سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

به نظر می رسد که فوران های فوق العاده آتشفشان یلوستون دارای چندین رویداد انفجاری است

FwBC7iwU7mwsjUiRKygkM6-320-80.jpg
چشمه منشوری بزرگ در پارک ملی یلوستون در Caldera یلوستون قرار دارد که ۶۳۱۰۰۰ سال پیش شکل گرفته است (اعتبار تصویر: هولگر لی/گتی ایماژ) آخرین فوران فوق العاده در آتشفشان یلوستون، که ۶۳۱۰۰۰ سال پیش رخ داد، یک انفجار بزرگ نبود. در عوض، تحقیقات جدید نشان می‌دهد که این مجموعه‌ای از فوران‌ها یا دریچه‌های متعدد بوده است که مواد آتشفشانی را به‌سرعت به بیرون پرتاب می‌کنند. بر اساس گزارش سالانه رصدخانه آتشفشان یلوستون ۲۰۲۲ سازمان زمین شناسی ایالات متحده (USGS) ...

نمای هوایی <a href= از چشمه گراند منشوری در پارک ملی یلوستون، با مرکز آبی و نارنجی و زرد در لبه‌ها" class="expandable lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/space/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/FwBC7iwU7mwsjUiRKygkM6-320-80.jpg 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/FwBC7iwU7mwsjUiRKygkM6-480-80.jpg 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/FwBC7iwU7mwsjUiRKygkM6-650-80.jpg 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/FwBC7iwU7mwsjUiRKygkM6-970-80.jpg 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/FwBC7iwU7mwsjUiRKygkM6-1024-80.jpg 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/FwBC7iwU7mwsjUiRKygkM6-1200-80.jpg 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/FwBC7iwU7mwsjUiRKygkM6.jpg" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/FwBC7iwU7mwsjUiRKygkM6.jpg">

چشمه منشوری بزرگ در پارک ملی یلوستون در Caldera یلوستون قرار دارد که ۶۳۱۰۰۰ سال پیش شکل گرفته است (اعتبار تصویر: هولگر لی/گتی ایماژ)

آخرین فوران فوق العاده در آتشفشان یلوستون، که ۶۳۱۰۰۰ سال پیش رخ داد، یک انفجار بزرگ نبود. در عوض، تحقیقات جدید نشان می‌دهد که این مجموعه‌ای از فوران‌ها یا دریچه‌های متعدد بوده است که مواد آتشفشانی را به‌سرعت به بیرون پرتاب می‌کنند.

بر اساس گزارش سالانه رصدخانه آتشفشان یلوستون ۲۰۲۲ سازمان زمین شناسی ایالات متحده (USGS) که در ۴ مه منتشر شد، کار میدانی در سال گذشته شواهد زمین شناسی جدیدی ارائه کرده است که نشان می دهد "تشکیل Caldera یلوستون بسیار پیچیده تر از آنچه قبلا تصور می شد." کالدرا دهانه بزرگی است که پس از فروپاشی یک آتشفشان در پی فوران ایجاد می شود.

یلوستون یکی از بزرگترین سیستم های آتشفشانی جهان است. این در بالای یکی از "نقاط داغ" زمین قرار دارد - مناطقی در گوشته که در آن ستون های داغ بالا می روند و آتشفشان هایی را روی پوسته بالا تشکیل می دهند. در ۳ میلیون سال گذشته سه فوران کالدرا ایجاد کرده است: فوران هاکلبری ریج توف، ۲.۱ میلیون سال پیش. فوران آبشار مسا، ۱.۳ میلیون سال پیش؛ و فوران گدازه نهر، ۶۳۱۰۰۰ سال پیش.

مطالب مرتبط: کهکشان راه شیری در عکسی عالی بر فراز آبشار یلوستون می درخشد

فوران های فوق العاده چیست؟

رویدادهای هاکلبری ریج توف و لاوا کریک را فوران‌های فوق‌العاده در نظر می‌گیرند، زیرا بیش از ۲۴۰ مایل مکعب (۱۰۰۰ کیلومتر مکعب) مواد را بیرون ریختند. دومی مسئول تشکیل caldera یلوستون بود. آبشار مسا ۶۷ متر مکعب (۲۸۰ کیلومتر مکعب) مواد را فوران کرد، پس - اگرچه هنوز حدود ۱۰ برابر بزرگتر از فوران کوه سنت هلن در سال ۱۹۸۰ است - به عنوان یک فوران فوق العاده در نظر گرفته نمی شود.

مطالب مرتبط: بیشتر آتشفشان های زمین کجا هستند؟

تحقیقات قبلی نشان داده‌اند که فوران فوق‌العاده گدازه نهر از آب در نیامده است. رسوبات در منطقه Sour Creek Dome در شرق پارک ملی نشان می دهد که حداقل یک فوران قبل از انفجار غول پیکر رخ داده است. ایگنیمبریت (سنگ آتشفشانی که از طریق رسوبات ترکیب داغ مواد بیرون ریخته شده در طول فوران تشکیل شده است) که در این مکان یافت می شود قبل از فوران اصلی و نقشه برداری شده Lava Creek کاملاً خنک شده بود.

نزدیکی چشمه بزرگ منشوری در یلوستون، با بخار برآمده <a href= از آب و کوهی در پس‌زمینه" class="expandable lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/space/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/766ZdA5AkvTGifnyLGSqV6-320-80.jpg 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/766ZdA5AkvTGifnyLGSqV6-480-80.jpg 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/766ZdA5AkvTGifnyLGSqV6-650-80.jpg 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/766ZdA5AkvTGifnyLGSqV6-970-80.jpg 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/766ZdA5AkvTGifnyLGSqV6-1024-80.jpg 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/766ZdA5AkvTGifnyLGSqV6-1200-80.jpg 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/766ZdA5AkvTGifnyLGSqV6.jpg" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/766ZdA5AkvTGifnyLGSqV6.jpg">

محققان شواهدی پیدا کرده اند که نشان می دهد چندین رویداد انفجاری در آخرین فوران فوق العاده در یلوستون وجود داشته است. (اعتبار تصویر: Noppawat Tom Charoensinphon/Getty Images)

برای درک بهتر جدول زمانی فوران، دانشمندان سال ۲۰۲۲ را صرف نقشه برداری مجدد و جمع آوری نمونه ها در Sour Creek Dome کردند.

مایکل لهستان ، دانشمند، او میگوید : «همیشه می‌دانستند که حداقل دو واحد زمین‌شناسی [حجمی از سنگ متمایز از واحدهای اطراف آن] از فوران وجود داشته است، و تصور می‌شد که فاصله زمانی کمی بین آنها وجود داشته باشد.» مسئول رصدخانه آتشفشانی یلوستون، در ایمیلی به Live Science گفت. اکنون، ما فکر می‌کنیم که واحدهای بیشتری وجود دارد.

تا کنون، تیم چهار واحد ignimbrite که قبلاً شناسایی نشده بودند را در Sour Creek پیدا کرده اند که حداقل چهار پالس فوران را نشان می دهد. آنها همچنین دو ساختار را پیدا کردند که به نظر می رسد دریچه های فورانی هستند که ممکن است منشأ این سنگ ها بوده باشند.

لهستان گفت: "این می تواند به این معنی باشد که یا چندین دریچه فعال بوده اند و/یا فاصله زمانی بین فوران ها وجود داشته است. " اما ما هنوز اطلاعات مورد نیاز برای پاسخ به این سوالات را نداریم."

در سال ۲۰۲۰، دانشمندان دریافتند که فوران توف هاکلبری ریج - که بیش از دوبرابر مقدار مواد آتشفشانی گدازه‌ای را به بیرون پرتاب کرد - نیز یک رویداد مرحله‌ای بود. تجزیه و تحلیل سنگ‌ها در محل نشان می‌دهد که سه فوران جداگانه وجود داشته است که بین دو فوران اول هفته‌ها تا ماه‌ها و بین دوم و سوم از سال‌ها تا دهه‌ها رخ داده است.

داستان های مرتبط

انتظار نمی رود که آتشفشان یلوستون به این زودی فوران کند . با این حال، یافته ها مبنی بر اینکه فوران گدازه کریک ممکن است از الگوی مشابه فوران توف هاکلبری ریج پیروی کرده باشد، می تواند ایده ای را ارائه دهد که در صورت و زمانی که یلوستون منفجر شود چه چیزی را باید انتظار داشت. لهستان گفت: «این فوران‌های بزرگ کالدرا ممکن است رویدادهای منفرد در یلوستون نباشند، بلکه دارای مراحل متعددی هستند.

محققان در این آتشفشان اکنون قصد دارند تحلیل های دقیقی از واحدهای تازه کشف شده و مرزهای بین آنها انجام دهند. این به آن‌ها اجازه می‌دهد تا تصویر دقیق‌تری از آنچه فوران گدازه نهر به نظر می‌رسید ترسیم کنند - و شاید حتی چه چیزی باعث آن شد.