متن خبر

برنامه پولاریس: یک گام بزرگ برای پروازهای فضایی غیرنظامی

برنامه پولاریس: یک گام بزرگ برای پروازهای فضایی غیرنظامی

اخباربرنامه پولاریس: یک گام بزرگ برای پروازهای فضایی غیرنظامی
شناسهٔ خبر: 266531 -
خبرکاو:

برنامه پولاریس مجموعه ای برنامه ریزی شده از ماموریت های فضایی خدمه خصوصی است که توسط میلیاردر آمریکایی جرد ایزاکمن سازماندهی شده است.

این ماموریت ها با استفاده از فناوری اسپیس ایکس انجام خواهد شد و موشک ها، فضاپیماهای سرنشین دار و لباس های فضایی همگی توسط اسپیس ایکس عرضه می شوند.

اهداف مختلفی برای هر یک از ماموریت های برنامه ریزی شده وجود دارد، از جمله تحقیق بیشتر در مورد سلامت انسان در پروازهای فضایی، نشان دادن فناوری SpaceX مانند ارتباطات مبتنی بر لیزر Starlink، و جمع آوری بودجه برای اهداف خیریه.

مطالب مرتبط: برنامه آرتمیس ناسا: هر آنچه که باید بدانید

این ماموریت ها تلاش خواهند کرد تا چندین نقطه عطف فضایی از جمله بالاترین مدار زمین با خدمه و اولین راهپیمایی فضایی تجاری را تعیین کنند. همچنین لباس فضایی خارج از خودروی SpaceX را معرفی خواهد کرد.

این برنامه نام خود را با Polaris ، صورت فلکی از سه ستاره که معمولاً به عنوان ستاره شمالی شناخته می شود، به اشتراک می گذارد زیرا به عنوان یک نقطه نورانی با چشم غیرمسلح به نظر می رسد.

ماموریت های برنامه Polaris

برنامه Polaris در مجموع شامل سه ماموریت خواهد بود. آنها به شرح زیر است:

سپیده دم پولاریس

پچ ماموریت Polaris Dawn <a href= که نام خدمه، لباس اسپیس ایکس و لوگوی اسپیس ایکس را نشان می دهد." class="expandable lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/space/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/2s3tG8NdeSu2qesJ4m52e4-320-80.jpg 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/2s3tG8NdeSu2qesJ4m52e4-480-80.jpg 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/2s3tG8NdeSu2qesJ4m52e4-650-80.jpg 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/2s3tG8NdeSu2qesJ4m52e4-970-80.jpg 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/2s3tG8NdeSu2qesJ4m52e4-1024-80.jpg 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/2s3tG8NdeSu2qesJ4m52e4-1200-80.jpg 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/2s3tG8NdeSu2qesJ4m52e4.jpg" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/2s3tG8NdeSu2qesJ4m52e4.jpg">

اولین ماموریت برنامه ریزی شده Polaris برنامه Polaris Dawn است که قرار است در سال 2023 راه اندازی شود. /کد قانونی)
(در برگه جدید باز می شود)

Polaris Dawn اولین ماموریت برنامه ریزی شده تحت برنامه Polaris است. از فوریه 2023، تخمین زده می شد که این ماموریت زودتر از مارس 2023 پس از پس زدن برآورد اولیه پرتاب آن در سه ماهه چهارم 2022 انجام شود.

این ماموریت شامل یک خدمه چهار نفره است که با کپسول SpaceX Crew Dragon بر روی موشک فالکون 9 پرتاب می شود. سپس خدمه تا 5 روز را در مدار زمین سپری خواهند کرد و در این مدت تلاش خواهند کرد تا به ارتفاع 870 مایلی (1400 کیلومتری) برسند - بالاتر از هر ماموریت قبلی SpaceX Dragon . وب سایت برنامه Polaris همچنین بیان می کند که هدف این ماموریت "دستیابی به بالاترین مدار زمینی است که تاکنون پرواز کرده است"، اگرچه این احتمال وجود دارد که این به معنای بالاترین مدار زمین با خدمه باشد که تاکنون پرواز کرده است، که بالاتر از 853 مایل (1373 کیلومتر) خدمه خواهد بود. رکورد ارتفاع توسط ماموریت Gemini 11. Space.com برای شفاف سازی با نماینده برنامه Polaris تماس گرفته است. خدمه Polaris Dawn همچنین اولین راهپیمایی فضایی تجاری را با استفاده از لباس های فضایی طراحی شده توسط SpaceX انجام خواهند داد. طبق وب‌سایت مأموریت، این به SpaceX کمک می‌کند تا لباس را برای استفاده‌های آینده توسعه دهد و مقیاس‌بندی کند.

این ماموریت همچنین شامل 38 آزمایش تحقیقاتی است که به دانشمندان کمک می کند تا بیشتر در مورد چگونگی تأثیر سفرهای فضایی بر بدن انسان درک کنند. چنین آزمایش‌هایی شامل استفاده از اولتراسوند برای اندازه‌گیری تغییرات ساختار چشم در ریزگرانش و تعیین چگونگی پردازش مواد دارویی رایج در مدار توسط بدن است. از آنجایی که خدمه از کمربند تشعشعی ون آلن زمین عبور خواهند کرد، Polaris Dawn همچنین قرار است داده هایی را در مورد تأثیر تشعشعات فضایی بر سلامت انسان ارائه دهد که می تواند برای ماموریت های فضایی دوردست آینده مفید باشد.

خدمه متشکل از فرمانده ماموریت جرد آیزاکمن، خلبان اسکات پوتیت، متخصص سارا گیلز و متخصص و افسر پزشکی آنا منون خواهند بود.

ماموریت دوم

از فوریه 2023، اطلاعات کمی در مورد دومین ماموریت برنامه ریزی شده Polaris برنامه ریزی شده، از جمله تاریخ، نام، هدف، یا وسیله پرتاب آن در دسترس عموم قرار گرفته است.

ماموریت III

اطلاعات کمی در مورد سومین و آخرین مأموریت برنامه پولاریس وجود دارد، به جز این که پرتاب و وسیله نقلیه خدمه قرار است وسیله نقلیه استارشیپ آینده اسپیس ایکس باشد. در صورت موفقیت، ماموریت III اولین پرواز استارشیپ با خدمه خواهد بود.

پاسخ سوالات متداول برنامه Polaris توسط یک متخصص

ما از Svetla Ben-Itzhak، استادیار فضا و روابط بین‌الملل در دانشگاه هوایی با سمینار فضایی غرب، کالج جنگ هوایی، آلاباما، و تاد لیف اریکسون، مدیر ماموریت Polaris Dawn، چند سؤال در مورد برنامه Polaris پرسیدیم.

Svetla Ben-Itzhak، استادیار فضا و روابط بین‌الملل در دانشگاه هوایی با سمینار فضایی غرب، کالج جنگ هوایی، آلاباما،

سوتلا بن ایتزاک

Svetla Ben-Itzhak استادیار فضا و روابط بین‌الملل در دانشگاه هوایی با سمینار فضایی غرب، کالج جنگ هوایی، آلاباما است.

آیا مأموریت‌های فضایی خصوصی مانند برنامه پولاریس، پرواز فضایی را تغییر می‌دهند و چگونه؟

بن ایتزاک: بله، ابتکارات تجاری خصوصی در فضا در حال حاضر پروازهای فضایی را از دو جهت مهم تغییر می دهد. اول، آنها به کاهش هزینه دسترسی به فضا کمک می کنند. به عنوان مثال، اسپیس ایکس به تنهایی هزینه پرتاب (هم انسان و هم محموله) به فضا را با تمرکز بر قابلیت استفاده مجدد و استفاده از مواد COTS (تجاری/مصرف کننده خارج از قفسه) کاهش داد.

در گذشته، ماهواره‌های سنتی و با ارزش معمولاً بین 500 میلیون دلار [میلیون] تا 3+ بیلیون [بیلیون] دلار برای هر ماهواره هزینه داشتند: امروزه، هزینه هر ماهواره ده‌ها میلیون دلار است. شهروندان خصوصی در ده سال گذشته بیشتر از پنجاه سال گذشته به فضا رفته اند. دوم، مأموریت‌های فضایی خصوصی، اشتیاق و علاقه عمومی به فضا و اکتشافات فضایی را دوباره برانگیخته‌اند و پیشرفت‌های فناوری را به اوج جدیدی رسانده‌اند.

افراد خصوصی - مانند ایلان ماسک ، جرد آیزاکمن، جف بزوس، ریچارد برانسون و چندین نفر دیگر - منابع شخصی خود را در پروازهای فضایی سرمایه‌گذاری می‌کنند نه به این دلیل که به دنبال سود سریع هستند، که در برخورد با فضا کاملاً غیرممکن است، بلکه به این دلیل که معتقدند. آنها به اهمیت اکتشاف فضا، سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه فضایی، دستیابی به ستارگان به معنای واقعی کلمه و تبدیل انسان به گونه های بین سیاره ای اعتقاد دارند.

عکس پروفایل تاد لیف اریکسون

تاد لیف اریکسون

تاد لیف اریکسون مدیر ماموریت Polaris Dawn است.

آینده برنامه پولاریس و صنعت فضای خصوصی چه خواهد بود؟

اریکسون: ماموریت‌های Polaris طوری طراحی شده‌اند که بر روی یکدیگر بنا شوند و مهارت‌ها و فناوری‌های مورد نیاز را برای ما نشان دهند تا نه تنها به ماه برگردیم، بلکه آن‌هایی را که هنگام جسارت به مریخ و فراتر از آن لازم است، نشان دهیم. Polaris Dawn گام اولیه در امتداد آن جاده است و چندین مرحله را انجام خواهد داد.

سپیده دم رکورد Gemini 11 برای بالاترین مدار زمین را زمانی که به اوج 1400+ کیلومتر [870 مایلی] برسد، خواهد شکست. این اطلاعات ارزشمندی را در مورد محیط تشعشعات بسیار بالاتر از مدار 420 کیلومتری ایستگاه فضایی بین المللی و تأثیرات آن بر تجهیزات الکترونیکی مدرن ارائه می دهد. داون همچنین اولین فعالیت غیرنظامی اضافی خودرویی (EVA) را با استفاده از یک لباس سفارشی طراحی، ساخته و آزمایش شده توسط SpaceX در مدت زمان کمی بیش از یک سال و با کسری از هزینه لباس‌های EVA فعلی انجام خواهد داد. علاوه بر این، Dawn از طریق شبکه ماهواره‌ای Starlink، قابلیت داده‌های پرسرعت را به Dragon اضافه می‌کند و پهنای باند موجود برای فضاپیما را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.

ماموریت دوم در بهار امسال با اهدافی که بر اساس قابلیت های نشان داده شده در Polaris Dawn ساخته می شود، اعلام می شود و سومین ماموریت اولین پرواز انسانی روی کشتی ستاره ای اسپیس ایکس خواهد بود.

بن ایتزاک: آینده برنامه پولاریس و صنعت فضای خصوصی بسیار امیدوارکننده است. کاهش قیمت ها و افزایش مجدد علاقه عمومی به سفرهای فضایی، جریان ثابتی از مشتریان را فراهم می کند که مشتاق شرکت در گردشگری فضایی و سرمایه گذاری نه تنها پول و زمان، بلکه برای زندگی [خود] هستند.

صنعت فضای خصوصی در دو دهه گذشته رشد ثابتی را تجربه کرده است. فقط بین سال های 2005 تا 2020، درآمد فضای تجاری بیش از سه برابر شد و از 110 میلیارد دلار به 362 میلیارد دلار در سال 2021 رسید (طبق گزارش بنیاد فضایی). مورگان استنلی پیش بینی می کند که اقتصاد فضایی جهانی تا سال 2040 به بیش از 1 تریلیون دلار افزایش یابد و رشد آن در بخش فضای تجاری متمرکز شود. سال 2021، به ویژه، سالی باورنکردنی برای پروازهای تجاری فضایی انسان بود. در آن سال، 425 میلیون دلار درآمد ایجاد کرد که بیش از هفت برابر آنچه قبلا پیش بینی شده بود.

در سال 2021، Virgin Galactic و Blue Origin خدمات پرواز تجاری خود را با سفرهای بنیانگذاران خود، ریچارد برانسون و جف بزوس، آغاز کردند. سپس، در آوریل 2022، Space-X ماموریت Ax-1 را برای Axiom Space پرتاب کرد که چهار فضانورد خصوصی را با قیمت 55 میلیون دلار برای هر صندلی به ایستگاه فضایی بین‌المللی برد. Axiom برای ماموریت های Ax-2، 3 و 4 که پیش بینی می شود در سال های آینده انجام شود، با SpaceX قرارداد بسته است.

چرا برنامه پولاریس و ماموریت های مشابه آن مهم هستند؟

اریکسون: از میلیاردها مرد و زنی که سیاره زمین را خانه نامیده اند، تا این مرحله در تاریخ، تنها 628 نفر به خارج از جو ما سفر کرده اند.

برنامه پولاریس مهم است زیرا آغاز دومین عصر فضایی است، دورانی که در آن پروازهای فضایی حوزه انحصاری دولت ها را ترک می کند و به طور فزاینده ای برای جهان مدنی قابل دسترسی می شود.

دو ماموریت اول پولاریس روی فالکون 9/دراگون اسپیس ایکس پایه و اساس سومین ماموریت، اولین پرواز انسانی روی استارشیپ را خواهد گذاشت. استارشیپ، اولین وسیله نقلیه مداری کاملاً قابل استفاده مجدد، نه تنها قادر خواهد بود تا 100 نفر را با کسری از هزینه های جاری به مدار برساند، بلکه این کار را با سرعت پرتابی به مراتب بزرگتر از آنچه در حال حاضر امکان پذیر است انجام می دهد. دسترسی کم هزینه، مکرر و سریع کشتی ستاره ای به فضا ، منظومه شمسی ما را به همان روشی که داگلاس دی سی-3 شروع به کوچک شدن جهان ما در دهه 1930 کرد، آغاز خواهد کرد.

بن ایتزاک: چنین مأموریت هایی دانش علمی و فنی را ارتقا می دهند، الهام می بخشند و در نتیجه به بهبود بشریت به دو روش ملموس و ناملموس کمک می کنند.

جرد آیزاکمن کیست؟

خدمه Inspiration4 برای گرفتن سلفی در گنبد Crew Dragon ژست می گیرند. (از سمت چپ) جرد آیزاکمن، کریس سمبروسکی، هیلی آرسنو و سیان پروکتور. (اعتبار تصویر: Inspiration4)
(در برگه جدید باز می شود)

برنامه Polaris توسط جارد آیزاکمن (در برگه جدید باز می شود) ، خلبان هواپیما و مدیر عامل میلیاردر شرکت پرداخت Shift4 هدایت می شود. او همچنین مدیرعامل پیمانکار خدمات هوایی نظامی دراکن اینترنشنال است.

در سال 2021، آیزاکمن با مأموریت Inspiration4 خبرساز شد - اولین پرواز فضایی مداری با خدمه ای که کاملاً از شهروندان خصوصی از جمله خودش به عنوان فرمانده مأموریت تشکیل شده بود. همانند برنامه پولاریس، ایزاکمن طرح ماموریت Inspiration4 را با همکاری اسپیس ایکس توسعه داد که یک کپسول دراگون و پرتاب فالکون 9 را ارائه کرد. ماموریت سه روزه مدار پایین زمین در نهایت موفقیت آمیز بود و بیش از 240 میلیون دلار (در برگه جدید باز می شود) برای بیمارستان تحقیقاتی کودکان سنت جود در ممفیس، تنسی - بیمارستانی که در حال تحقیق و ارائه درمان و درمان بیماری های کودکان از جمله سرطان است، جمع آوری کرد. .

ایزاکمن دوباره به عنوان فرمانده ماموریت ماموریت Polaris Dawn خدمت خواهد کرد. خارج از فضاپیما، او بیش از 7000 ساعت پرواز از تجربه هوانوردی دارد.

حمایت از بیمارستان تحقیقاتی کودکان سنت جود

مانند مأموریت Inspiration4 که قبل از آن انجام می شود، برنامه Polaris از بیمارستان تحقیقاتی کودکان سنت جود پشتیبانی می کند (در برگه جدید باز می شود) .

ایزاکمن (در برگه جدید باز می شود) پس از بازدید از مرکز تحقیقات پیشرفته Inspiration4 در بیمارستان در سال 2022، گفت: «هرچند که ما در مورد جهان های فراتر از جهان خود درک می کنیم، هنوز چیزهای زیادی در مورد بدن خود نمی دانیم. تا حدودی توسط ماموریتی که از آن نامگذاری شده است تأمین مالی شد. قدم زدن در مرکز تحقیقات پیشرفته Inspiration4 واقعاً اهمیت سنت جود و مأموریت و هر چیزی که آنها سعی در انجام آن دارند را برای من تقویت کرد.

بیمارستان تحقیقاتی کودکان سنت جود به دلیل درمان یکی از خدمه Inspiration4، هیلی آرسنو، یک بازمانده از سرطان کودکان در زمان کودکی، قابل توجه است. او بعداً دستیار پزشک در بیمارستان شد. با Inspiration4، Arceneaux اولین بازمانده از سرطان کودکان بود که به فضا رفت و اولین فضانورد با قسمتی از بدن مصنوعی شد.

منابع اضافی

برای مثال دیگری از یک ماموریت فضایی تجاری برجسته آینده، پروژه ماموریت dearMoon را ببینید (در برگه جدید باز می شود) که هدف آن فرستادن یک خدمه غیرنظامی 9 نفره به یک سفر یک هفته ای به دور ماه و بازگشت با استفاده از موشک SpaceX Starship است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اقتصاد در پس صنعت فضای تجاری رو به رشد، به این مقاله 2021 (که در برگه جدید باز می شود) از دو کارشناس دانشکده بازرگانی هاروارد در مورد این موضوع مراجعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ماموریت قبلی جارد آیزاکمن با SpaceX - Inspiration4 - ممکن است بخواهید خاطرات Hayley Arceneaux عضو خدمه در سال 2022 Wild Ride (در برگه جدید باز می شود) را بخوانید.

کتابشناسی - فهرست کتب

وب سایت برنامه Polaris [دسترسی 2/8/23] https://polarisprogram.com/ (در برگه جدید باز می شود)

Stjude.org [دسترسی 2/8/23] https://www.stjude.org/inspire/series/selfless/polaris-dawn ، "سپیده دم پولاریس سنت جود را به فضا می برد، تلاش ها برای نجات کودکان بیشتری در سراسر جهان را تقویت می کند." -jared-isaacman-stjude-space-fundraiser.html (در برگه جدید باز می شود)

"سپیده دم پولاریس 38 آزمایش علمی و تحقیقاتی را برای پیشبرد سلامت انسان و اکتشافات فضایی انتخاب می کند"، newswire.ca [دسترسی در 23/8/23] https://www.newswire.ca/news-releases/polaris-dawn-selects-38 -science-and-research-experiments-to-advance-human-health-and-space-exploration-837277727.html (در برگه جدید باز می شود)

"آموزش SpaceX این ماه برای اولین ماموریت تجاری فضایی آغاز می شود"، Spaceflightnow.com [دسترسی در 2/9/23] https://spaceflightnow.com/2022/05/10/spacex-training-begins-this-month-for- ماموریت-first-commercial-spacewalk-mission/ (در برگه جدید باز می شود)

'55 سال پیش: جمینی یازدهم به قرار ملاقات با یک مدار، رکورد ارتفاع'، Nasa.gov [دسترسی 2/9/23] https://www.nasa.gov/feature/55-years-ago-gemini-xi- achieves-one-orbit-rendezvous-record-altitude (در برگه جدید باز می شود)

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است