اخبار, فناوری, گوشی

بعد از سال ۲۰۲۸ دیگر هارد دیسک فروخته نمی شود؟ من فکر می کنم که در سال ۲۰۲۷ نمی توانید یک دستگاه جدید بخرید

قطعه‌ای از Shawn Rosemarin از Pure Storage، معاون تحقیق و توسعه (واحد مهندسی مشتری)، توسط مطبوعات جریان اصلی فناوری انتخاب شده است زیرا او پیش‌بینی می‌کند که پس از سال ۲۰۲۸ (در برگه جدید باز می‌شود) هیچ دیسک سخت دیگری فروخته نخواهد شد (از سال ۲۰۲۹ به بعد). افزایش هزینه برق احتمالا آخرین میخ بر تابوت تکثیر درایو هارد دیسک در هایپراسکیلرها خواهد بود، اگرچه ورود قریب الوقوع فناوری PLC (سلول در سطح پنج) و قیمت پایین ترابایت برای SSD می تواند در این زمینه نقش داشته باشد.

زیرا فقط در صورتی که شما تعجب کنید، همه چیز در مورد مشتریان سازمانی است، نه کاربران نهایی و مصرف کنندگانی مانند من و شما. البته Pure Storage علاقه خاصی به جابجایی و تشویق همه به فراتر رفتن از درایوهای هارد دیسک دارد، زیرا فضای ذخیره سازی AFA (All Flash Array) مجهز به SSD اختصاصی خود به نام DFM (برای Direct Flash Array) را می فروشد.

این شرکت قصد دارد مدل‌های ۳۰۰ ترابایتی را تا سال ۲۰۲۶ معرفی کند و من روی مدل ۶۰۰ ترابایتی که تا سال ۲۰۲۹ عرضه می‌شود شرط نمی‌بندم. در چند سال گذشته، ناظران ممکن است متوجه روندی شده باشند. صرفه جویی در مقیاس به این معنی است که این ابر مقیاس کننده ها - نه بازار مصرف - هستند که نوآوری در هارد دیسک ها را هدایت می کنند. این توضیح می دهد که چرا هارد دیسک های ۲.۵ اینچی، خوب، هفت سال است که در ۵ ترابایت گیر کرده اند در حالی که برادران ۳.۵ اینچی آنها به ۳۰ ترابایت رسیده اند.

و همانطور که در این مقاله اشاره کردم ، هارد دیسک های قابل حمل، آنهایی که کوچکتر هستند (نه هارد اکسترنال که از مدل های بزرگتر استفاده می کنند)، ممکن است در اوایل سال آینده ناپدید شوند ، زیرا میانگین قیمت SSD های داخلی بزرگ بدون هیچ پایانی در حال کاهش است. . در حال حاضر ارزانترین SSD 2 ترابایتی حدود ۳۰ دلار به ازای هر ترابایت در مقایسه با ۲۵ دلار برای یک هارد دیسک قابل حمل ۲ ترابایتی هزینه دارد .

مصرف کنندگان معطل ماندند

نوآوری در هارد دیسک های مصرفی قبلا متوقف شده است: توشیبا، یکی از سه شرکت بزرگ، به مشتریان نمی فروشد در حالی که بزرگترین درایو Barracuda سیگیت، یک مدل ۸ ترابایتی، در سال ۲۰۱۷ راه اندازی شد (ویرایش: سیگیت Firecuda را راه اندازی کرد، یک هارد دیسک ۸ ترابایتی برای گیمرها، در سال ۲۰۲۲ اما احتمالاً نسخه کمی تغییر یافته است).

همانطور که برای وسترن دیجیتال، ظرفیت آن نیز در محدوده مصرف کننده آن در ۸ ترابایت متوقف شده است (آبی، که در سال ۲۰۲۱ راه اندازی شد) اگرچه دارای هارد دیسک بازی پررونق WD_Black است. پس یک بار، یک SSD 8 ترابایتی به ۱۰۰ دلار می رسد که پایانی برای هارد دیسک های سنتی مصرف کننده خواهد بود.

در واقع، اگر ظرفیت‌های بالاتری می‌خواهید، باید برای ظرفیت‌های بزرگ‌تر از شرکت‌ها، سرمایه‌گذاران یا محدوده تجاری خریداری کنید، اما حتی آن هم دوام نخواهد آورد (Exos، UltraStar.

در یک مصاحبه اختصاصی با TR Pro، معاون وسترن دیجیتال مدیریت محصول HDD ، Ravi Pendekanti، صراحتاً به من بیان کرد که دلیل اینکه ما هنوز نمی توانیم هارد دیسک های ۲۶ ترابایتی (در آن مورد هاردهای ۲۶ ترابایتی UltraSMR) بخریم، این است که این هارد دیسک ها هاست- درایوهای مدیریت شده که جایگزینی برای HDD های CMR نیستند.

آنها به نرم افزار میزبان و اصلاح پشته با جریان های داده های متوالی و مدیریت خطا برای نوشتن تصادفی نیاز دارند. به عبارت دیگر، هرچه ظرفیت‌ها بیشتر باشد، فناوری‌های آماده‌تر برای سازمان‌ها در آینده اضافه خواهند شد که پذیرش آن را برای کاربران در دنیای مصرف‌کننده پیچیده و گران‌تر می‌کند. درایوهای SAS یا NVMe HDD کسی هست؟

کجا این سه بزرگ را ترک می کند؟

سیگیت و وسترن دیجیتال مدت‌هاست که شرط‌های خود را حفظ کرده‌اند، زیرا نوشته روی دیوار درایوهای دیسک سخت بود. سیگیت در حال حاضر SSD ها را می فروشد و وسترن دیجیتال به لطف خرید Sandisk و همکاری با Kioxia، یک بازیگر اصلی است. از طرف دیگر، توشیبا در مورد برنامه های SSD خود در صورت وجود، کاملاً خجالتی بوده است.

همیشه مقداری تقاضا برای هارد دیسک‌های با ظرفیت بالا برای بازاری خاص برای خریداران (عمدتاً NAS) وجود خواهد داشت و احتمالاً در آینده قابل پیش‌بینی توسط بازیافت‌کنندگان هارد دیسک مانند MaxDigitalData یا Water Panther که هارد دیسک‌های هارد دیسک را از هایپراسکیلرها بازسازی کرده‌اند اما کامل ارائه می‌دهند، سرویس خواهد شد. گارانتی و قیمت ارزان تر

هارد دیسک‌های کافی در مراکز داده در سرتاسر جهان وجود دارد تا این اکوسیستم در آینده قابل پیش‌بینی رشد کند تا زمانی که مقیاس‌کننده‌های بزرگ تصمیم بگیرند به سراغ چیز دیگری بروند، خواه DNA ، SSD یا چیز دیگری باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *