متن خبر

این آخر هفته یک دنباله دار را تماشا کنید که اولین و آخرین عبور خود را از کنار خورشید انجام می دهد

این آخر هفته یک دنباله دار را تماشا کنید که اولین و آخرین عبور خود را از کنار خورشید انجام می دهد

اخباراین آخر هفته یک دنباله دار را تماشا کنید که اولین و آخرین عبور خود را از کنار خورشید انجام می دهد
شناسهٔ خبر: 268098 -
خبرکاو:

دنباله‌دار C/2022 A2 (Pan-STARRS) یکشنبه (19 فوریه) از نزدیکی خورشید می‌گذرد و نزدیک‌ترین فاصله یا حضیض خود را انجام می‌دهد، زمانی که برای مدت کوتاهی در آسمان عصر قابل مشاهده خواهد بود. این اولین و آخرین بازدید آن از خورشید برای دنباله دار خواهد بود زیرا پیش بینی می شود گرانش ستاره آن را از منظومه شمسی به بیرون پرتاب کند.

طبق گزارش In the Sky (در برگه جدید باز می شود) از شهر نیویورک، این دنباله دار از حوالی غروب یکشنبه قابل مشاهده خواهد بود. در حدود ساعت 6:36 بعد از ظهر به وقت شرقی (2336 GMT) از افق شمال غربی طلوع خواهد کرد و در صورت فلکی ماکیان قرار خواهد گرفت. C/2022 A2 (Pan-STARRS) برای مدت طولانی قابل مشاهده نخواهد بود، دنباله دار در حدود ساعت 7:06 بعد از ظهر به وقت شرقی (0006 GMT) تا 20 درجه در افق غرق می شود.

در روز بعد، اسکای واچرها فرصت کوتاهی برای مشاهده دنباله دار به هنگام عبور از نزدیکی خورشید خواهند داشت. روز دوشنبه (20 فوریه) C/2022 A2 (Pan-STARRS) دوباره ظاهر می شود، از نیویورک در ساعت 4:17 صبح به وقت شرقی (0917 GMT) قابل مشاهده است و دوباره در ساعت 5:39 صبح به وقت شرقی (1039 GMT) ناپدید می شود. ساعت قبل از طلوع آفتاب در ساعت 6:42 صبح به وقت شرقی (1142 GMT). تماشاگران آسمان برای دیدن C/2022 A2 (Pan-STARRS) به یک تلسکوپ بزرگ نیاز دارند.

مطالب مرتبط: دنباله دارها: هر آنچه که باید در مورد "گلوله های برفی کثیف" فضا بدانید

طبق گفته دانشگاه کمبریج ، در طول حضیض، C/2022 A2 (Pan-STARRS) به حدود 160 میلیون مایل (257 میلیون کیلومتر) خورشید خواهد رسید (در برگه جدید باز می شود) که 1.7 برابر فاصله بین خورشید است. زمین و ستاره ما طبق گفته The Sky Live (در برگه جدید باز می شود) قدر این دنباله دار 9.5 است. این بدان معنی است که احتمالاً دنباله دار فقط با یک تلسکوپ بزرگ قابل مشاهده خواهد بود، زیرا در آسمان شب نسبتاً کم نور خواهد بود.

نه تنها آسمان‌نگاران در طول این دو فرصت کوتاه فرصت کوتاهی برای گرفتن این دنباله‌دار خواهند داشت، بلکه اخترشناسان فکر نمی‌کنند که این دنباله‌دار به درون منظومه شمسی بازگردد.

این به این دلیل است که طبق پایگاه داده‌های بدن کوچک آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا (در برگه جدید باز می‌شود) C/2022 A2 (Pan-STARRS) در یک "مدار هذلولی" قرار دارد. دنباله دارها در این مدارها فقط یک بار از درون منظومه شمسی عبور می کنند زیرا خورشید به عنوان یک تیرکمان گرانشی عمل می کند و آنها را به بیرون از منظومه شمسی می فرستد.

همه مدارها را می‌توان با مقداری که یک دایره مسطح می‌شود، تعریف کرد. یک دایره کامل خروج از مرکز 0 دارد، در حالی که مدارهای دنباله دار هذلولی خروج از مرکز بیش از 1 دارند - شکلی به نام هذلولی.

C/2022 A2 (Pan-STARRS) برای اولین بار به عنوان بخشی از پروژه Pan-STARRS در ژانویه 2022 مشاهده شد. در دسامبر همان سال، ستاره شناس راب ماتسون، ستاره دنباله دار را در تصاویر مشاهده کرد و متوجه شد که با سرعت بیشتری از حد انتظار می درخشد.

دنباله دارهایی مانند C/2022 A2 (Pan-STARRS) با نزدیک شدن به خورشید درخشان می شوند. تابش ستاره ما یخ جامد موجود در دنباله دارها را گرم می کند و از طریق فرآیندی به نام تصعید مستقیماً آن را به گاز تبدیل می کند. این ماده از دنباله دار بیرون می زند و باعث درخشش اطراف آن، معروف به "کما" و دم دنباله دار مشخصه آن می شود.

اگرچه روشن شدن سریع مانند این می تواند نشان دهد که یک دنباله دار ناپایدار است و در حال شکسته شدن است، C/2022 A2 (Pan-STARRS) به اندازه کافی دوام آورد تا در 17 ژانویه به زمین، حضیض آن نزدیک شود و به حرکت خود ادامه دهد. سفر یک طرفه به خورشید

C/2022 A2 (Pan-STARRS) ممکن است یک هدف دشوار باشد، اما تعداد زیادی اجرام جذاب دیگر در آسمان شب وجود دارد که ارزش دیدن را دارند. اگر می‌خواهید نگاهی اجمالی به دنباله‌دارها یا هر چیز دیگری در آسمان شب بیندازید، راهنمای ما برای بهترین تلسکوپ‌ها و بهترین دوربین‌های دوچشمی نقطه‌ای عالی برای شروع است. اگر به دنبال گرفتن عکس از آسمان شب هستید، راهنمای ما در مورد نحوه عکاسی از ماه و همچنین بهترین دوربین های ما برای عکاسی نجومی و بهترین لنزها برای عکاسی نجومی را تحلیل کنید.

یادداشت ویرایشگر: اگر موفق به گرفتن C/2022 A2 (Pan-STARRS) شدید و مایلید آن را با خوانندگان Space.com به اشتراک بگذارید، عکس(ها)، نظرات و نام و مکان خود را به [email protected] ارسال کنید.

ما را دنبال کنید @Spacedotcom یا در فیس بوک و اینستاگرام .

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است