سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

ایجاد یک منطقه آزاد ویژه اقتصادی در ازبکستان برای ایرانیان

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از سازمان توسعه تجارت، مهدی ضیغمی، معاون وزیر صمت در دیدار با ناظم جان خان مرادوف، معاون اول وزارت صنعت و تجارت ازبکستان با اشاره به عدم شناخت کشورهای همسایه از ظرفیت اقتصادی ایران، بيان کرد :۳۰ هیأت تجاری از ازبکستان در نمایشگاه ۲۰۲۳ ایران شرکت کردند و تمایل داریم تعاملات تجاری دو کشور ادامه داشته باشد و هیأت‌های دولتی و بخش خصوصی ازبکستان ...

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از سازمان توسعه تجارت، مهدی ضیغمی، معاون وزیر صمت در دیدار با ناظم جان خان مرادوف، معاون اول وزارت صنعت و تجارت ازبکستان با اشاره به عدم شناخت کشورهای همسایه از ظرفیت اقتصادی ایران، بيان کرد :۳۰ هیأت تجاری از ازبکستان در نمایشگاه ۲۰۲۳ ایران شرکت کردند و تمایل داریم تعاملات تجاری دو کشور ادامه داشته باشد و هیأت‌های دولتی و بخش خصوصی ازبکستان در نمایشگاه ایران اکسپو ۲۰۲۴ نیز حضور فعالی داشته باشند.

خبر مهم بذرپاش درباره سند جامع حمل‌ونقل میان ایران و ازبکستان

ضیغمی با بیان اینکه شرکت در نمایشگاه ایران اکسپو می‌تواند به منزله شناخت بیشتر از کالاهای ایرانی قلمداد شود، گفت: بدون تردید ایران اکسپو کالاهای تولیدی بیشتری از ایران را معرفی خواهد کرد.

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران ضمن تاکید بر لزوم تقویت تعاملات تجاری ایران و ازبکستان و اجرای هدف‌گذاری‌های تجاری دو رئیس جمهور، بیان کرد: رؤسای جمهور دو کشور توافق کردند حجم مبادلات تجاری تا ۲۰۲۵ به یک میلیارد دلار برسد. همچنین تکمیل و توسعه زیرساخت‌های تجاری دو کشور نیز باید در دستور کار قرار بگیرد.

معاون وزیر صمت با اشاره به اینکه مذاکرات مربوط به تجارت ترجیحی در حال تکمیل شدن است، گفت: همچنین باید در راستای تأمین کالاهای مورد نیاز دو کشور نیز مذاکراتی انجام شود. وی با اشاره به ضرورت همکاری‌های حمل و نقلی و یکسان‌سازی و صفر کردن عوارض ناوگان‌های جاده‌ای، گفت: بر این اساس مقرر شد کمیته مشترک حمل و نقلی در بهار سال آینده نیز تداوم پیدا کند.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت با تاکید بر اینکه هیأت‌های ازبکی در بازدیدهای اخیر فقط با ۵ درصد ظرفیت‌های اقتصادی ایران آشنا شدند، گفت : ظرفیت بالای ایران در تولید صنایع هایتک و تجهیزات پزشکی، قابل توجه است و هم اکنون یک یا دو کشور در دنیا توانایی تولید برخی تجهیزات پزشکی تولید شده در ایران را دارند.

وی با تاکید بر اینکه سودآوری باید دغدغه اصلی در تجارت باشد، گفت: دریافت عوارض در مرزها نباید اولویت در تجارت محسوب شود، هرچند خدمات حمل و نقل بخشی از تجارت قلمداد می‌شود اما مشکلات در زمینه اخذ عوارض را می‌توان با تشریک مساعی حل و فصل کرد. برنامه‌ریزی باید به گونه‌ای باشد که در ۲۰۲۵ شرایط برای شروع تجارت آزاد بین دو کشور فراهم شود. در این زمینه توافق‌های اولیه صورت گرفته است و امیدواریم در ۱۵ روز آینده یعنی اوایل فروردین سال جدید در این خصوص به جمع‌بندی نهایی برسیم.

ضیغمی با اشاره به حمایت دوجانبه در بحث حمل و نقل، بیان کرد: ایران با هدف جبران ناترازی در بحث سوخت گازوئیل راهکارهایی را در نظر گرفته است.

در اکسپو ایران شرکت می‌کنیم

در ادامه این دیدار، ناظم جان خان مرادوف، معاون اول وزارت صنعت و تجارت ازبکستان با تاکید بر اینکه تجار و بازرگانان ازبکی در ایران اکسپو شرکت خواهند کرد، گفت : هدف ما توافق در زمینه تولید مشترک است و امیدواریم سازمان توسعه تجارت در این زمینه همکاری داشته باشد.

معاون اول وزارت صنعت و تجارت ازبکستان ادامه داد: تلاش داریم با مشارکت ایرانیان یک منطقه آزاد ویژه اقتصادی در ازبکستان برای ایرانیان در نظر بگیریم و هم اکنون زیرساخت‌های این مهم تأمین است.

وی با اشاره به توافقات صورت گرفته در حاشیه اجلاس سران اکو با طرف ایرانی، گفت: تاکنون قدم مؤثری برای حل مشکلات در زمینه تأمین سوخت برداشته نشده است و امید داریم دوستانی که در حوزه سرمایه‌گذاری فعال هستند، این مانع را پشت سر بگذارند.

معاون اول وزارت صنعت و تجارت ازبکستان ادامه داد: سال گذشته ۲۴ هزار وسیله نقلیه بین ۲ کشور جابه جا شد که از این عدد ۱۵۰۰ دستگاه ازبکی و ۴ هزار خودرو ایرانی و مابقی خودروها از کشورهای ثالث آمدند. به گفته او این سخن به این معناست که بار و خودرو از آن دو کشور است اما در این میان سود عاید اشخاص ثالث می‌شود.

وی با ابراز امیدواری نسبت به کمک طرف ایرانی در بحث کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل گفت : خودروهایی که از سوی ازبکستان به کشورهای دیگر می‌روند، از سوخت ایرانی استفاده نمی‌کنند و مسیر جابه‌جایی بار طولانی است، از این‌رو برخی تجار مسیر جدید دریایی از ترکیه را تعریف کردند.

خبرکاو