متن خبر

بذرپاش: در کاهش قیمت سیمان و فولاد شوخی نداریم / پیگیری پرداخت وام مسکن وظیفه وزیر اقتصاد است

بذرپاش: در کاهش قیمت سیمان و فولاد شوخی نداریم / پیگیری پرداخت وام مسکن وظیفه وزیر اقتصاد است

شناسهٔ خبر: 438598 -
به گزارش رکنا، مهرداد بذرپاش در مراسم افتتاح ۱۰ هزار واحد مسکن مهر اظهار کرد: افتتاح ۱۰ هزار واحد مسکونی اقدام بسیار بزرگی چه به لحاظ منابع مالی و چه زحمات مربوطه است.

وی گفت : از روز اولی که به وزارت راه و شهرسازی آمدم یکی از اولویت های وزارتخانه اتمام واحد‌های مسکن مهر نیمه تمام بوده است.

وی با قدردانی از دست اندرکاران پروژه ها برای اتمام آنها، تصریح کرد: ابتدای دولت ما بودیم و ۲۴۰ هزار مسکن مهر نیمه تمام بدون منابع مالی و بدون آورده متقاضیان. واحد‌هایی که برخی از متقاضیان ۱۲ سال منتظر و ناراحت بودند.

وی یادآور شد: با مبالغ پرداخت شده متقاضیان امروز ۴ متر هم نمی‌توان ساخت. پس یکی از اقدامات تجهیز منابع مالی برای تکمیل و تحویل واحدها به متقاضیان بود.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه حدود ۱۹ هزار واحد مسکن مهر پردیس باقیمانده که تا پایان سال ۱۲ هزار واحد به اتمام می رسد، اظهار کرد: در سایر شهرها هم مشکلاتی داریم که تیمی در حال  شناسایی و حل مسائل موجود هستند.

وی همچنین با بیان امروز ساخت حدود یک میلیون ۷۶۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن درحال اجراست، گفت: حدود ۵۰ هزار هکتار زمین برای پروژه های این طرح تامین شده است.

بذرپاش با اشاره به واگذاری ۳۲ هزار قطعه زمین به متقاضیان در قالب قانون جوانی جمعیت، تاکید کرد: اقدامات انجام شده در دولت سیزدهم باعث شده تا رشد منفی ۹ درصدی مسکن در بهار ۱۴۰۱ به رشد مثبت ۴.۶ درصدی بر اساس آمار مرکز آمار ایران رسیده ایم.

وی بیان کرد: مهار تورم از مسیر تولید مسکن عبور می کند و توقع داریم نظام بانکی از این جریان حمایت کند. اگر به دنبال رشد اقتصادی و کمک به خانه دار کردن مردم هستیم باید از برنامه های دولت در بخش مسکن حمایت شود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه راه اندازی نهضت کاهش قیمت تمام شده مسکن در کشور دستور رییس جمهوری است، اظهار کرد: قیمت فولاد و سیمان باید کاهش یابد؛ هر مسیری که قیمت مصالح را افزایش دهد مذموم است و این مسیر باید اصلاح شود.

بذرپاش تاکید کرد: در کاهش قیمت فولاد و سیمان مصر هستیم و شوخی نداریم.باید فاکتورهای موثر در ساخت و ساز را کاهش دهیم و دستور ریاست جمهوری برای اجرای نهضت ملی مسکن اجرا می شود. البته در این برخی حرف هایی زده اند که شوخی است.

 بذرپاش: پیگیری پرداخت وام مسکن از بانک‌ها، وظیفه وزیر اقتصاد است

مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه،  نظام بانکی باید به وظفیه قانونی خود برای پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن عمل کند، گفت: وزارت اقتصاد رئیس مجمع بانک هاست و احکام مدیرعاملان و هیات مدیره های بانک ها توسط وزارت اقتصاد صادر می شود.

وی گفت ، پس توقع ما از وزارت اقتصاد این است که پیگیری کند بانک‌ها به وظیفه قانونی خودشان در عملیات بزرگ مسکن سازی در کشور عمل کنند و انتظار دیگری غیر از این نداریم.

 بذرپاش: با خاندوزی اختلافی ندارم

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه اختلافی با وزیر اقتصاد در ارتباط با سیمان و فولاد ندارم، گفت: اگر وزیر اقتصاد با عرضه فولاد و سیمان در بورس مخالفت می کرد، تعجب می کردم.

مهرداد بذرپاش درباره اظهارات اخیر خاندوزی وزیر اقتصاد درباره ادامه عرضه سیمان و فولاد در بورس کالا اظهار کرد: بر اساس کار کارشناسی انجام شده قیمت سیمان و فولاد در بورس کالا افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه درباره اینکه چه کسانی سهامدار بورس هستند و بورس کالا چگونه تشکیل شده بعدا صحبت می کنیم، گفت : این افراد تمایلی به کاهش قیمت سیمان و فولاد در بورس ندارند، اما ما نمی توانیم سرنوشت مردم را به این افراد گره بزنیم.

وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: قیمت پایه در بورس کالا باید مدیریت شود، ضمن اینکه باید قیمت پایه از الگوی مناسب تبعیت کند و طبق  گفته بورسی ها  در برخی از مقاطع قیمت فولاد تا ۴۰ درصد افزایش پیدا کرد و گران‌تر عرضه شد.

بذرپاش با بیان اینکه برخی از نقدهایی که به حرفهایم در این باره می‌شود موضوعیت ندارد و ما به دنبال کاهش قیمت تمام شده مسکن و افزایش تولید هستیم درباره اظهارات وزیر اقتصاد اظهار کرد:در رابطه با سیمان و فولاد اختلافی با وزیر اقتصاد ندارم، به طور طبیعی وزارت اقتصاد نباید مخالف بورس کالا باشد و اگر خاندوزی با عرضه سیمان و فولاد در بورس مخالفت می‌کرد، تعجب می‌کردم.

وی گفت: در هر صورت از وزارت اقتصاد انتظار کمک در حوزه مسکن را داریم.

برچسب‌ها

ارسال نظر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.


تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است