متن خبر

اکنون وصله کنید: iOS، iPadOS، macOS و Safari اپل تحت حمله با نقص جدید Zero-Day

اکنون وصله کنید: iOS، iPadOS، macOS و Safari اپل تحت حمله با نقص جدید Zero-Day

اخباراکنون وصله کنید: iOS، iPadOS، macOS و Safari اپل تحت حمله با نقص جدید Zero-Day
شناسهٔ خبر: 266289 -
خبرکاو:

14 فوریه 2023 امنیت دستگاه راوی لاکشمانان / روز صفر

Apple Zero-Day Flaw

اپل روز دوشنبه به‌روزرسانی‌های امنیتی را برای iOS، iPadOS، macOS و Safari ارائه کرد تا نقص روز صفر را برطرف کند که گفته بود به طور فعال در طبیعت مورد سوء استفاده قرار گرفته است.

این مشکل که به‌عنوان CVE-2023-23529 ردیابی می‌شود، مربوط به یک اشکال سردرگمی نوع در موتور مرورگر WebKit است که می‌تواند هنگام پردازش محتوای وب ساخته‌شده به‌طور مخرب فعال شود و منجر به اجرای کد دلخواه شود.

سازنده آیفون بيان کرد که این اشکال با تحلیل های بهبود یافته برطرف شده است و گفت که "از گزارشی آگاه است که ممکن است به طور فعال از این مشکل سوء استفاده شده باشد." یک محقق ناشناس مسئول گزارش این نقص اعتبار شده است.

هنوز مشخص نیست که چگونه این آسیب‌پذیری در حملات دنیای واقعی مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد، اما این دومین نقص اشتباهی است که به طور فعال مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد در WebKit که پس از CVE-2022-42856 در چند ماه، که در دسامبر بسته شد، توسط اپل اصلاح شد. 2022.

نقص‌های WebKit همچنین به این دلیل قابل توجه است که بر روی هر مرورگر وب شخص ثالثی که برای iOS و iPadOS در دسترس است تأثیر می‌گذارد، زیرا محدودیت‌های اپل وجود دارد که فروشندگان مرورگر را ملزم به استفاده از چارچوب رندر یکسان می‌کند.

همچنین توسط این شرکت یک مشکل بدون استفاده در هسته (CVE-2023-23514) وجود دارد که می تواند به یک برنامه سرکش اجازه دهد تا کد دلخواه را با بالاترین امتیازات اجرا کند.

Xinru Chi از Pangu Lab و Ned Williamson از Google Project Zero مسئول گزارش این مشکل هستند. اپل بيان کرد که این آسیب پذیری را با بهبود مدیریت حافظه برطرف کرده است.

به طور جداگانه، آخرین به روز رسانی macOS همچنین یک نقص حریم خصوصی را در میانبرها وصل می کند که یک برنامه دارای بدافزار می تواند از آن برای "مشاهده داده های کاربر محافظت نشده" استفاده کند. اپل بيان کرد که این مشکل با مدیریت بهتر فایل‌های موقت برطرف شد.

به کاربران توصیه می شود برای کاهش خطرات احتمالی، به iOS 16.3.1، iPadOS 16.3.1، macOS Ventura 13.2.1 و Safari 16.3.1 به روز رسانی کنند. به روز رسانی ها برای دستگاه های زیر در دسترس هستند -

آیفون 8 به بعد، آیپد پرو (همه مدل ها)، آیپد ایر نسل 3 به بعد، آیپد نسل 5 به بعد، و آیپد مینی نسل پنجم و بالاتر

مک‌های دارای macOS Ventura، macOS Big Sur و macOS Monterey

اپل در سال 2022 در مجموع 10 روز صفر نرم افزار خود را اصلاح کرد که 9 مورد از آنها به عنوان فعالانه توسط عوامل تهدید مورد سوء استفاده قرار گرفته است. چهار مورد از این نقص ها در WebKit کشف شد.


این مقاله جالب بود؟ ما را در توییتر و لینکدین دنبال کنید تا محتوای اختصاصی بیشتری را که پست می کنیم بخوانید.

خبرکاو

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است