متن خبر

بازگشت TSMC پس از زلزله تایوان – سازنده تراشه‌های برتر می‌گوید با وجود زلزله ویرانگر، تولید آن در حال حاضر به سرعت بازگشته است.

بازگشت TSMC پس از زلزله تایوان – سازنده تراشه‌های برتر می‌گوید با وجود زلزله ویرانگر، تولید آن در حال حاضر به سرعت بازگشته است.

شناسهٔ خبر: 462525 -
شرکت تولید نیمه هادی تایوان با مسئولیت محدود
(اعتبار تصویر: Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Ltd)

در روز چهارشنبه، 3 آوریل، شدیدترین زلزله تایوان در 25 سال گذشته حداقل 9 نفر را کشت و صدها نفر دیگر را مجروح یا گرفتار کرد. این زمین لرزه 7.4 ریشتری بیش از 200 پس لرزه را به دنبال داشت که ده ها مورد از آنها حداقل 6.5 ریشتر یا بیشتر بود.

تایوان که به دلیل موقعیتش در حلقه آتش اقیانوس آرام اغلب زلزله‌ها را تجربه می‌کند، ۸۰ تا ۹۰ درصد تراشه‌های پیشرفته را برای برنامه‌های پیشرفته مانند گوشی‌های هوشمند و هوش مصنوعی تولید می‌کند. اگرچه مرکز این زمین لرزه بزرگ در سمت شرقی تایوان، در شهرستان هوآلین بود، اما آنقدر قوی بود که در پایتخت تایپه در حدود 90 مایلی جنوب احساس شد. این باعث شد تا TSMC، سازنده تراشه‌های قراردادی اصلی اپل ، انویدیا و AMD ، کارگران را تخلیه کند و عملیات را به حالت تعلیق درآورد.

در حالی که بیم آن می رفت که این امر می تواند عواقب شدیدی برای صنعت جهانی گوشی های هوشمند داشته باشد، این شرکت به سرعت نگرانی ها را کاهش داد.

بدون آسیب عمده

در بیانیه‌ای که اواخر روز زلزله منتشر شد و توسط بلومبرگ گزارش شد، TSMC گفت: "هیچ آسیبی به ابزارهای حیاتی ما، از جمله تمام ابزارهای لیتوگرافی فرابنفش شدید ما وارد نشده است. "

چند ابزار در برخی از تاسیسات آسیب دیدند ، اما هیچ چیز باعث تاخیر قابل توجهی نشد. گزارش شده است که 70 تا 80 درصد از ماشین آلات TSMC ظرف 10 ساعت پس از وقوع زلزله به حالت آنلاین بازگشته است.

در حالی که TSMC ممکن است این بار به راحتی از کار بیفتد، نگرانی ها برای آینده همچنان وجود دارد. Tom's Hardware گزارش می دهد، «زمین لرزه زمانی رخ داد که دولت های سراسر جهان به فکر بازگرداندن تولید تراشه به خانه هستند و نگران تثبیت تولید در منطقه ای هستند که هم یک دکمه داغ نظامی بالقوه است و هم در نزدیکی دو صفحه تکتونیکی قرار دارد. به همین دلیل است که ایالات متحده یارانه های هنگفتی با قانون CHIPS به اینتل و سایرین برای ساخت و توسعه کارخانه های داخلی داده است. TSMC همچنین در حال ساخت یک کارخانه در ایالات متحده در آریزونا است و انتظار دارد بیش از 5 میلیارد دلار مشوق شود.

بیشتر از TechRadar Pro

وین ویلیامز یک فریلنسر است که اخبار را برای TechRadar Pro می نویسد. او 30 سال است که درباره کامپیوتر، فناوری و وب می نویسد. در آن زمان او برای اکثر مجلات PC در بریتانیا می نوشت و تعدادی از آنها را نیز راه اندازی، ویرایش و منتشر کرد.

خبرکاو

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است