آنان را درک کنند.

مدیرعامل بیمه سلامت ایران با اشاره به این که پوشش جمعیتی در دو سال گذشته به طور متناوب افزایش داشته است، لازم دانست : ۴۵.۵ میلیون نفر در کشور تحت پوشش بیمه سلامت ایران هستند که ۶ تا ۸ میلیون نفر اعتبار دفترچه هایشان تمام شده و هنوز تمدید نکرده‌اند.

ناصحی درباره ایجاد سامانه یکپارچه خدمات بیمه‌ای نیز گفت: از سوی بیمه‌ها آمادگی لازم برای ایجاد این سامانه وجود دارد و قرار شده طی دو هفته تا یک ماه دیگر گروه‌های فنی نتایج کارشناسی‌های خود در این زمینه را اعلام کنند.

وی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص بیمه‌های تکمیلی گفت: بخش زیادی از کارکنان دولت و مردم از بیمه‌های تکمیلی بهره می‌برند و باید ارتباط داده‌ای و آماری بین این بیمه‌ها با سایر بیمه‌های پایه برقرار باشد که البته ارتباط بین بیمه سلامت با بیمه‌های تکمیلی تا حد زیادی برقرار شده است.

مدیرعامل بیمه سلامت ایران با اشاره به تحت پوشش بودن ۱۷ خدمت دندانپزشکی، گفت: خدمات پیشگیری دندانپزشکی تحت پوشش بیمه پایه قرار دارد، ولی هزینه از جیب مردم بیشتر در بخش خدمات پرهزینه دندانپزشکی مانند ترمیم ریشه است که در جلسه آینده شورای عالی بیمه در خصوص آن تصمیم گیری خواهد شد

ناصحی گفت : تعداد موسسات دندانپزشکی در کشور ۹۲۲۸ موسسه است که ۱۶۴۷ موسسه با بیمه سلامت قرارداد دارند که روز بروز بر تعداد آن‌ها گفت ه می‌شود. خدمات دندانپزشکی برای مادران باردار، زنان شیرده و کودکان زیر ۱۴ سال نیز رایگان است.

وی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص طرح دارویار گفت: اعتبار لازم برای پوشش بیمه‌ای این طرح در بخش دارو، شیرخشک و تجهیزات برای سال آینده با توجه به افزایش قیمت دارو‌ها و تجهیزات پزشکی، حدود ۱۵۰ همت برآورد می‌شود.

مدیرعامل سازمان بیمه ایران، گفت: از ۶۹ همتی که برای امسال در طرح دارویار پیش بینی شده بود تاکنون بیش از ۴۰ همت هزینه شده، ولی برای سال آینده ابتدا باید قیمت‌های جدید دارو‌ها و تجهیزات پزشکی تعیین شود تا سهم بیمه‌ها نیز مشخص شود.

ناصحی گفت : با توجه به نیاز برخی از افراد جامعه از خدمات مشاوره‌های روانشناسی به ویژه در حوزه خانواده، برای نخستین بار ۶ خدمت روانشناسی نیز تحت پوشش بیمه پایه قرار گرفته و در صورت استقبال مردم و مراکز ارائه خدمت، این پوشش‌ها گسترش خواهد یافت.

خبرکاو