سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

با ‘باربی ترسناک’ سیاهچاله ای که ستاره ای را به درخشان ترین شکل ممکن ذبح می کند

cF5bHhUkBqqQevDU7tY9tP-1200-80.jpg
ستاره‌شناسان یکی از طولانی‌ترین، درخشان‌ترین و پرانرژی‌ترین اجرام کیهانی را شناسایی کرده‌اند که تا به حال مشاهده شده‌اند – و نام آن را «باربی ترسناک» گذاشته‌اند، تا حدی به دلیل قدرت وحشتناکش. این شی از راه دور، یک فلاش نوری بسیار درخشان که بیش از دو سال طول کشیده است، در کمین مجموعه داده های عظیمی که توسط تلسکوپ های هدایت شونده کامپیوتری جمع آوری شده بود، کشف شد. داده‌ها نشان می‌دهد که باربی ترسناک ...

ستاره‌شناسان یکی از طولانی‌ترین، درخشان‌ترین و پرانرژی‌ترین اجرام کیهانی را شناسایی کرده‌اند که تا به حال مشاهده شده‌اند – و نام آن را «باربی ترسناک» گذاشته‌اند، تا حدی به دلیل قدرت وحشتناکش.

این شی از راه دور، یک فلاش نوری بسیار درخشان که بیش از دو سال طول کشیده است، در کمین مجموعه داده های عظیمی که توسط تلسکوپ های هدایت شونده کامپیوتری جمع آوری شده بود، کشف شد. داده‌ها نشان می‌دهد که باربی ترسناک از مرگ نهایی ستاره‌ای که توسط یک سیاه‌چاله بسیار پرجرم تکه تکه شده بود، متولد شد.

پس از یافتن تکه درخشان آسمان در داده ها و ارجاع متقابل آن با مشاهدات انجام شده توسط تلسکوپ های دیگر، اخترشناسان متوجه شدند که به طور تصادفی با یکی از قوی ترین انفجارهای کیهانی مواجه شده اند. آنها یافته های خود را در ۱۷ آوریل بر روی سرور پیش چاپ arXiv (در برگه جدید باز می شود) گزارش کردند و مقاله آنها برای انتشار در The Astrophysical Journal Letters پذیرفته شد.

مطالب مرتبط: سیاهچاله ها: هر آنچه که باید بدانید

دنی میلیساولیویک، نویسنده همکار، دنی میلیساولیویک، نویسنده: "این پوچ است. اگر یک ابرنواختر معمولی را بردارید و هزار بار آن را ضرب کنید، ما هنوز به روشنایی آن نرسیده ایم - و ابرنواخترها از درخشان ترین اجرام در آسمان هستند." tab) ، استادیار فیزیک و نجوم در دانشگاه پردو، در بیانیه ای بیان کرد (در برگه جدید باز می شود) . این پرانرژی ترین پدیده ای است که تا به حال با آن مواجه شده ام.

سیاهچاله‌ها از ستارگان بدبختی تغذیه می‌کنند که با استفاده از نیروهای جزر و مدی که توسط کشش‌های گرانشی عظیم‌شان اعمال می‌شوند، از مسیرشان عبور می‌کنند. از آنجایی که ستاره هر چه بیشتر به ماو سیاهچاله نزدیکتر می شود، گرانشی که بر نواحی ستاره نزدیکتر به سیاهچاله تأثیر می گذارد بسیار قوی تر از گرانشی است که در سمت دور ستاره عمل می کند. این نابرابری ستاره را به رشته‌ای دراز و رشته‌مانند «اسپاگتی» تبدیل می‌کند که به‌طور محکم در اطراف سیاه‌چاله لایه به لایه پیچیده می‌شود - مانند اسپاگتی در اطراف یک چنگال.

سپس این رشته از پلاسمای داغ به سرعت در اطراف سیاهچاله شتاب می گیرد و به یک جت عظیم انرژی و ماده می چرخد ​​که یک پرتو روشن متمایز از نور - که به عنوان یک رویداد گذرا شناخته می شود - تولید می کند - تلسکوپ های نوری، اشعه ایکس و امواج رادیویی. می تواند تشخیص دهد.

از آنجایی که نور باربی ترسناک از یک منطقه دورافتاده از آسمان - که حدود ۷.۷ میلیارد سال در طول بافت در حال گسترش فضا-زمان سفر می کرد - می آمد، ستاره شناسان مستقیماً این رویداد را مشاهده نکردند. در عوض، با توسعه یک سیستم یادگیری ماشینی به نام Recommender Engine For Intelligent Transient Tracking، محققان پیش از یافتن منبع نور بسیار درخشان، داده‌های بسیاری از مشاهدات را تحلیل کردند. با استفاده از رصدخانه لیک در کالیفرنیا و رصدخانه کک در هاوایی، محققان بهتر توانستند نور را به عنوان یک رویداد گذرا مشخص کنند.

اما Scary Barbie - نام مستعاری که با ضمیمه کردن نام الفبایی اختصاص داده شده به طور تصادفی آن، ZTF20abrbeie، با اشاره به قدرت ترسناک آن ساخته شده است - حتی در میان سایر رویدادهای نجومی نادر و شدید، عجیب است. این بسیار درخشان‌تر از هر رویداد گذرا دیگری است که ستاره‌شناسان می‌توانند آن را با آن مقایسه کنند، و در حالی که رویدادهای گذرا معمولاً فقط هفته‌ها یا ماه‌ها طول می‌کشند، باربی ترسناک بیش از دو سال است که به صورت رشته‌ای می‌سوزد، بدون اینکه نشانه‌ای از پرتاب کردن آن وجود داشته باشد.

داستان های مرتبط:

اخترشناسان گفتند که مشاهدات بیشتر باربی ترسناک، احتمالاً با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل و تلسکوپ فضایی جیمز وب، می تواند آنها را قادر سازد تا برخی از تصاویر با وضوح بالا از فوران کیهانی فوق العاده نادر را بگیرند.

میلیساولیویچ گفت: «چیزهای کمی در جهان وجود دارند که می توانند تا این حد قدرتمند باشند، واکنش هایی که می توانند تا این حد عمر کنند. اکتشافاتی مانند این واقعاً چشمان ما را به این واقعیت باز می کند که ما هنوز در حال کشف اسرار و کشف شگفتی های جهان هستیم - چیزهایی که هیچ کس قبلاً ندیده است.

در ابتدا در LiveScience.com منتشر شد .