سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

بررسی VAR: گل آفساید لیورپول، کارت قرمز تایرون مینگز، پنالتی آرسنال

iimg2Fphoto2F20232F05222Fr1176590_1296x729_162D9.jpg
کمک داور ویدیویی هر هفته در لیگ برتر جنجال به پا می کند، اما تصمیمات چگونه گرفته می شود و آیا درست است؟ پس از هر آخر هفته، ما نگاهی به حوادث مهم می اندازیم تا روند را از نظر پروتکل VAR و قوانین بازی تحلیل و توضیح دهیم. - چگونه تصمیمات VAR روی هر باشگاه پریم در فصل ۲۰۲۲-۲۳ تأثیر گذاشت - VAR در لیگ برتر: راهنمای نهایی در تحلیل VAR این هفته: نگاهی به گل مردود لیورپول مقابل استون ویلا ...

کمک داور ویدیویی هر هفته در لیگ برتر جنجال به پا می کند، اما تصمیمات چگونه گرفته می شود و آیا درست است؟

پس از هر آخر هفته، ما نگاهی به حوادث مهم می اندازیم تا روند را از نظر پروتکل VAR و قوانین بازی تحلیل و توضیح دهیم.

- چگونه تصمیمات VAR روی هر باشگاه پریم در فصل ۲۰۲۲-۲۳ تأثیر گذاشت
- VAR در لیگ برتر: راهنمای نهایی

در تحلیل VAR این هفته: نگاهی به گل مردود لیورپول مقابل استون ویلا ، کارت قرمز احتمالی تایرون مینگز برای کودی گاکپو و ادعای پنالتی جردن هندرسون در همان بازی. همچنین، آیا گابریل ژسوس مهاجم آرسنال باید در ناتینگهام فارست پنالتی می گرفت؟


آفساید احتمالی: فن دایک قبل از گل گاکپو

اتفاقی که افتاد: با برتری ۱-۰ ویا، لیورپول در دقیقه ۵۴ بازی را به تساوی کشاند. ترنت الکساندر-آرنولد توپی را به گردش درآورد که در آن لوئیس دیاز سعی کرد با ضربه سر به داخل محوطه جریمه برود. ازی کونسا ، مدافع استون ویلا، به دست ویرجیل فن دایک افتاد و پس از یک غوغا کوتاه، کودی گاکپو به تور شلیک کرد. اما یک تحلیل برای آفساید در جمع وجود داشت.

تصمیم VAR: گل مردود است.

بررسی VAR: اولاً، جهتی که توپ طی می‌کند برای آفساید مهم نیست. می توان آن را به جلو، عقب یا مربع بازی کرد. پس با جلوتر بودن ون دایک از توپ زمانی که دیاز آن را به عقب تکان می دهد، ملی پوش هلندی فعال است.

این بدان معناست که اگر کونسا "بازی عمدی" توپ را انجام ندهد، برای تنظیم مجدد فاز، فن دایک باید در آفساید باشد.

زمانی که IFAB دستورالعمل‌های مربوط به "بازی عمدی" را در شروع فصل روشن کرد ، هدف این بود که به بحث بر سر مزیت بازیکنان از قرار گرفتن در موقعیت آفساید پایان دهد. اما - همانطور که در مورد اکثر بازنگری‌های قوانین در سال‌های اخیر اتفاق افتاده است - لایه‌ای از ذهنیت پیچیده ایجاد کرد که منجر به غیرمجاز شدن اهدافی مانند این می‌شود.

آیا کونسا عمداً در تلاش بود تا توپ را بازی کند؟ آره. آیا این یک "بازی عمدی" توپ توسط کونسا بود؟ لازم نیست. این عبارات ناشیانه از سوی قانونگذاران است، زیرا این در مورد این است که یک بازیکن بر اعمال و نتیجه خود کنترل داشته باشد. این خطای دفاعی را توجیه نمی کند، اما به این معنی است که اگر مدافع یک عمل بازتابی انجام داده باشد، مهاجم نباید بتواند سود ببرد.

"بازی عمدی" زمانی است که یک بازیکن کنترل توپ را در اختیار داشته باشد با این امکان:
- پاس دادن توپ به هم تیمی؛
- یا به دست آوردن مالکیت توپ؛
- یا پاک کردن توپ (مثلاً با ضربه زدن یا ضربه زدن به آن).

توپ از فاصله کوتاهی به کونسا رسید و پشت سر او رها می شد تا اینکه سعی کرد پایش را روی توپ بگذارد، در حالی که از پایش، درست زیر زانویش خارج شد، تا به سمت فن دایک بدود.

یکی دیگر از بندهای یک "بازی عمدی" مستلزم این است که Konsa "زمانی برای هماهنگ کردن حرکت بدن خود داشته باشد، به عنوان مثال این مورد کشش یا پریدن غریزی نیست، یا حرکتی که به تماس/کنترل محدودی دست یافته است" و بحث کردن در مورد آن دشوار است. که او انجام داد. Konsa در واقع نمی تواند هیچ نوع کنترلی روی مقصد توپ در هنگام برخورد توپ به پایش داشته باشد، نه اینکه با کفشش بازی کند. پنل حوادث کلیدی مستقل بسیار بعید است که این را به عنوان یک اشتباه با خارج نشدن توپ از پا تشخیص دهد.

از نظر قانون درست است، حتی اگر موردی باشد که بسیاری از مردم نتوانند با آن کنار بیایند. اگر هدف داده می شد، احتمالاً توسط هیچ کس دیگری به جز کسانی که دانش عمیقی از این حوزه از قانون آفساید دارند، که در جستجوی سادگی پیچیده شده است، سؤال نمی شد. این نوعی تصمیم است که با شنیدن صدای VAR از تونی هرینگتون کمکی نمی کند.

در ماه مارس، نیوکاسل یونایتد یک گل الیوت اندرسون را در ناتینگهام فارست مردود اعلام کرد، زمانی که شان لانگستاف در آفساید اعلام شد و فیلیپه بازی عمدی انجام نداده بود. این یک تماس استثنایی مرزی بود و VAR نباید درگیر می شد. پانل رویدادهای کلیدی مستقل نیز حکم داد که این یک مداخله نادرست است.

فیلیپه رو به توپ بود، دید خوبی به آن داشت و حرکتی را برای توقف یک سانتر انجام داد، اما تنها با کفشش توانست توپ را به سمت لانگستاف منحرف کند. اما این حادثه لیورپول متفاوت است و بیشتر در راستای هدفی است که منچستریونایتد مقابل ردینگ در جام حذفی حذف کرده بود، زمانی که توماس هلمز حرکتی غیرارادی برای متوقف کردن یک پاس انجام داد.

حادثه مشابهی در ماه فوریه در آلمان رخ داد. یوسف پولسن ، بازیکن آر بی لایپزیگ، در شکست ۲-۱ مقابل یونیون برلین، گل تساوی را مردود اعلام کرد، در حالی که مدافعی ناخواسته توپ را به سمت تیمو ورنر در موقعیت آفساید حرکت داد. ورنر برای دریافت توپ برگشت، اعلام شد که بازی عمدی نبود و گل مردود اعلام شد.

در آنفیلد، داور باید به سمت مانیتور می رفت، زیرا این موضوع ذهنی بود و او باید از جنبه "بازی عمدی" تماس بگیرد.

همچنین قبل از گلزنی احتمال توپ دستی گاکپو مطرح بود که توپ از سینه او خارج شد.

کارت قرمز احتمالی: چالش مینگ در گاکپو

چه اتفاقی افتاد: در وقت مصدومیت نیمه اول، تایرون مینگز گاکپو را برای گرفتن توپ به چالش کشید و بازیکن لیورپول را در شکم گرفت. داور جان بروکس به بازیکن ویلا کارت زرد نشان داد.

تصمیم VAR: بدون کارت قرمز.

بررسی VAR: در لیگ برتر، وقتی صحبت از کفش‌های بلند به میان می‌آید، نرمش بسیار بیشتری وجود دارد - مگر اینکه در چالش وجود داشته باشد.

در اوایل این فصل، زمانی که ارلینگ هالند ، مهاجم منچسترسیتی ، یواخیم اندرسن از کریستال پالاس را با پایی بلند گرفتار کرد، VAR هیچ اقدامی ن کرد. و در پایان ماه آوریل، دیوگو جوتا با الیور اسکیپ ، رئیس تاتنهام هاتسپور به روشی مشابه تماس گرفت.

در هر دوی این موارد، پانل حوادث کلیدی مستقل حکم داد که VAR برای توصیه نکردن کارت قرمز صحیح است، اما حادثه مینگ احتمالاً یک کارت قرمز از دست رفته است.

هالند و جوتا هر دو را می‌توان با عدم آگاهی بازیکنان از موقعیت حریف که سرشان را پایین انداخته بود توضیح داد. اما مینگز باید بداند گاکپو کجاست و به نظر می‌رسد که چکمه‌اش به سینه حریف می‌رود.

داور متوجه شد که گل میخ‌ها با سینه تماس دارند و احساس نمی‌کنند که نیرویی در چالش وجود دارد، پس هرینگتون به این نتیجه رسید که کارت زرد یک نتیجه انضباطی قابل قبول است.

زمانی که کارت زردی که به سام جانستون ، دروازه بان کریستال پالاس در ولورهمپتون واندررز نشان داده شد، کارت زردی که در وولورهمپتون واندررز نشان داده شد به رنگ قرمز تغییر نکرد، هرینگتون نیز VAR بود.

حادثه جانستون با قدرت بیشتری رخ داد و بازیکن در چالش خود از کنترل خارج شد، اما مینگز بسیار خوش شانس است که VAR این را به عنوان یک خطا برای نشان ندادن کارت قرمز ندید.

پنالتی احتمالی: چالش لوئیز روی هندرسون

چه اتفاقی افتاد: در عمق نیمه اول، محمد صلاح توپ را به جوردن هندرسون در لبه محوطه بازی داد و تحت چالش داگلاس لوئیز به زمین رفت. هرینگتون شروع به تحلیل برای یک پنالتی احتمالی کرد.

تصمیم VAR: بدون پنالتی.

بررسی VAR: ما این را به طور مداوم در تصمیمات VAR در لیگ برتر در این فصل مشاهده کرده‌ایم، وقتی که تماس کمی منجر به رفتن بازیکنی به زمین شود به شکلی که مناسب نیست، پنالتی‌ها تعلق نمی‌گیرد.

لوئیز با مچ پا هندرسون تماس می گیرد، اما آیا این باعث می شود که بازیکن لیورپول به همان شکلی که دارد به زمین برود؟ یا از آن تماس برای بردن پنالتی استفاده می کند؟

هواداران لیورپول پس از حداقل تماس با آنتونی رابینسون ، مدافع چپ فولام در اوایل فصل، به پنالتی اعلام شده برای کوین دی بروین اشاره خواهند کرد - تفاوت این است که پنالتی توسط داور اعلام شد و نه VAR. این مثالی است از اینکه چگونه سازگاری با VAR در مورد نقطه مداخله است، و همه تصمیمات در زمین یکسان گرفته نمی شوند -- همانطور که از نظر ذهنیت داور قضاوت می شوند.

زمانی که VAR با حداقل تماس درگیر شد، برای اعلام پنالتی به برنتفورد در برابر نیوکاسل یونایتد، هیئت رویدادهای کلیدی مستقل این مداخله را نادرست اعلام کرد.


پنالتی و کارت قرمز احتمالی: وورال عیسی را نگه داشته است

چه اتفاقی افتاد: در دقیقه ۵۴، گابریل ژسوس به زمین رفت و مدعی شد که توسط جو وورال عقب کشیده شده است. توپ به دروازه بان ناتینگهام فارست، کیلور ناواس رسید و داور آنتونی تیلور درخواست های پنالتی را رد کرد. VAR، نیل سواربریک، پنالتی احتمالی و/یا کارت قرمز را تحلیل کرد.

تصمیم VAR: بدون پنالتی یا کارت قرمز.

بررسی VAR: VAR دارای دو چیز است که باید در هنگام ارزیابی این مورد در نظر گرفت. اولین مورد، موقعیت خطای احتمالی و عقب نشینی ادعایی است. به نظر می رسد وقتی ورال بازوی خود را از عیسی در می آورد، بیرون از محوطه است، که به این معنی است که این نمی تواند یک پنالتی باشد.

این نقش احتمالی VAR را رد نمی کند. اگر او فکر می‌کند که مدافع فرصت گلزنی واضحی را از خود سلب کرده است، همچنان می‌تواند کارت قرمز دریافت کند - که منجر به یک ضربه آزاد برای آرسنال در لبه محوطه می‌شود. با این حال، مطمئناً وجود ندارد که عیسی بتواند پاس بن وایت را دریافت و کنترل کند، چه رسد به اینکه شانس گلزنی واضحی داشته باشد، پس کارت قرمزی وجود ندارد.

اگر VAR تشخیص داده بود که تماس در داخل منطقه است، هنوز این سوال وجود دارد که چگونه عیسی به شکلی نمایشی به زمین می‌رود و دست‌هایش را بالا می‌اندازد. این همیشه برای مداخله VAR در نظر گرفته می شود. آیا ورال فقط دستش را روی شانه مهاجم گذاشته است یا در واقع حریف خود را هم می کشد؟

مهاجم آرسنال پس از آن به دلیل مخالفت و نه برای شبیه سازی جریمه شد.


آفساید احتمالی: لانزینی در آستانه رسیدن به گل

چه اتفاقی افتاد: وستهام در دقیقه ۹۴ زمانی که لوکاس پاکئتا مانوئل لانزینی را برای گلزنی از فاصله نزدیک آماده کرد، از امتیازات مطمئن شد. با این حال، یک آفساید احتمالی در برابر لانزینی در اوایل حرکت وجود داشت.

تصمیم VAR: گل پابرج است.

بررسی VAR: برای چشم غیرمسلح به نظر می‌رسید که این موضوع برای آفساید رد شود، اما به دو چیز مربوط می‌شد: زاویه دوربین و چکمه‌های برآمده، و همچنین سطح تحمل در این فناوری آفساید.

به دلیل عدم دقت در سیستم، در اطراف نقطه ضربه و ترسیم موقعیت بدن، یک سطح تحمل ۵ سانتی متری وجود دارد تا مهاجم را از شک و تردید بهره مند کند - و این به این معنی است که گل می تواند بایستد.

هنگامی که این نزدیکی است، با تماس خطوط حمله و دفاع آفساید یا روی هم قرار گرفتن، تنها یک خط سبز به مدافع نشان داده می شود.

این احتمال وجود دارد که در سیستم قدیمی‌تر، بدون سطح تحمل، این وضعیت آفساید باشد.

این دومین تصمیم آفساید VAR بود که به نفع وستهام یونایتد بود و جارود بوون برای گل دوم تیمش حکم داد. دستیار گل را زد که توسط VAR تایید شد.


هندبال احتمالی: محرز قبل از ایجاد گل آلوارز

چه اتفاقی افتاد: سیتی فکر می‌کرد در دقیقه ۷۱ زمانی که ریاض محرز در جولیان آلوارز برای گلزنی بازی کرد، گل دوم را به ثمر رساند، اما یک تحلیل برای احتمال توپ دستی در ترکیب وجود داشت.

تصمیم VAR: گل مردود است.

بررسی VAR: یک تصمیم ساده برای VAR، جان بروکس، و احتمالاً سریع‌ترین تحلیل مانیتور کنار زمین توسط داور مایکل اولیور.

محرز به وضوح به توپ متمایل شد و با بازوی خود آن را کنترل کرد، قبل از اینکه وارد دروازه شود.

محرز گلزن نبود، اما هندبال یک عمل عمدی در فاز هجومی آن را یک تخلف می کند. این تماس درستی بود که گل را رد کرد.


آفساید احتمالی: قبل از گلزنی وارد شود

چه اتفاقی افتاد: کریستال پالاس در دقیقه ۸۳ با گلزنی جوئل وارد گل تساوی را به ثمر رساند، اما آیا پس از پرتاب توپ در محوطه جریمه، او در آفساید بود؟

تصمیم VAR: گل پابرج است.

بررسی VAR: زمانی که مایکل اولیس ضربه آزاد را زد، وارد و بقیه مهاجمان کاخ در موقعیت کناری قرار گرفتند. پس ، توپ باید توسط بازیکن دیگری از پالاس لمس شود تا یک فاز آفساید جدید ایجاد شود.

توپ از دست ژان فیلیپ ماتتا از پالاس خارج شد، سپس از آنتونی رابینسون، مدافع فولام منحرف شد و توپ به سمت وارد شد.

اگر قبل از رابینسون توپ ابتدا به ماتتا می رسید، وارد آفساید می شد. اما اینطور نشد و مرحله آفساید فقط با هر پاس یا لمس بازیکن مهاجم ایجاد می شود و نه یک مدافع.

در این داستان از اطلاعات ارائه شده توسط لیگ برتر و PGMOL استفاده شده است.

خبرکاو