متن خبر

اینتل روی خنک‌کننده‌های جدیدی برای پردازنده‌های Alder Lake کار می‌کند

اینتل روی خنک‌کننده‌های جدیدی برای پردازنده‌های Alder Lake کار می‌کند

اخباراینتل روی خنک‌کننده‌های جدیدی برای پردازنده‌های Alder Lake کار می‌کند
شناسهٔ خبر: 171390 -
خبرکاو:

اینتل سال‌هاست که روی اکثر پردازنده‌های خود خنک‌کننده یا فن پیش‌فرض نمی‌گذارد، اما حالا احتمالا برای رقابت با AMD مشغول آزمایش فن‌های جدیدی است که می‌توانند امسال با پردازنده‌های نسل دوازدهم آن موسوم به Alder Lake (آلدر لیک) روانه بازار شوند.

فن کنونی اینتل حدود یک دهه است که به شکل‌های مختلف در بازار وجود دارد، ولی دیگر زمان آن رسیده که طراحی‌های جدیدی ارائه شوند. اینتل اخیرا آزمایش فن‌های تازه‌ای را آغاز کرده که می‌توانند با پردازنده‌های نسل دوازدهم موسوم به آلدر لیک استفاده شوند. سه مدل از این نمونه‌های اولیه را در تصویر زیر می‌بینید.

این سری Laminar نام دارد. در سمت چپ مدل RH1 را می‌بینید که برای پردازنده‌های i9 طراحی شده است. این فن ارتفاع زیادی دارد اما تراکم آن پایین است. RH1 نورپردازی جذابی دارد و از مواد باکیفیتی ساخته شده است. در وسط و سمت راست هم به ترتیب RM1 و RS1 قرار گرفته‌اند که اولی یک حلقه RGB دارد. RM1 برای پردازنده‌های i5 ,i7 و i3 طراحی شده، در حالی که RS1 برای پردازنده‌های پنتیوم و سلرون توسعه یافته است.

تصویر بالا نشان می‌دهد که هر سه دستگاه ظرفیت خنک‌سازی ۶۵ واتی دارند. این ظرفیت شاید با پردازنده‌هایی که قرار است زیر آن‌ها خنک شوند مطابقت نداشته نباشد، اما همچنان توانایی خوبی ارائه می‌کند. فن RH1 شبیه رقیبی برای AMD Wraith Spire به نظر می‌رسد در حالی که RM1 و RS1 بیشتر رقبایی برای Wraith Stealth به حساب می‌آیند.

با این حال، خنک‌کننده‌های Laminar هم مثل خنک‌کننده‌های Wraith احتمالا برای رقابت با فن‌های ۲۰ تا ۳۰ دلاری موجود در بازار آزاد دچار مشکل خواهند شد و نمی‌توانند فروش زیادی داشته باشند. فن‌های استوک معمولا روی پردازنده‌های اقتصادی و میان‌رده به بازار می‌آیند و می‌توانند مزیت خوبی برای پردازنده‌های آلدر لیک باشند.

بر اساس جدیدترین گزارش‌ها، پردازنده‌های نسل دوازدهم اینتل موسوم به آلدر لیک-اس در کنار مادربردهای Z690 در تاریخ ۲۷ آبان امسال روانه بازار می‌شوند. اینتل در گذشته پیش نمایشی از پردازنده‌های Alder Lake منتشر کرده بود.

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کليه حقوق تعلق دارد به سایت خبرکاو