متن خبر

‘بکر’ شهاب سنگی که هنگام فرود تصادفی روی زمین به نمک خوراکی آلوده شده است

‘بکر’ شهاب سنگی که هنگام فرود تصادفی روی زمین به نمک خوراکی آلوده شده است

اخبار‘بکر’ شهاب سنگی که هنگام فرود تصادفی روی زمین به نمک خوراکی آلوده شده است
شناسهٔ خبر: 267346 -
خبرکاو:

تصویری نزدیک <a href= از کریستال های نمک سفید روی سطح خاکستری و سنگی یک قطعه شهاب سنگ" class="expandable lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/space/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/N2XxsRWs6oAWi7nVmDveU9-320-80.jpg 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/N2XxsRWs6oAWi7nVmDveU9-480-80.jpg 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/N2XxsRWs6oAWi7nVmDveU9-650-80.jpg 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/N2XxsRWs6oAWi7nVmDveU9-970-80.jpg 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/N2XxsRWs6oAWi7nVmDveU9-1024-80.jpg 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/N2XxsRWs6oAWi7nVmDveU9-1200-80.jpg 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/N2XxsRWs6oAWi7nVmDveU9.jpg" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/N2XxsRWs6oAWi7nVmDveU9.jpg">

تصویری نزدیک از کریستال‌های نمک سفید روی سطح خاکستری و سنگی یک قطعه شهاب‌سنگ (اعتبار تصویر: Meteoritics & Planetary Science/ Jenkins et al.)

شهاب سنگی که در وینچکام در انگلستان به یک راهرو برخورد کرد، چند ساعت پس از فرود با نمک خوراکی آلوده شد و امیدها را از بین برد که می تواند نمونه ای "بکر" از نوع اولیه سنگ فضایی باشد.

شهاب سنگ Winchcombe که در فوریه 2021 بر روی جاده گلوسسترشر و مزرعه گوسفند در مجاورت آن تکه تکه شد و سقوط کرد، خیلی زود پس از فرود در کیسه های مهر و موم شده بازیابی و ذخیره شد - در عرض چند ساعت برای قطعه یافت شده در خیابان و در عرض چند روز برای آوار در. مزرعه گوسفند اما با وجود این، تحقیقات جدید نشان می‌دهد که شهاب‌سنگ به دلیل برهم‌کنش‌هایش با جو و سطح زمین شروع به تغییر کرده است.

لورا جنکینز، نویسنده اصلی این مطالعه، دانشجوی دکترا در دانشکده علوم جغرافیایی و زمین در دانشگاه گلاسکو، "شهاب سنگ Winchcombe اغلب به عنوان یک نمونه "بکر" از یک شهاب سنگ کندریت CM توصیف می شود، و در حال حاضر بینش های قابل توجهی به دست آورده است. در بیانیه ای گفته شد (در برگه جدید باز می شود) . (کندریت های CM زیرگروهی از کندریت های کربن دار غنی از کربن هستند، شهاب سنگ هایی که برخی از قدیمی ترین کانی های منظومه شمسی را حمل می کنند.)

مطالب مرتبط: شهاب سنگی که در راهروی بریتانیا سقوط کرد، حاوی اجزای سازنده حیات است

جنکینز گفت: "با این حال، آنچه ما با این مطالعه نشان دادیم این است که واقعاً چیزی به نام شهاب سنگ بکر وجود ندارد - دگرسانی زمینی از لحظه ای که با جو زمین برخورد می کند آغاز می شود و ما می توانیم آن را در این نمونه ها مشاهده کنیم. تنها چند ماه پس از فرود شهاب سنگ."

حدود 1.3 پوند (600 گرم) از قطعات سنگ از شهاب سنگ Winchcombe کشف شده است. جنکینز و همکارانش با استفاده از میکروسکوپ الکترونی روبشی، طیف‌سنجی رامان و میکروسکوپ الکترونی عبوری، که همه روش‌هایی هستند که امکان شناسایی کانی‌های ریز روی سطوح شهاب‌سنگ‌ها را فراهم می‌کنند، دو قطعه را مورد تحلیل قرار دادند. این تیم سولفات کلسیم و کلسیت - دو شکل نمک - را در نمونه مزرعه گوسفند پیدا کردند. آن ها هالیت یا نمک خوراکی را که روی نمونه از راهرو متبلور شد، پیدا کردند.

سولفات کلسیم و کلسیت در قسمت بیرونی شهاب سنگ، روی چیزی که به پوسته همجوشی معروف است - سطح ذوب شده شهاب سنگ که هنگام فریاد زدن در اتمسفر با سرعت ده ها هزار مایل در ساعت شکل می گیرد، یافت شد. محققان در 9 فوریه در ژورنال Meteoritics & Planetary Science (در برگه جدید باز می شود) گزارش دادند که این محل نشان می دهد که نمک ها به سرعت در حالی که قطعات شهاب سنگ در انتظار کشف در مزرعه گوسفند بودند، تشکیل شدند. در مقابل، هالیت تنها بر روی سطوح صیقلی شهاب سنگی که محققان در آزمایشگاه آن را تحلیل کردند، ظاهر شد و این نشان می‌دهد که شهاب سنگ به هوای مرطوب آزمایشگاهی واکنش نشان می‌دهد.

داستان های مرتبط:

جنکینز گفت: «این نشان می‌دهد که شهاب‌سنگ‌ها چقدر نسبت به جو ما واکنش‌پذیر هستند و چقدر باید مراقب باشیم که این نوع تغییرات زمینی را هنگام تجزیه و تحلیل شهاب‌سنگ‌ها در نظر بگیریم.

لوک دالی، یکی از نویسندگان این مطالعه، مدرس دانشکده علوم جغرافیایی و زمین در دانشگاه گلاسکو، در بیانیه ای گفت: یافته ها همچنین خطر انتقال شهاب سنگ ها به انبارهای پایدار در شرایط آزمایشگاهی را در سریع ترین زمان ممکن افزایش می دهد. محققان توصیه کردند که شهاب سنگ های تازه کشف شده در گاز بی اثر ذخیره شوند تا واکنش ها به حداقل برسد.

دالی گفت: "این تحقیق نشان می دهد که چقدر حیاتی است که ما به تماشای آسمان ها ادامه دهیم و گروه های جستجو را در سریع ترین زمان ممکن پس از مشاهده شهاب سنگ ها جمع آوری کنیم."

در ابتدا در LiveScience.com منتشر شد .

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است