سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

بنا به گزارش ها، پسر ماسایوشی سافت بانک به دنبال 100 میلیارد دلار برای ساختن یک سرمایه گذاری جدید تراشه هوش مصنوعی است.

Masayoshi Son از گروه SoftBank قصد خود را برای دو برابر کردن صنعت هوش مصنوعی داغ پنهان نکرده است. اکنون، او در حال جمع‌آوری کمک مالی برای حرکت بعدی خود در این استراتژی است. بر اساس گزارشی در بلومبرگ، بنیانگذار SoftBank به دنبال ۱۰۰ میلیارد دلار برای ایجاد یک سرمایه گذاری جدید است که با شرکت هایی مانند Nvidia در زمینه تراشه های هوش مصنوعی رقابت می کند. این سرمایه‌گذاری جدید با نام رمز Izanagi، با Arm، شرکت طراحی ...

Masayoshi Son از گروه SoftBank قصد خود را برای دو برابر کردن صنعت هوش مصنوعی داغ پنهان نکرده است. اکنون، او در حال جمع‌آوری کمک مالی برای حرکت بعدی خود در این استراتژی است. بر اساس گزارشی در بلومبرگ، بنیانگذار SoftBank به دنبال ۱۰۰ میلیارد دلار برای ایجاد یک سرمایه گذاری جدید است که با شرکت هایی مانند Nvidia در زمینه تراشه های هوش مصنوعی رقابت می کند.

این سرمایه‌گذاری جدید با نام رمز Izanagi، با Arm، شرکت طراحی تراشه که سال گذشته سافت‌بانک به عنوان یک شرکت سهامی عام معرفی شد، همکاری خواهد کرد. تا این ماه همچنان حدود 90 درصد از سهام Arm's را در اختیار دارد.

به دنبال برخی از همان کتاب‌هایی که سافت‌بانک هنگام جمع‌آوری وجوه سرمایه‌گذاری بزرگ Vision Fund استفاده کرد، این گزارش او میگوید که قصد دارد از سرمایه‌گذاران نهادی مستقر در خاورمیانه برای حدود 70 میلیارد دلار از مبلغ 100 میلیارد دلاری استفاده کند. 30 میلیارد دلار باقیمانده را خود سافت بانک تامین خواهد کرد.

هنگامی که TechCrunch برای پاسخ به این گزارش با او تماس گرفت، سخنگوی SoftBank از اظهار نظر خودداری کرد.

در حال حاضر انویدیا با تراشه های GPU خود بر بازار تراشه های هوش مصنوعی تسلط دارد. اما با توجه به نیاز به رشد پردازنده‌های هوش مصنوعی - و کارهای زیادی که باید انجام شود تا کارایی و هزینه را بهبود بخشد - فرصت روشنی برای سایرین برای رقابت با جایگزین‌ها وجود دارد، خواه آنها پردازنده‌های گرافیکی مشابه، رویکردهای جدید باشند. به پردازنده‌های گرافیکی یا یک رویکرد پردازشی کاملاً متفاوت.

گزارش شده است که سام آلتمن، رئیس OpenAI نیز در حال مذاکره با سرمایه گذاران در امارات متحده عربی است تا برای یک پروژه جدید تراشه هوش مصنوعی، مبلغ چشمگیر 5 تا 7 تریلیون دلار جمع آوری کند. تلاش‌های OpenAI به‌ویژه قابل توجه است زیرا این شرکت در توسعه هوش مصنوعی مولد پیشرو بوده است، هم برای تقویت سرویس‌های دیگر با مدل‌های GPT خود و هم برای تقویت سرویس‌های خود مانند ChatGPT.

همه اینها OpenAI را به یکی از بزرگترین مشتریان در حال حاضر در جهان برای این تراشه ها تبدیل می کند و تراشه ها را به یکی از بزرگترین هزینه های OpenAI تبدیل می کند. طبق گزارش‌ها، آلتمن با تعدادی از سرمایه‌گذاران بالقوه، کارشناسان صنعت تراشه و سایرین در سراسر جهان، از جمله پسر سافت‌بانک، برای ابتکار جدید تراشه‌های هوش مصنوعی ملاقات کرده است. در گزارش بلومبرگ آمده است که به نظر می رسد پروژه ایزاناگی از جاه طلبی تراشه هوش مصنوعی آلتمن جدا است.

جزئیات پروژه جدید SoftBank، از جمله اینکه کدام شرکت ها فناوری اصلی و جدول زمانی را خواهند ساخت، فاش نشده است.

تغییر تمرکز (از علی بابا) به هوش مصنوعی

یک پروژه تراشه جدید با تمرکز جدید این شرکت بر روی هوش مصنوعی خواهد بود.

SoftBank در طول تاریخ بخش عظیمی از قوی‌ترین بازده خود را از سرمایه‌گذاری اولیه و سهام خود در شرکت بزرگ تجارت الکترونیک چینی علی‌بابا به دست آورده است که در طول سال‌ها بیش از ۷۰ میلیارد دلار سود برای آن به همراه داشته است. اما از مارس 2023 - زمانی که یوشیمیتوس گوتو، مدیر مالی سافت بانک گفت که این شرکت "در حال آماده شدن برای حمله با انقلاب هوش مصنوعی در افق" است - به تدریج بخش هایی از سهام خود را فروخت تا پول را دوباره در هوش مصنوعی سرمایه گذاری کند. .

حرکت به سمت هوش مصنوعی ممکن است با اظهار نظر گوتو توهین‌آمیز توصیف شود، اما تدافعی نیز بود: حدود یک سال پس از آن صورت گرفت که سافت‌بانک از ضرر 32 میلیارد دلاری در Vision Fund خبر داد، تلاش‌های پرمخاطره و پرمخاطره‌اش برای تبدیل شدن به یک شرکت. بازیگر اصلی و شاه‌ساز در دنیای استارت‌آپ‌های غول‌پیکر .

با این حال، SoftBank، تا حدی به لطف آن 90 درصد سهام باقی مانده در Arm، بهبود قابل توجهی را تجربه کرده است. بازده صندوق ویژن در سه ماهه گذشته بالاترین میزان از مارس 2021 بوده است و سهام Arm به لطف افزایش تقاضا برای تراشه های هوش مصنوعی تقریباً 50 درصد افزایش یافته است. (این نیز کمک می کند که انویدیا، یکی از مشتریان Arm، در شرکت طراحی تراشه سهام داشته باشد، افشاگری که منجر به افزایش قیمت Arm در هفته گذشته شد.) Goto اوایل این ماه ادعا کرد : "Arm به زودی برای هوش مصنوعی ضروری خواهد بود." .

Arm که توسط SoftBank در سال 2016 به مبلغ 32 میلیارد دلار خریداری شد، در سپتامبر 2023 در نزدک فهرست شده است، با IPO ارزش شرکت انگلیسی طراحی تراشه 54.5 میلیارد دلار .

مشتریان Arm، علاوه بر انویدیا، شامل سازندگان گوشی های هوشمند و طراحان تراشه، از جمله اپل، گوگل، مایکروسافت و آمازون در طراحی و بهره برداری از مدل های بزرگ زبان هستند .

سافت بانک اولین سود سه ماهه خود را برای سه ماهه منتهی به 31 دسامبر 2023، تقریباً سه سال پس از چهار زیان متوالی، به کمک سودهای ویژن فاند، منتشر کرد. پس از انتشار اخبار پروژه تراشه هوش مصنوعی Son در روز شنبه، سهام سافت بانک 2.8 درصد افزایش یافت.

خبرکاو