سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

برنامه بانک مرکزی برای انحلال موسسات اعتباری

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ محمدرضا فرزین، رئیس‌کل بانک مرکزی با بیان اینکه یکی از سیاست‌های بانک مرکزی در سال جاری کاهش رشد نقدینگی و پایه پولی بود که در نتیجه اجرای این سیاست در ۱۲ ماهه منتهی به دی ماه امسال نرخ رشد نقدینگی به ۲۵.۲ و نرخ رشد پایه پولی به ۳۱.۳ رسید، گفت: در حوزه سیاست‌های پولی طبیعی بود که ...

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ محمدرضا فرزین، رئیس‌کل بانک مرکزی با بیان اینکه یکی از سیاست‌های بانک مرکزی در سال جاری کاهش رشد نقدینگی و پایه پولی بود که در نتیجه اجرای این سیاست در ۱۲ ماهه منتهی به دی ماه امسال نرخ رشد نقدینگی به ۲۵.۲ و نرخ رشد پایه پولی به ۳۱.۳ رسید، گفت: در حوزه سیاست‌های پولی طبیعی بود که اگر بخواهیم نقدینگی را مهار کنیم در ابتدا ممکن است در تامین نقدینگی، برخی واحدها دچار مشکل شوند، اما چاره‌ای نبود که این محدویت را در بانک‌ها اعمال کنیم تا نقدینگی در سطح با ثباتی تامین شود.

رئیس‌کل بانک مرکزی همچنین با بیان اینکه مشکل این است که بار تامین مالی بر عهده نظام بانکی است و ۹۰ درصد تامین مالی توسط نظام بانکی انجام می‌شود، تصریح کرد: طبیعی است که اگر بانک خارج از ظرفیت تامین مالی کند، آثار تورمی خواهد داشت. به همین دلیل تصمیم گرفتیم اجازه گواهی سپرده خاص بدهیم و ۲۸۰ همت را در بین واحدهای مختلف تقسیم کنیم که این کار از چهارشنبه آغاز شده و اکنون روز سوم کاری آن است.

به گفته این مقام مسئول گواهی سپرده خاص سیاستی است که ضمن هدایت نقدینگی باعث می‌شود نقدینگی جدید به واحدهای تولیدی منتقل شود و رشد هم کاهشی نشود و همچنان واحدهای تولیدی از طریق نظام بانکی تامین مالی شوند. اگرچه همچنان معتقدم که باید سراغ متنوع سازی تامین مالی در کشور برویم.

فرزین با بیان اینکه تمرکز صرف بر نظام بانکی در شرایطی که بسیاری از بانک‌ها مشکل کفایت سرمایه دارند می‌تواند آثار تورمی داشته باشد، گفت: البته در ادامه راه در سال آینده سیاست اساسی بانک مرکزی این است که اصلاحات اساسی در نظام بانکی انجام دهیم که ممکن است پر هزینه باشد، اما تا اصلاحات را انجام ندهیم نمی‌توانیم در یک مسیر با ثبات قرار بگیریم.

وی با اشاره به برنامه انحلال سه موسسه اعتباری در سال جاری، گفت: تاکنون دو موسسه منحل شده و یک موسسه دیگر به‌زودی منحل می‌شود و برای سال آینده نیز ۸ بانک در مسیر اصلاح قرار می‌گیرد. باید مسیر اصلاحات این هشت بانک طی شود و ناترازی‌شان کاهش یابد اگر چه برخی ناترازی بانک‌ها از ناترازی اقتصاد و ناترازی دولت است‌. اما در نظام بانکی به دنبال کاهش ناترازی هستیم تا مسیر تورمی را در کشور متعادل کنیم.

خبرکاو