سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

اپل برای تأیید اصالت گوشی‌های آیفون ۱۵ از یک برچسب مخفی روی جعبه آن‌ها استفاده کرده است [تماشا کنید]

سری آیفون ۱۵ از امروز به‌طور رسمی در کشورهای مختلفی عرضه شده است و درست مانند گذشته دلالان و فروشندگانی که به دنبال کسب درآمد سریع هستند، از این فرصت استفاده خواهند کرد تا آن‌ها را زودتر خریداری کنند. بااین‌حال به نظر می‌رسد اپل از وقوع چنین رویدادی کاملاً آگاه بوده است، زیرا روی جعبه این دستگاه‌ها برچسب مخفی وجود دارد که فقط زیر نور UV قابل مشاهده است و اصلی بودن آن را ...

سری آیفون ۱۵ از امروز به‌طور رسمی در کشورهای مختلفی عرضه شده است و درست مانند گذشته دلالان و فروشندگانی که به دنبال کسب درآمد سریع هستند، از این فرصت استفاده خواهند کرد تا آن‌ها را زودتر خریداری کنند. بااین‌حال به نظر می‌رسد اپل از وقوع چنین رویدادی کاملاً آگاه بوده است، زیرا روی جعبه این دستگاه‌ها برچسب مخفی وجود دارد که فقط زیر نور UV قابل مشاهده است و اصلی بودن آن را نشان می‌دهد.

همانطور که در ویدیو کوتاه زیر قابل مشاهده است، هر یک از جعبه‌های آیفون ۱۵ که توسط اپل عرضه شده‌اند دارای یک برچسب خاص و کد QR است که فقط با نور UV قابل مشاهده هستند. این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که برخی فروشندگان دستگاه‌های کارکرده یا بازسازی‌شده را درون جعبه‌ها بسته‌بندی می‌کنند و آن‌ها را به‌عنوان دستگاه‌های کاملاً جدید به فروش می‌رسانند، اما رویکرد اپل از بروز چنین مشکلی جلوگیری می‌کند.

برچسب مخفی جعبه‌های آیفون ۱۵

اپل هنوز به‌طور رسمی به این برچسب‌های مخفی اشاره‌ای نکرده است و این ویدیو توسط کاربران چینی ارائه شده است. بااین‌حال انتظار داریم که که کلاهبرداران بتوانند در آینده برچسب‌های مشابهی برای جعبه‌ها ایجاد کنند. همچنین راه‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید از طریق آن‌ها متوجه اصلی بودن دستگاه شوید.

به‌عنوان مثال، هر یک از جعبه‌های آیفون دارای یک شماره سریال منحصر‌به‌فرد است که روی آن چاپ شده و با تحلیل آن در وب‌سایت اپل می‌توانید اصلی بودن دستگاه خود را تأیید کنید. همچنین بهتر است در هنگام خرید از فروشنده بخواهید تا شماره سریال چاپ‌شده روی جعبه را با آیفونی که قصد خرید آن را دارید، مطابقت دهد. از طریق بخش تنظیمات گوشی می‌توانید شماره سریال دستگاه را پیدا کنید.

نسل قبلی گوشی‌های آیفون فاقد این برچسب مخفی بوده و اپل این کار را با سری آیفون ۱۵ آغاز کرده است. همچنین این احتمال وجود دارد که کوپرتینویی‌ها در محصولات آینده خود مانند مک‌های مجهز به تراشه M3 نیز از چنین رویکردی برای جلوگیری از کلاهبرداری استفاده کنند.