اخبار, ورزشی

بررسی VAR: لیندلوف، پنالتی های هندبال کیویور. خطای آنتونیو روی دخیا

کمک داور ویدیویی هر هفته در لیگ برتر جنجال به پا می کند، اما تصمیمات چگونه گرفته می شود و آیا درست است؟

پس از هر آخر هفته، ما نگاهی به حوادث مهم می اندازیم تا روند را از نظر پروتکل VAR و قوانین بازی تحلیل و توضیح دهیم.

- چگونه تصمیمات VAR روی هر باشگاه پریم در فصل ۲۰۲۲-۲۳ تأثیر گذاشت
- VAR در لیگ برتر: راهنمای نهایی

در تحلیل VAR این هفته: آیا وستهام یونایتد باید به خاطر فوتبال دستی مقابل ویکتور لیندلوف ، مدافع منچستریونایتد ، پنالتی می گرفت؟ آیا نپذیرفتن گل آنها به خاطر خطای میخائیل آنتونیو روی داوید دخیا درست بود؟ چرا پنالتی نیوکاسل یونایتد مقابل آرسنال لغو شد؟ و چه زمانی پنالتی پنالتی نرم است؟


پنالتی احتمالی: هندبال توسط لیندلوف

چه اتفاقی افتاد: در وقت های تلف شده نیمه اول با ۱-۰ برتری وستهام، سعید بنراهما تلاش کرد تا به داخل محوطه عبور کند و توپ به بازوی مدافع میانی منچستریونایتد ، ویکتور لیندلوف برخورد کرد. پیتر بنکس، داور، درخواست های پنالتی را رد کرد و یونایتد زمین را شکست.

تصمیم VAR: بدون پنالتی.

بررسی VAR: وضعیت گیج‌کننده قانون هندبال، فهرست عوامل کاهش‌دهنده‌ای که VAR باید در نظر بگیرد و آستانه بالای مداخله، همگی در این حادثه جمع شده‌اند، به این معنی که وستهام از پنالتی که باید اعلام می‌شد محروم شد.

داشتن یک آستانه بالا برای محدود کردن تأثیر بر بازی در نظر گرفته شده است، اما همچنین می تواند باعث شود که VAR گاهی اوقات به یک حادثه بیش از حد فکر کند، زمانی که یک واژگونی نتیجه آشکارتر است. یک VAR می تواند به دنبال دلیلی برای عدم تغییر یک تصمیم ذهنی باشد، به جای رسیدن به نتیجه ای که اکثر هواداران و بازیکنان انتظار دارند.

با نوار بالا، استفاده محدودی از مانیتور کنار زمین نیز وجود دارد، که برای داور وجود دارد تا تصمیم خود را تغییر دهد و نه فقط برای نگاه دوم. پس ، VAR فقط داور را نمی فرستد اگر فکر کند ممکن است اشتباه باشد - او باید مطمئن باشد که اشتباه بوده است.

VAR برای این بازی، استوارت اتول، بند معافیت را اعمال کرده است که بازوی بازیکن از بدنش دور نبود و اگر توپ به دستش نمی رسید، به سینه او برخورد می کرد. منطق این است که او مانع از رسیدن توپ به مقصد مورد نظر خود نشده است، زیرا توسط بدن او متوقف می شد. با این حال، حرکت عمدی آشکار بازو به سمت توپ توسط لیندلوف بر این موضوع غلبه می کند و باید یک پنالتی نتیجه آن می شد.

روز دوشنبه، لیگ برتر برای اولین بار صوتی برخی از تصمیمات بحث برانگیز VAR را در یک برنامه آزمایشی منتشر می کند که هدف آن بهبود شفافیت است. توانایی شنیدن چگونگی تصمیم گیری ها گام بزرگی به جلو خواهد بود، اگرچه بعید است در موقعیت هایی مانند این که VAR به نتیجه اشتباه رسیده است کمک کند.

هوارد وب، افسر ارشد داوری، قصد دارد این فصل را به طور منظم‌تر اجرا کند، اما این کار تنها در روزهای بعد از مسابقه انجام می‌شود، زیرا فیفا همچنان هرگونه رقابتی را از پخش زنده بحث‌های VAR منع می‌کند.

گل احتمالی: خطا توسط آنتونیو روی دخیا

چه اتفاقی افتاد: در دقیقه ۵۲، وستهم فکر کرد که گل دوم را به ثمر رسانده است که میخائیل آنتونیو داوید دخیا را به چالش کشید و توپ شل را به خانه زد. با این حال، بنکس داور، گل را به دلیل خطا روی دروازه بان مردود اعلام کرد.

تصمیم VAR: بدون هدف.

بررسی VAR: شاید یکی از خطاهای ملایم‌تری باشد که احتمالاً شاهد آن باشیم، اما وقتی یک مهاجم خود را در موقعیتی قرار می‌دهد که دروازه‌بان نمی‌تواند از دست‌هایش برای رسیدن به توپ استفاده کند، همیشه احتمال داده می‌شود و مطمئناً برعکس نخواهد شد. توسط VAR

با این اوصاف، دخیا همیشه از چنین تصمیماتی سودی نبرده است. در دسامبر ۲۰۱۹ او در سناریویی مشابه مقابل اورتون یک گل دریافت کرد. در آن موقعیت زمانی که دومینیک کالورت-لوین بازوی خود را در مقابل بازیکن ملی پوش اسپانیا قرار داد، خطا انجام نشد. VAR از آن پشتیبانی کرد و مداخله نکرد تا آن را رد کند.


لغو پنالتی: بدون هندبال توسط کیویور

اتفاقی که افتاد: نیوکاسل یونایتد فکر می‌کرد که در آستانه گلزنی از پنالتی در دقیقه هفتم است که داور کریس کاوانا پس از شوت برونو گیمارش ، یاکوب کیویور را به دلیل هندبال جریمه کرد. VAR باید تحلیل می کرد که تخلفی وجود دارد.

تصمیم VAR: پنالتی لغو شد.

بررسی VAR: مدت زیادی طول کشید تا VAR، مایکل سالزبری، تصمیم گرفت داور را به مانیتور بفرستد تا تصمیم خود را در چیزی که به نظر می رسید یک تحلیل نسبتاً ساده باشد، لغو کند.

به زودی مشخص شد که توپ از ران کیویور خارج شد و حتی اگر بازوی او را لمس کرد، از بدن دور نبود. همچنین، اگر بازیکنی بازوی خود را به بدن خود بکشد که معافیت هندبال دارد. تنها مورد ممکن برای ضربه نقطه ای این است که کیویور عمداً بازوی خود را به سمت توپ حرکت داده باشد، نه اینکه فقط سعی کند آن را در بدنش فرو کند.

خیلی طول کشید، تقریباً سه دقیقه از جایزه تا لغو، اما در نهایت تصمیم درست گرفته شد.


پنالتی احتمالی: خطای سیلوا روی سولانکه

چه اتفاقی افتاد: در دقیقه ۶۷، دومینیک سولانکه هنگام فرود آمدن زیر تکل تیاگو سیلوا احساس کرد که باید یک ضربه پنالتی به دست می آورد. جان بروکس، داور، درخواست تجدیدنظر را رد کرد.

تصمیم VAR: بدون پنالتی.

بررسی VAR: اولین تصمیم از مجموعه ای از تصمیمات پنالتی این آخر هفته که دقیقاً به قلب پروتکل VAR می رود و زمانی که مداخله ای پیش بینی می شود.

از چالش سیلوا، توپ به سمت راست حرکت کرد، که باعث شد داور این تصور را ایجاد کند که مدافع چلسی صاحب توپ شده است.

با این حال، بازپخش‌ها نشان داد که در واقع این سولانکه بود که این تماس را دریافت کرد، پس آیا این یک خطای واضح و آشکار است؟ اگر حادثه همانطور که داور برای VAR توصیف می کند انجام نشده باشد، آیا این به طور خودکار به این معنی است که او باید به مانیتور فرستاده شود؟ اگر آستانه کمتری برای مداخله وجود داشته باشد، احتمالاً چنین خواهد بود، اما در لیگ برتر VAR، در این مورد پیتر بنکس، به دنبال یک تفنگ سیگار خواهد بود. آیا او واقعاً می تواند مطمئن باشد که یک چالش خطا وجود دارد، حتی اگر مدافع در واقع توپ را لمس نکرده باشد؟

هرگونه تماس سیلوا با سولانکه بسیار ناچیز بود، پس حتی اگر داور فکر می‌کرد که مدافع به توپ رسیده است، خطا در نگرفتن ضربه پنالتی تلقی نمی‌شود. اما همانطور که در مسابقه بعدی می بینیم، شواهد تماس می تواند به این معنی باشد که یک پنالتی باید پابرجا باشد، حتی اگر جایزه نرم باشد.


واژگونی احتمالی پنالتی: خطای سرریج روی لاویا

چه اتفاقی افتاد: ساوتهمپتون در دقیقه ۹۴ صاحب یک پنالتی شد. داور مایکل اولیور پس از مشاهده تماس سم سریج روی چکمه رومئو لاویا به آن نقطه اشاره کرد. اما آیا در این مورد برای پنالتی کافی بود؟

تصمیم VAR: ضربه پنالتی توسط جیمز وارد-پروس به ثمر رسید.

بررسی VAR: یک پنالتی بسیار نرم، اما هنگامی که داور آن را اعلام کرد و VAR، پل تیرنی، تماس مدافع با مهاجم را شناسایی کرد، آنگاه پنالتی باید پابرجا بماند.

اگر الیور این پنالتی را اعلام نمی کرد، خیلی بعید بود که از طریق VAR زده می شد - درست مثل سولانکه. از آنجایی که سطح تماس ناچیز بود، خطای واضح و آشکار به حساب نمی‌آید که پنالتی نگرفته باشد. اما از آنجایی که تماس وجود داشت، اعطای آن خطای واضح و آشکاری نیست. می توانید طرفداران را به خاطر سردرگمی در این مورد ببخشید.

پروتکل در سراسر لیگ ها تا مسابقات یوفا یکسان است.


واژگونی احتمالی پنالتی: خطای لنو روی واردی

چه اتفاقی افتاد: لسترسیتی در دقیقه ۶۴ زمانی که جیمی واردی جلوتر از برند لنو ، دروازه بان فولام به توپ رسید، صاحب یک ضربه پنالتی شد و سپس به زمین افتاد. رابرت جونز داور مسابقه به نقطه پنالتی اشاره کرد.

تصمیم VAR: پنالتی به پایان رسید که واردی از دست داد.

بررسی VAR: تحلیل دیگری که به نظر می‌رسید در مورد VAR بسیار بیشتر از آنچه لازم بود طول بکشد، جارد گیلت، که به چندین زوایای مختلف نگاه می‌کند تا تشخیص دهد که آیا لنو قبل از برخورد با واردی به توپ برخورد کرده است یا خیر.

به نظر می رسید که پنالتی از همان بازی اول تصمیم درستی باشد، و اگر VAR نیاز به نگاه کردن به زوایای مختلف برای اثبات لمس داشت، اگر می‌توانست ضربه نقطه‌ای را به عنوان یک خطای واضح و آشکار در نظر بگیرد، جای سوال دارد.

واژگونی احتمالی پنالتی: خطای پالهینیا روی مدیسون

چه اتفاقی افتاد: لستر در دقیقه ۸۰ پنالتی دوم را دریافت کرد، زمانی که جیمز مدیسون به نظر می‌رسید که هنگام بازرسی از داخل زمین برای عبور از ژائو پالهینیا زمین خورده بود - اما بازیکن فولام قاطعانه بود که به هافبک دست نزده است.

تصمیم VAR: پنالتی توسط مدیسون به ثمر رسید.

بررسی VAR: با وجود تمام اعتراضات پالهینیا، تماس قطعی روی مدیسون وجود داشت و هافبک فولام یک پای عقب را ترک کرد تا جلوی پیشرفت خود را بگیرد.

مانند سایر پنالتی های داخل زمین که این آخر هفته اعلام شد، هیچ شانسی برای واژگونی VAR وجود نداشت. تماس وجود داشت و پنالتی اعلام شده بود، پس این پنالتی لغو نخواهد شد.


واژگونی احتمالی پنالتی: خطای استروییک روی فودن

چه اتفاقی افتاد: فیل فودن در دقیقه ۸۳ با ضربه پنالتی توسط پاسکال استروییک به زمین رفت و داور اندی مدلی به نقطه نقطه اشاره کرد. این تصمیم توسط VAR، سایمون هوپر، تحلیل شد.

تصمیم VAR: پنالتی توسط ایلکای گوندوگان از دست رفت.

بررسی VAR: واکنش بازیکن لیدز یونایتد همه چیز را در این مورد بیان کرد و استروییک به وضوح به جای توپ، مرد را بازی کرد. استروییک پای چپ خود را روی فودن قرار می‌دهد که بازیکن من سیتی را مجبور می‌کند به زمین بیفتد.

این همیشه به عنوان یک پنالتی است و دلیلی برای دخالت VAR وجود ندارد.

در این داستان از اطلاعات ارائه شده توسط لیگ برتر و PGMOL استفاده شده است.

خبرکاو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *