اخبار, فناوری, گوشی

بهترین مرورگر وب به تازگی به روز رسانی شده است تا آن را حتی بهتر کند

موزیلا فایرفاکس در حال حاضر به دلیل گزینه‌های عالی حفظ حریم خصوصی و همگام‌سازی بین پلتفرم، بهترین مرورگر ما را انتخاب می‌کند، اما با به‌روزرسانی جدید، تجربه فایرفاکس به طور عمده بهبود می‌یابد.

موزیلا پیش از روز جهانی دسترس‌پذیری (در برگه جدید باز می‌شود) در ۱۸ می، اعلام کرد که آخرین به‌روزرسانی آن (در برگه جدید باز می‌شود) ، فایرفاکس ۱۱۳، به فایرفاکس پیشرفت قابل توجهی نسبت به موتور دسترسی‌اش می‌دهد. کد دسترسی اصلاح‌شده، صفحه‌خوان‌ها و سایر فن‌آوری‌های کمکی را بهبود می‌بخشد و، حتی چشمگیرتر، در صفحات بزرگ و پیچیده ۲۰ برابر سریع‌تر و در کارهای روزمره، مانند باز کردن ایمیل‌ها و تغییر برگه‌ها، دو تا سه برابر سریع‌تر اجرا می‌شود.

فایرفاکس ۱۱۳ که به عنوان پروژه ای به نام Cache the World (در تب جدید باز می شود) در سال ۲۰۲۰ شروع شد، بازنویسی کاملی از معماری قدیمی آن بود. اندروید قبلاً این به‌روزرسانی را در سال ۲۰۲۲ با فایرفاکس ۱۰۲ و ویندوز و لینوکس در نسخه فایرفاکس ۱۱۲ دریافت کرده است. با ۱۱۳، macOS بالاخره همان تغییرات را در مرورگر فایرفاکس خود دریافت کرد.

چرا این تغییر برای فایرفاکس ضروری بود؟

هنگامی که مرورگرهای اینترنتی برای اولین بار به وجود آمدند، بسیار ساده تر بودند و فقط به یک فرآیند سیستم عامل واحد نیاز داشتند، حتی با چندین برگه یا اسناد. برخی از فن‌آوری‌های کمکی و چارچوب‌های سیستم عامل، که اغلب باید روی فرآیندهای پیچیده‌تری اجرا می‌شدند، از فرآیندی به نام کد در فرآیند استفاده می‌کردند که اجازه می‌داد دسته‌های بزرگی از پرس‌و‌جوهای مورد نیاز برای انجام یک کار به سرعت اجرا شوند.

با این حال، در طول سال ها، مرورگرها پیچیده تر شدند و خطر سوء استفاده های امنیتی بسیار بیشتر شد. مرورگرهایی مانند اینترنت اکسپلورر ۸ از فرآیندهای متفاوتی برای برگه های مختلف استفاده می کردند، در حالی که Google Chrome از فرآیند سخت تری استفاده می کرد که وظایف را به کانال های ارتباطی کاملاً کنترل شده واگذار می کرد، به این معنی که فناوری های کمکی نمی توانند به فرآیند محتوای وب حاوی درخت دسترسی دسترسی داشته باشند یا کد را به آن فرآیند تزریق نمی کنند. . فایرفاکس از همین روش استفاده کرد و در نتیجه دسترسی به مشکلات مشابهی در هر دو مرورگر داشت.

از آنجایی که فایرفاکس مدت ها قبل از کروم و قبل از فضای پیچیده اینترنت ایجاد شده بود، در به روز رسانی معماری خود برای رسیدگی به مسائل دسترسی و امنیت با چالش های بیشتری روبرو بود. یک به روز رسانی بزرگ در معماری موجود آن چند سال به طول انجامید، اما مشکلات شروع شد و موزیلا مجبور شد کل معماری خود را از ابتدا اصلاح کند. پروژه Cache the World را وارد کنید (در برگه جدید باز می شود) .

تاثیر Cache the World چه بود؟

هدف اصلی Cache the World بازسازی مجدد موتور دسترسی فایرفاکس بود.

فایرفاکس به طور ناهمزمان درخت های دسترسی را از هر فرآیند محتوای وب به فرآیند اصلی UI هل می دهد. هنگامی که فناوری‌های کمکی درخت دسترس‌پذیری را جستجو می‌کنند، همه پرسش‌ها از حافظه نهان بدون هیچ تماسی بین فرآیندهای فایرفاکس پاسخ داده می‌شوند، و زمانی که صفحه به‌روزرسانی می‌شود، فرآیند محتوا به‌طور ناهمزمان به‌روزرسانی حافظه پنهان را به فرآیند اصلی منتقل می‌کند.

این تغییر جدید منجر به افزایش شدید سرعت برای کسانی که از ابزارهای دسترسی مانند صفحه‌خوان‌ها استفاده می‌کنند، و همچنین فضای زیادی برای به‌روزرسانی و بهبود معماری جدید ایجاد می‌کند. در مجموع با تکمیل این پروژه حدود ۲۰۰۰۰ خط کد حذف شد که اکثریت آن مربوط به سیستم عامل بود.

از آنجایی که چقدر ویژگی‌ها و ابزارهای دسترسی نادیده گرفته می‌شوند، چه به خودی خود و چه تأثیر منفی به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری برای سایر فناوری‌ها بر آن‌ها، دیدن اینکه موزیلا چقدر عمیقاً و واقعاً به آن اهمیت می‌دهد شاداب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *