سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

به خودکفایی صد درصدی در تولید محصولات استراتژیک گندم، برنج، جو، پنبه و شکر می رسیم

به گزارش رکنا، محمدعلی نیکبخت، وزیر جهاد کشاورزی در مراسم آغاز سال زراعی جدید اظهار کرد: پیش‌بینی‌ ها حاکی از آن است که در سال زراعی جدید پاییز و زمستان با بارش‌ های مناسبی مواجه هستیم در صورتی که بهار هم مناسب باشد می‌ توانیم در سال زراعی ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳ با افزایش تولید محصولات کشاورزی مواجه باشیم. وی گفت : تامین امنیت غذایی و غذای سالم در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی است و برنامه‌ ریزی شده برای تولید محصولات استراتژیک گندم، برنج، ...

به گزارش رکنا، محمدعلی نیکبخت، وزیر جهاد کشاورزی در مراسم آغاز سال زراعی جدید اظهار کرد: پیش‌بینی‌ ها حاکی از آن است که در سال زراعی جدید پاییز و زمستان با بارش‌ های مناسبی مواجه هستیم در صورتی که بهار هم مناسب باشد می‌ توانیم در سال زراعی ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳ با افزایش تولید محصولات کشاورزی مواجه باشیم.

وی گفت : تامین امنیت غذایی و غذای سالم در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی است و برنامه‌ ریزی شده برای تولید محصولات استراتژیک گندم، برنج، جو، پنبه و شکر به خودکفایی صددرصدی برسیم.

وزیر جهاد کشاورزی گفت : امنیت غذایی جزو اولویت‌های کشور به حساب می‌آید و اهمیت آن از امنیت نظامی کمتر نیست. همه دستگاه‌ها برای رسیدن به این مهم باید در کنار ما باشند.

نیکبخت تصریح کرد: با توجه به محدودیت منابع پایه باید از دانش‌بنیان‌ها بیشتر استفاده کنیم و با کمک دانشمندان، نخبگان، مروجان بتوانیم میزان تولید در واحد سطح را افزایش بدهیم.

وی اظهار کرد: رکورد کشاورزان نخبه و پیشرو فاصله زیادی با کشاورزان دیگر دارد که با کمک آنها و متخصصان و دانشمندان می‌توانیم میزان تولیدات کشاورزان را نیز افزایش دهیم.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: ۱۸ میلیون هکتار زمین قابل کشت کشاورزی در کشور وجود دارد که تنها ۶ درصد آنها در کلاس یک و دو هستند که برای حفظ کاربری آنها تلاش می‌شود.

نیکبخت گفت: با صدور اسناد برای اراضی کشاورزی از تقسیم شدن و خرد شدن آنها جلوگیری به عمل می‌آید به طوریکه حتی در قانون ارث نیز امکان خرد کردن اراضی کشاورزی وجود ندارد.

وی با اشاره به تامین نهاده و بذر مورد نیاز کشاورزان برای سال زراعی جاری گفت: موانع و محدودیت‌های پیش روی سرمایه‌گذاری کشاورزان برداشته می‌شود که در این ارتباط دستورالعمل‌ها اصلاح و ابلاغ خواهد شد.

وی در ارتباط با صادرات محصولات کشاورزی تصریح کرد: در صادرات محصولات کشاورزی محدودیت‌ها از پیش روی صادرکنندگان برداشته می‌شود تا ارزآوری بیشتری برای کشور فراهم شود و از طرفی به تولیددر بخش کشاورزی نیز کمک شود.

نیکبخت با اشاره به اینکه ظرفیت‌های زیادی در بخش شیلات وجود دارد که از آن استفاده نمی‌شود گفت : ساحل‌های زیادی در کشور داریم که جای مناسبی برای سرمایه‌گذاری هستند.