سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

اینتل در حال توسعه فناوری کش انباشته خود برای رقابت با AMD 3D V-Cache است

اینتل در حال کار بر روی نسخه خود از حافظه پنهان پایدار است که AMD با فناوری ۳D V-Cache خود پیشگام بود، اگرچه هنوز حداقل چند نسل با آن فاصله دارد. پس از سخنرانی اصلی اینتل در سال ۲۰۲۳، پت گلسینگر، مدیر عامل اینتل، گلسینگر یک جلسه پرسش و پاسخ با اعضای مطبوعات برگزار کرد که در آن از او پرسیده شد که آیا اینتل همان فناوری حافظه پنهان پشته‌ای را که AMD برای ساخت برخی از ...

اینتل در حال کار بر روی نسخه خود از حافظه پنهان پایدار است که AMD با فناوری ۳D V-Cache خود پیشگام بود، اگرچه هنوز حداقل چند نسل با آن فاصله دارد.

پس از سخنرانی اصلی اینتل در سال ۲۰۲۳، پت گلسینگر، مدیر عامل اینتل، گلسینگر یک جلسه پرسش و پاسخ با اعضای مطبوعات برگزار کرد که در آن از او پرسیده شد که آیا اینتل همان فناوری حافظه پنهان پشته‌ای را که AMD برای ساخت برخی از بهترین پردازنده‌های موجود در بازار استفاده کرده است، استفاده می‌کند. .

طبق گزارش Tom's Hardware، گلسینگر گفت: "وقتی به V-Cache اشاره می کنید، در مورد یک فناوری بسیار خاص صحبت می کنید که TSMC با برخی از مشتریان خود نیز انجام می دهد. بدیهی است که ما در ترکیب خود این کار را متفاوت انجام می دهیم. درست است؟ و آن نوع خاص از فناوری چیزی نیست که بخشی از [پردازنده‌های جدید Intel Core Ultra] باشد، اما در نقشه راه ما، ایده سیلیکون سه‌بعدی را می‌بینید که در آن حافظه پنهان روی یک قالب خواهیم داشت، و ما محاسبات CPU را روی قالب انباشته در بالای آن خواهیم داشت، و بدیهی است که با استفاده از [پل‌های اتصال چند قالبی تعبیه‌شده] که Foveros [فناوری بسته‌بندی تراشه‌ها] می‌توانیم قابلیت‌های مختلفی را ایجاد کنیم.

اسلایدی <a href= که جزئیات Intel Core Ultra را نشان می دهد" class="lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/techradar/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/yz8stx5sa8sG2GWQ8R6JCX-320-80.jpg 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/yz8stx5sa8sG2GWQ8R6JCX-480-80.jpg 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/yz8stx5sa8sG2GWQ8R6JCX-650-80.jpg 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/yz8stx5sa8sG2GWQ8R6JCX-970-80.jpg 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/yz8stx5sa8sG2GWQ8R6JCX-1024-80.jpg 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/yz8stx5sa8sG2GWQ8R6JCX-1200-80.jpg 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/yz8stx5sa8sG2GWQ8R6JCX.jpg" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/yz8stx5sa8sG2GWQ8R6JCX.jpg">

(اعتبار تصویر: آینده / جان لوفلر)

هر کسی که سخنرانی گلسینگر را می دید، می دید که چگونه نقشه راه پردازنده های آینده اینتل به شدت به سمت پارادایم طراحی ماژول چند تراشه (MCM) حرکت می کند، جایی که اجزای مختلف پردازنده مانند iGPU، حافظه پنهان و واحد پردازش عددی جدید اینتل، بخش های گسسته ای هستند که به یکدیگر متصل می شوند. به جای ریختن یکباره با هم در یک واحد واحد.

فرآیند MCM نسبت به ساخت سیلیکون یکپارچه محدودتر که به طور سنتی قبلاً مورد استفاده قرار می‌گرفت، انعطاف‌پذیری بسیار بیشتری را امکان‌پذیر می‌کند و بدیهی است که انواع احتمالات جدیدی را برای طراحی تراشه باز می‌کند که با استفاده از ساختار یکپارچه عملی نبودند.

بارزترین آنها حافظه نهان انباشته است که به میزان قابل توجهی حافظه کش موجود برای پردازنده را افزایش می دهد که به پردازش سریعتر بارهای کاری خاص CPU تبدیل می شود.

AMD قبلاً در سال ۲۰۲۲ با عرضه تراشه AMD Ryzen 7 5800X3D و به دنبال آن AMD Ryzen 7 7800X3D، AMD Ryzen 9 7900X3D و AMD Ryzen 9 7950X3D در سال ۲۰۲۲، مزایای این حافظه کش گسترش یافته را ثابت کرده است.

گلسینگر گفت: «ما احساس بسیار خوبی داریم که قابلیت‌های پیشرفته‌ای برای معماری‌های حافظه نسل بعدی، مزیت‌هایی برای انباشته شدن سه بعدی، هم برای قالب‌های کوچک و هم برای بسته‌های بسیار بزرگ برای هوش مصنوعی و سرورهای با کارایی بالا داریم». " پس ما گستره کاملی از آن فناوری ها را در اختیار داریم. ما از آن ها برای محصولات خود و همچنین ارائه آن به مشتریان ریخته گری [اینتل] استفاده خواهیم کرد. "

کش قابل رویت کردن تنها آغازی برای فناوری بسته بندی اینتل است

حرکت اینتل به سمت طراحی پردازنده MCM با استفاده از پل اتصال چند لایه تعبیه شده (EMIB) و فناوری بسته بندی تراشه Forveros یک گام بزرگ به جلو برای سازنده تراشه است.

بهترین پردازنده‌های اینتل در چند سال گذشته به شدت به استفاده از نیروی الکتریکی خام در پردازنده‌های خود برای افزایش کارایی متکی بوده‌اند و پردازنده‌های رده بالای Intel Core i9-12900K و Intel Core i9-13900K را به ویژه پردازنده‌های تشنه‌ی انرژی می‌سازند.

این به آن اجازه داده است تا زمین های زیادی را که برای بهترین پردازنده های AMD در چند سال گذشته از دست داده بود، به دست آورد، اما این یک راه حل بلندمدت قابل اجرا نیست، و حتی Nvidia نیز طبق گزارش ها، عقلانیت حرکت به سمت طراحی MCM را برای آینده خود می بیند. معماری بلک ول نسل انویدیا

و در حالی که ایده یک پردازنده آینده اینتل، احتمالاً به محض اینکه Lunar Lake، دارای حافظه پنهان انباشته باشد، هیجان انگیز است، این باید فقط آغاز پیشرفت های جدید پردازنده باشد، نه پایان آن.

شما هم ممکن است دوست داشته باشید