سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

اپل با لغو پشتیبانی از برنامه‌های وب، دوباره زیر ذره‌بین اتحادیه اروپا قرار می‌گیرد

اپل تصمیم گرفته است که پشتیبانی از اپلیکیشن‌های تحت وب آیفون را در اتحادیه اروپا متوقف کند. به‌ همین دلیل، این شرکت احتمالاً تحت بازرسی این اتحادیه قرار می‌گیرد. کمیسیون اروپا برای ارزیابی این موضوع، مدارکی را از کوپرتینویی‌ها و توسعه‌دهندگان اپ‌ها درخواست کرده است. به گزارش فایننشال تایمز، کمیسیون اروپا در بیانیه‌ای او میگوید : «ما درواقع به‌دنبال مستنداتی از همه، خصوصاً اپل هستیم؛ پس به‌طور ...

اپل تصمیم گرفته است که پشتیبانی از اپلیکیشن‌های تحت وب آیفون را در اتحادیه اروپا متوقف کند. به‌ همین دلیل، این شرکت احتمالاً تحت بازرسی این اتحادیه قرار می‌گیرد. کمیسیون اروپا برای ارزیابی این موضوع، مدارکی را از کوپرتینویی‌ها و توسعه‌دهندگان اپ‌ها درخواست کرده است.

به گزارش فایننشال تایمز، کمیسیون اروپا در بیانیه‌ای او میگوید :

«ما درواقع به‌دنبال مستنداتی از همه، خصوصاً اپل هستیم؛ پس به‌طور ویژه به تحلیل موضوع برنامه‌های تحت وب می‌پردازیم. به‌ همین دلیل مدارکی را از اپل و سایر توسعه‌دهندگان درخواست کرده‌ایم که اطلاعات مفیدی را برای این ارزیابی به ما می‌دهد.»

چرا اپل پشتیبانی از اپلیکیشن‌های تحت وب را متوقف کرد؟

در اوایل فوریه سال جاری میلادی، اپل تأیید کرد که دیگر در اتحادیه اروپا و همچنین از نسخه iOS 17.4 به‌بعد، از برنامه‌های تحت وب آیفون پشتیبانی نخواهد کرد. برنامه‌های وب در اتحادیه اروپا به‌جای عملکرد به‌عنوان برنامه‌های مستقل با فضای ذخیره‌سازی و قابلیت ارسال اعلان، بیشتر شبیه به بوک‌مارک‌ها عمل می‌کنند. کوپرتینویی‌ها قانون بازارهای دیجیتال اتحادیه اروپا (DMA) را دلیل اصلی این تغییر می‌دانند؛ زیرا از اپل می‌خواهد که به پشتیبانی کامل از موتورهای مرورگر شخص ثالث اجازه دهد.

اپل

ارائه پشتیبانی از برنامه‌های وب برای سایر مرورگرها، اپل را ملزم به ساخت «معماری یکپارچه کاملاً جدیدی» می‌کند که ظاهراً «با توجه به سایر خواسته‌های DMA عملی نبوده است. » کوپرتینویی‌ها همچنین از «پذیرش بسیار کم کاربران» و خطرات امنیتی بالقوه به‌عنوان دلایل این تصمیم نام می‌برند.

Open Web Advocacy، یک سازمان غیرانتفاعی که از وب آزاد حمایت می‌کند، درحال انجام یک نظرسنجی است تا ببیند این تغییر چگونه بر توسعه‌دهندگان تأثیر می‌گذارد. این سازمان پاسخ‌ها را به کمیسیون اروپا ارسال خواهد کرد.

اگر اپل در این پرونده هم مقصر شناخته شود، احتمالاً جریمه خواهد شد. کوپرتینویی‌ها اخیراً به‌دلیل شکایت اسپاتیفای، در معرض جریمه 500 میلیون یورویی کمیسیون اروپا قرار گرفته‌اند.

خبرکاو