متن خبر

بزرگترین کهکشان مارپیچی شناخته شده در جهان در تصویر چند تلسکوپ می درخشد

بزرگترین کهکشان مارپیچی شناخته شده در جهان در تصویر چند تلسکوپ می درخشد

اخباربزرگترین کهکشان مارپیچی شناخته شده در جهان در تصویر چند تلسکوپ می درخشد
شناسهٔ خبر: 266035 -
خبرکاو:

تنها با نگاه کردن به یک تصویر از NGC 6872، نمی توانید تحت تاثیر قرار نگیرید.

به نظر می رسد کهکشان مارپیچی میله ای با کهکشان راه شیری خودمان کاملاً متفاوت است، با دو پیچک بلند ستاره که از انتهای مخالف ساختار بیرون می آیند. گویی غول های نامرئی در حال بازی طناب کشی با یک کهکشان مارپیچی هستند.

اما چیزی که NGC 6872 را واقعاً چشمگیر می کند اندازه خارق العاده آن است - این بزرگترین کهکشان مارپیچی است که تا به امروز کشف کرده ایم . وسعت این کهکشان از انتها تا انتها، 522000 سال نوری است که آن را بیش از پنج برابر بزرگتر از کهکشان راه شیری می کند.

تصویری که به تازگی منتشر شده است، کهکشان را به طور کامل نشان می دهد، با ترکیب تصاویر نور مرئی، داده های فرابنفش دور و داده های فروسرخ از تلسکوپ بسیار بزرگ رصدخانه جنوبی اروپا، کاوشگر تکامل کهکشان (GALEX) که اکنون از کار افتاده است، و اسپیتزر که اکنون از کار افتاده است ناسا. به ترتیب تلسکوپ فضایی

NGC 6872 که در فاصله 212 میلیون سال نوری از زمین قرار دارد، به دلیل برهم کنش های گرانشی آن با کهکشان قرصی IC4970 که تنها یک پنجم جرم همسایه بزرگترش را در خود جای داده است، گمان می رود که چنین شکل کشیده ای داشته باشد.

این فعل و انفعالات گرانشی معمولاً منجر به ادغام کهکشانی می شود. اما در این مورد خاص، با توجه به تجزیه و تحلیل داده‌های مورد استفاده برای ایجاد تصویر ترکیبی جدید، اخترشناسان گمان می‌کنند که تعامل بین دو کهکشان در واقع یک کهکشان جدید تولید می‌کند.

داستان های مرتبط:

الی دوک، اخترفیزیکدان در دانشگاه: "درک ساختار و پویایی سیستم های برهم کنش نزدیک مانند این، ما را یک قدم به قرار دادن این رویدادها در زمینه کیهانی مناسب خود نزدیک تر می کند و راه را برای رمزگشایی آنچه در سیستم های جوان تر و دورتر می یابیم هموار می کند." مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا در گرین‌بلت، مریلند، در بیانیه‌ای در سال 2013 (در برگه جدید باز می‌شود) اعلام کرد که NGC 6872 به عنوان بزرگترین کهکشان مارپیچی که تا به حال دیده‌ایم.

حالا فقط یک سوال داریم. تلسکوپ فضایی جیمز وب کی قرار است نگاهی به این غول کهکشانی بیاندازد؟

Stefanie Waldek را در Twitter @StefanieWaldek دنبال کنید (در برگه جدید باز می شود) . ما را در توییتر @Spacedotcom (در برگه جدید باز می شود) و در فیس بوک (در برگه جدید باز می شود) دنبال کنید .

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است