متن خبر

بالون معده؛ کاهش وزن بدون جراحی

بالون معده؛ کاهش وزن بدون جراحی

اخباربالون معده؛ کاهش وزن بدون جراحی
شناسهٔ خبر: 268192 -
خبرکاو:

بالون معده راهکاری جهت کاهش وزن برای افرادی است که از چاقی رنج می‌برند، از درمان آن با سایر روش‌ها ناامید شده‌اند و در عین حال تمایلی به انجام عمل جراحی نیز ندارند.

چرا بالون معده؟

اضافه وزن نه تنها یک مسئله از حیث زیبایی، بلکه معضلی است با اثراتی چون تبعیض اجتماعی، مشکلات اقتصادی و هم‌چنین خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها و حتی مرگ.

از طرفی، می‌دانیم که کاهش وزن قابل‌توجه امری به نسبت دشوار است. روش‌های کاهش وزن بدون نیاز به جراحی، به خصوص در سال‌های اخیر، محبوبیت خاصی کسب کرده‌اند. در این میان می‌توان به اسلیو آندوسکوپیک (ESG) و انواع بالون معده اشاره نمود.

بالون معده و انواع آن

بهره‌گیری از بالون معده راهکاری است جهت کاهش وزن بدون نیاز به جراحی که در آن یک یا چند شیء بادکنک مانند به نام بالون درون معده جای می‌گیرند و با اشغال فضای آن سبب کاهش حجم غذای ورودی می‌شوند. به دنبال مصرف کالری کمتر، کاهش وزن رخ می‌دهد. از برجسته‌ترین روش‌های کاهش وزن با بالون معده می‌توان به تغییر ظاهر (ReShape)، اوربرا (Orbera) و اوبالون (Obalon) اشاره نمود.

بالون معده تغییر ظاهر

این روش به نسبت جدید، بدون نیاز به جراحی و مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)  و روشی کاملاً بی‌خطر است.

بالون تغییر ظاهر معده برای بیمارانی با شاخص توده بدنی (BMI) بین 30 تا 40 طراحی شده است. این روش شامل استفاده از دو بالون متصل به درجه پزشکی است که با محلول نمکی یا سالین (Saline) پر شده‌اند. این دو بالون خالی با استفاده از آندوسکوپ به طور موقت در داخل معده قرار می‌گیرند و پس از جای‌گیری مناسب، با آب نمک پر و باد می‌شوند.

هدف از این روش محدود کردن فضای معده است. بالون‌های باد شده فضای قابل توجهی از داخل شکم را اشغال می‌‌کنند. این بالون‌ها به مدت 6 ماه در داخل معده باقی می‌مانند و پس از این بازه زمانی از آن خارج می‌شوند. این عمل تحت بیهوشی سبک و در طی 20 دقیقه صورت می‌گیرد.

در روش تغییر ظاهر <a href= از دو بالون استفاده می‌کنند." class="wp-image-1531721" srcset="https://digiato.com/wp-content/uploads/2022/11/reshape-duo.webp 760w, https://digiato.com/wp-content/uploads/2022/11/reshape-duo-350x207.webp 350w" sizes="(max-width: 760px) 100vw, 760px">
در روش تغییر ظاهر دو بالون در معده جایگذاری می‌شوند.

اثربخشی

میزان کاهش وزن تا حد زیادی به وزن اولیه و توانایی شما در رعایت یک سبک زندگی سالم بستگی دارد. اکثر بیماران در شش ماه اول پس از انجام عمل بین 10 تا 25 کیلوگرم وزن کم می‌کنند. با پایبندی به یک روال سبک زندگی سالم می‌توانید حدود 10 تا 20 درصد از وزن بدن خود را در 6 ماه اول کاهش دهید.

بالون اوربرا ( Orbera)

بالون معده اوربرا یک روش کاهش وزن بدون نیاز به جراحی است و برای افرادی با شاخص توده بدنی (BMI) میان 30 تا 40 مناسب است.

این راهکار شامل قرار دادن یک بالون در معده است تا قسمت بزرگی از معده را پر کند. جای‌گیری این بالون در معده سبب کاهش توأمان میزان غذای ورودی و اشتها می‌شود.

در این روش، لوله نازکی به نام کاتتر، حاوی یک بالون خالی، از گلو به معده راه می‌یابد. سپس، پزشک یک آندوسکوپ متصل به یک دوربین کوچک را از طریق گلو وارد معده می‌کند. دوربین به مانیتوری متصل است که پزشک با آن داخل معده را می‌بیند.

وقتی بالون در جای خود قرار گیرد، پزشک آن را با مایع نمکی یا گاز پر می‌کند. بالون به اندازه یک گریپ فروت بزرگ می‌شود و حجم زیادی از معده را اشغال می‌کند.

اثربخشی

به طور معمول، مقدار وزنی که با این روش از دست می‌دهید بستگی به میزان تعهد شما به عادات سبک زندگی سالم از جمله رژیم غذایی سالم و انجام ورزش منظم دارد. علاوه بر این، میزان پیروی از دستورالعمل‌های تیم پزشکی و متخصص تغذیه نیز نقش بسزایی در موفقیت درمان دارد.

به طور معمول، بیماران در عرض شش ماه حدود 10 تا 15 درصد از وزن اضافی بدن خود را از دست می‌دهند.

بالون اوبالون

بالون اوبالون یک روش کاهش وزن بدون نیاز به جراحی است. این روش شامل قرار دادن سه بالون در داخل معده است.

بالون اوبالون از پلاستیک ساخته و در کپسولی فشرده شده است. این کپسول از جنس ژلاتین و کمی بزرگتر از یک قرص ویتامین معمولی است.

پس از نوشیدن آب، کپسول با کاتتر به معده راه می‌یابد.

پزشک با استفاده از سونوگرافی اطمینان می‌یابد که کپسول در معده قرار دارد. سپس، از طریق لوله، کپسول را با گاز می‌کند تا حجم آن افزایش یابد؛ کپسول یک بالون تشکیل می‌دهد و بخش اعظمی از معده را اشغال می‌سازد. اندازه این بالون چیزی در حد یک پرتقال است.

سه بالون، با فواصل زمانی یک ماهه، داخل شکم قرار می‌گیرند. پس از جای‌گیری هر سه بالون، سه ماه دیگر در معده باقی می‌مانند و در نهایت پس از 6 ماه از معده خارج می‌شوند.

مواد <a href= به کار رفته در بالون معده اوبالون" class="wp-image-1531723" srcset="https://digiato.com/wp-content/uploads/2022/11/Obalon.webp 1238w, https://digiato.com/wp-content/uploads/2022/11/Obalon-350x121.webp 350w" sizes="(max-width: 1238px) 100vw, 1238px">
مواد به کار رفته در بالون معده اوبالون

اثربخشی

مطالعات نشان داده است که بیماران پس از بهره‌گیری از روش بالون معده اوبالون می‌توانند بین 10 تا 30 کیلوگرم وزن کم کنند. بالون اوبالون می تواند به شما کمک کند تا 10 درصد از وزن بدن خود را کاهش دهید.

تفاوت اوربرا (Orbera) و اوبالون (Obalon) چیست؟

این دو روش چند تفاوت کلیدی با یکدیگر دارند:

  1. اوربرا به شکل یک بالون وارد معده و سپس با آب‌نمک پر می‌شود. اوبالون اما، قرصی است که آن را پس از بلع و رسیدن به معده، باد می‌کنید.
  2. ماده سازنده اوربرا سیلیکون و اوبالون از جنس مواد پلی‌اتیلن نرم‌تر است.
  3. اوربرا با آندوسکوپی برداشته می‌شود، در حالی که اوبالون با آندوسکوپی یا با تخلیه از مدفوع خارج می‌شود.
مواد <a href= به کار رفته در اوبالون" class="wp-image-1531729" srcset="https://digiato.com/wp-content/uploads/2022/11/procedure_balloon-1.jpg 600w, https://digiato.com/wp-content/uploads/2022/11/procedure_balloon-1-350x188.jpg 350w" sizes="(max-width: 600px) 100vw, 600px">
تفاوت ظاهری بالون اوربرا، تغییر شکل و اوبالون.

اقدامات آماده‌سازی برای جای‌گذاری بالون

درمان چاقی با جای‌گذاری بالون معده به نسبت روشی زمان‌بر تلقی می‌شود و در نتیجه سازگاری بیمار با سیر درمان و اصلاح سبک زندگی را نیازمند است. لذا، ضروری است پیش از هر اقدامی از تعهدی طولانی‌مدت به درمان اطمینان یابید.

در این راستا، بیمار به یک فوق تخصص جراحی چاقی مراجعه می‌کند و پس از تحلیل پیشینه درمانی، از وی آزماش‌های خون گرفته می‌شود. در صورت واجد شرایط بودن درمان با بالون معده، یک برنامه درمان شخصی برای وی تهیه و آزمایش‌های دیگری را تجویز می‌کنند. علاوه بر این، مشاوره با یک متخصص تغذیه نیست توصیه می‌شود.

بالون معده برای چه افرادی مناسب است؟

درمان چاقی با بالن معده برای افرادی بیش از 22 سال سن و شاخص توده بدنی بین 30 تا 40 مناسب است. در صورتی که سابقه جراحی معده، مانند بای‌پس معده ( Bypass Gastric) داشته‌اید یا اضافه وزن به‌شدت بالایی ( شاخص توده بدنی بیش از 40) دارید، بهتر است از این درمان استفاده نکنید.

عوارض بالون معده چیست؟

نتایج احتمالی ممکن است با عوارض معمول یا جدی همراه باشند:

علائم جدی

ادرار یا مدفوع به رنگ آبی یا سبز: به طور معمول، بالون با محلول نمکی حاوی رنگ آبی پر می‌شود. در موارد نادری که بالون نشت کند، بلافاصله متوجه تغییر رنگ ادرار و مدفوع خواهید شد. در صورت بروز این اتفاق، به سرعت با اورژانس درمان تماس بگیرید. نشت بالون سبب عبور غذا از روده و انسداد احتمالی آن می‌شود.

علائم معمول

برخی از علائم طبیعی ممکن است پس از انجام این روش رخ دهند:

  • ناراحتی معده، حالت تهوع و استفراغ
ناراحتی معده، حالت تهوع و استفراغ <a href= از عوارض بالون معده هستند.">

ممکن است بعد از جای‌گیری بالون کمی ناراحتی معده داشته باشید. حالت تهوع و استفراغ در هفت تا ده روز اول پس از استقرار بالون معده بسیار شایع است و تنها به این دلیل است که معده به آن عادت ندارد. پزشک داروهایی را جهت رفع تهوع و استفراغ تجویز می‌کند. در صورتی که ناراحتی معده ادامه یابد یا اگر در هضم مایعات دشواری دارید، به پزشک خود مراجعه کنید.

  • کاهش حجم مدفوع یا دفعات دفع مدفوع

این مسأله پدیده‌ای رایج و معمولاً مرتبط با کاهش میزان غذا است. فعالیت طبیعی روده می‌تواند بین سه بار در روز تا سه بار در هفته باشد.در صورت ابتلا به یبوست مصرف مایعات و غذاهای فیبردار همانند سبزیجات، میوه‌، جو دوسر، برنج قهوه‌ای و غلات سبوس‌دار را افزایش دهید.

  • سوزش سر دل و رفلاکس اسید
سوزش سر دل و رفلاکس اسید در بیماران بالون معده امری شایع است

سوزش سر دل و رفلاکس اسید در بیماران بالون معده امری شایع است و برخی از غذاها از جمله قهوه، الکل، غذاهای تند و چرب می‌توانند آن را تشدید سازند.
شیر و محصولات لبنی کم‌چرب ممکن است به بهبود رفلاکس اسید کمک کنند. علاوه بر این، از دراز کشیدن پس از مصرف غذا خودداری کنید. در صورت لزوم، پزشک برای کنترل این عارضه دارو تجویز می‌کند.

  • بادگلو و بوی بد همراه با آن
بادگلو و بوی بد همراه با آن <a href= از عوارض بالون معده هستند." class="wp-image-1531734" srcset="https://digiato.com/wp-content/uploads/2022/11/burp-3-b3a1de0.jpg 620w, https://digiato.com/wp-content/uploads/2022/11/burp-3-b3a1de0-350x233.jpg 350w" sizes="(max-width: 620px) 100vw, 620px">

باقی ماندن غذا در اطراف پوشش بالون ممکن است منجر به بادگلو یا بوی بد ناشی از آن شود. غذای خود را خوب بجوید و سعی کنید تحرک داشته باشید زیرا این کار از گیر کردن غذا در اطراف بالون جلوگیری می‌کند. جهت شست‌وشوی بالون، 30 دقیقه بعد از غذا یک جرعه آب بنوشید.

  • احساس نفخ

احساس نفخ ناشی از بالون امری رایج است و ممکن است تا 6 ماه به طول بیانجامد. هرچند این عارضه موقتی است و با مصرف دارو قابل تسکین است.

در صورت سوراخ شدن مری یا معده در حین وارد کردن بالون معده، ممکن است مقداری درد را تجربه کنید، اگرچه این امر بسیار نادر است. همچنین ممکن است در اثر باد کردن بالون احساس درد یا ناراحتی کنید.

پرسش‌های متداول

چه مدت پس از عمل بالون معده شروع به کاهش وزن می‌کنم؟

تجربه نشان می‌دهد که روش بالون معده معمولاً منجر به کاهش وزن 9 تا 16 کیلوگرمی در 6 ماه آغازین پس از جایگیری بالون می‌شود.

آیا می‌توان پس از بالون معده از خدمات هوایی استفاده کرد؟

بله، هواپیماهای تجاری فشار هوای طبیعی خود را حفظ می‌کنند، به این معنی که هیچ مشکلی برای سفر در ارتفاعات بالا با بالون معده وجود ندارد.

آیا می‌توان پس از عمل بالون معده ورزش کرد؟

پس از مدت کوتاهی می‌توانید ورزش کنید. برای سازگاری با شرایط جدید در طی چند روز ابتدایی بهتر است بدن خود را هیدراته نگه دارید.

بالون معده بهتر است یا اسلیو معده؟

عمل اسلیو معده منجر به کاهش وزن چشمگیری می‌شود، اما اگر به دنبال کاهش وزن بین 12 تا 19 کیلوگرم هستید، باید بالون معده را در نظر بگیرید.

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است