سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

بورس تهران غرق در رکود معاملاتی!/ پیش‌بینی بازار سهام امروز 5 اسفند+ نمودار

به گزارش اقتصادنیوز ، بازار سهام در روند روز معاملاتی گذشته شاهد افت تراز شاخص کل هم‌وزن و کاهش تراز شاخص کل بود. شاخص‌های سهامی نیمه اول معاملات سهام روز چهارشنبه را با افزایش تراز به سر بردند و در نیمه دوم معاملات نقشه بازار سهام رفته‌رفته قرمز تر شد و شاخص‌های سهامی دچار افت تراز شدند. بازار سهام روز چهارشنبه نشان از تداوم فرار سرمایه حقیقی و ضعف تأثیرگذاری صفوف خرید سهام بر معاملات سایر نماد‌ها داشت. روز ...

به گزارش اقتصادنیوز ، بازار سهام در روند روز معاملاتی گذشته شاهد افت تراز شاخص کل هم‌وزن و کاهش تراز شاخص کل بود. شاخص‌های سهامی نیمه اول معاملات سهام روز چهارشنبه را با افزایش تراز به سر بردند و در نیمه دوم معاملات نقشه بازار سهام رفته‌رفته قرمز تر شد و شاخص‌های سهامی دچار افت تراز شدند. بازار سهام روز چهارشنبه نشان از تداوم فرار سرمایه حقیقی و ضعف تأثیرگذاری صفوف خرید سهام بر معاملات سایر نماد‌ها داشت.

روز چهارشنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران عملکرد مشابه نسبت به شاخص‌های اصلی بازار بورس را به ثبت رساندند. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن در بازار بورس تهران 1 صدم درصد بود و افت تراز بیشتر شاخص کل را نشان می‌داد. این معیار برای فرابورس ایران با 2 صدم درصد بیانگر عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل بود. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار اول فرابورس با 23 صدم درصد افت تراز به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص بازار دوم فرابورس با 1 صدم درصد رشد تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت سایر محصولات کانی غیر فلزی با 20.9 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت محصولات غذایی با 20.6 میلیارد تومان و صنعت زراعت با 10.8 میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری با 56.6 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت خودرو و ساخت قطعات با 48.3 میلیارد تومان و صنعت محصولات شیمیایی با 32.7 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی 30 روز اخیر

بورس تهران در روز ابتدای هفته گذشته شاهد خروج 322 میلیارد تومانی پول حقیقی از سهام و فرار 451 میلیارد تومانی سرمایه حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت بود. ارزش معاملات خرد نیز که در انتهای هفته چهارم بهمن ماه تراز 4 همتی را تجربه کرده بود؛ در روز ابتدایی هفته قبل اندکی کاهش داشت و تا انتهای هفته در کانال 3 همتی باقی ماند. روز دوشنبه هفته گذشته سطح ارزش معاملات خرد سهام تا 3 هزار و 750 میلیارد تومان افزایش یافت و بالاترین میزان را در هفته تجربه کرد و روز چهارشنبه با تراز 3 هزار و 132 میلیارد تومانی کمترین سطح هفته را به ثبت رساند و به استقبال تعطیلات رفت. در هفته گذشته متوسط ارزش معاملات خرد روزانه با 9.4 درصد کاهش به نسبت هفته چهارم بهمن تا سطح 3 هزار و 482 میلیارد تومانی پایین آمد. این سطح از متوسط ارزش معاملات خرد روزانه، در سال 1402 بی‌سابقه بوده است.

021202

برآیند جریان پول حقیقی در هفته سوم دی ماه منفی 422 میلیارد تومان بود و هفته چهارم دی به منفی 848 میلیارد تومان رسید و در هفته اول بهمن خالص تغییرات مالکیت حقیقی تا منفی 3 هزار و 94 میلیارد تومان افزایش داشت. در هفته دوم بهمن ماه بار دیگر شدت خروج جریان پول حقیقی کاهش داشت و شاهد خروج هزار و 116 میلیارد تومان پول حقیقی از سهام بودیم. در سومین هفته بهمن شدت خروج جریان پول حقیقی به سطح 478 میلیارد تومان رسید. در هفته چهارم بهمن نیز بازار سهام با خروج 773 میلیارد تومانی جریان پول حقیقی از سهام مواجه بود و در هفته گذشته با افزایش 55 درصدی جریان خروجی، خالص جریان پول حقیقی تا منفی هزار و 202 میلیارد تومان افزایش یافت.

 تراز شاخص کل بورس تهران نیز در انتهای هفته چهارم بهمن دو میلیون و 78 هزار و 530 واحد بسته شد و در روز انتهایی هفته قبل تا سطح 2 میلیون و 70 هزار و 844 واحدی کاهش داشت و بازدهی منفی 37 صدم درصدی را به ثبت رساند. شاخص کل هم‌وزن بورس تهران نیز در هفته گذشته چیزی نزدیک به 10 صدم درصد ریزش کرد و در تراز 726 هزار و 934 واحدی ایستاد.

روز چهارشنبه ارزش صف‌های خرید سهام کاهش 9 درصدی داشت و ارزش صف‌های فروش 32 درصد رشد کرد. با این تفاسیر، ارزش صف‌های فروش به 331 میلیارد تومان نزول کرد و ارزش صف‌های خرید تا 188 میلیارد تومان افزایش یافت.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از 21.1 میلیون تومان روز سه‌‌شنبه تا 20.8 میلیون تومان کاهش داشت. سرانه فروش هر کد حقیقی نیز کاهش داشت و از 25 میلیون تومان روز سه‌شنبه به 24.4 میلیون تومان رسید. با این اوصاف شکاف سرانه خرید و فروش همچنان به سمت فروشندگان حقیقی سنگینی می‌کند.

پیش بینی بورس شنبه

بورس تهران هفته اول اسفند ماه را با سطح مقاومتی 2 میلیون و 100 هزار واحدی شاخص کل و سطح مقاومتی 750 هزار واحدی شاخص هم‌وزن آغاز خواهد کرد. بورس تهران در هفته‌های میانی بهمن ماه شاهد چرخش روند بازار به سمت رکود معاملاتی بود که در آخرین هفته این ماه به شدیدترین حالت خودش رسیده است. رشد ریسک سیاسی بازار سهام در کنار کاهش ظرفیت تولیدات پتروشیمی‌ها با محدودیت‌های گاز خوراک و افزایش نرخ ارز و طلا در بازار آزاد را می‌توان اصلی‌ترین سیگنال‌های منفی هفته پیش‌رو برآورد کرد که دست‌اندازی قدرتمند برای شاخص‌های سهامی بشمار می‌رود. افزایش تنش‌های سیاسی و نظامی در خاورمیانه یکی از اصلی‌ترین عامل‌های از دست رفتن سطح حمایتی 2 میلیون و 200 هزار واحدی و 2 میلیون و 100 هزار واحدی شاخص کل و افت ارزش معاملات در هفته‌های اخیر بوده است. حال امید سهامداران به شروع یک روند صعودی قبل از اتمام سال شمسی است.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 3 تا 5 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با کاهش تراز اندک شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی مثبت اندک شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل به نسبت شاخص کل هم‌وزن در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی پیش بینی می‌شود و احتمالا با خروج پول حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت مواجه خواهیم بود. صفوف خرید سهام احتمالاً کاهش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال افزایش وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 22 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 23 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً رشد تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمال شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن فرابورس افزایش یابد.

خبرکاو