متن خبر

اولین سلفی 4K تمام ماهواره‌ای با نمایی نفس‌گیر از زمین [تماشا کنید]

اولین سلفی 4K تمام ماهواره‌ای با نمایی نفس‌گیر از زمین [تماشا کنید]

اخباراولین سلفی 4K تمام ماهواره‌ای با نمایی نفس‌گیر از زمین [تماشا کنید]
شناسهٔ خبر: 212860 -
خبرکاو:

ماهواره کوچک شرکت NanoAvionics با دوربین GoPro موفق به ثبت اولین تصویر سلفی تمام ماهواره‌ای از ارتفاع 550 کیلومتری بالای دریای مرجانی استرالیا و دیواره مرجانی بزرگ شد که منظره‌ای فراگیر از زمین با وضوح 4K را به نمایش می‌گذارد.

 توسعه دوربین‌های مخصوص برای تصویربرداری از فضا مسایل خاص خودش را دارد و شرکت  NanoAvionics سازنده Smallsat تصمیم گرفته برای تصویربرداری از فضا از دوربین GoPro Hero 7 استفاده کند که می‌تواند عکس سلفی بگیرد.

براساس بیانیه مطبوعاتی منتشر شده، ماهواره کوچک MP42 توانسته عکس سلفی با کیفیت 12 مگاپیکسلی از ارتفاع 342 مایلی (550 کیلومتری) بالای دریای مرجانی استرالیا و دیواره مرجانی بزرگ بگیرد. این شرکت خصوصی که دفاتری در ایالات متحده، بریتانیا و لیتوانی دارد، می‌گوید:

«این عکس اولین سلفی تمام ماهواره‌ای با وضوح 4K در فضاست که منظره‌ای فراگیر از زمین را نمایش می‌دهد.»

عکس سلفی از زمین با دوربین گوپرو

این ماهواره کوچک ساخته شده توسط شرکت NanoAvionics در ماه آوریل با موشک فالکون 9 اسپیس ایکس به فضا پرتاب شد. معمولا دوربین‌های معمولی، وضوح کافی ندارند و استفاده از آنها برای چنین تصویربرداری‌هایی بسیار گران است. اما دوربین شرکت گوپرو راهکار خوبی ارائه داده و تصویر جالب توجهی تهیه کرده است.

متخصصان شرکت برای تصویربرداری از محفظه مخصوصی استفاده کردند که دوربین در آن قرار گیرد و بتواند در شرایط سخت محیطی هنگام پرتاب موشک و همچنین شرایط خلاء و نوسانات شدید دما در فضا دوام بیاورد.

«ویتنیس بوزاس»، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت NanoAvionics در بیانیه مطبوعاتی بيان کرد :

«دلیل گرفتن عکس از دیوار مرجانی بزرگ در پس زمینه تا حدی نمایان است، نمایش دادن آسیب‌پذیری سیاره زمین و اهمیت رصد آن توسط ماهواره‌ها، به ویژه برای نظارت بر تغییرات محیطی و آب و هوا است.»

چنین تصویربرداری‌هایی می‌توانند آسیب‌های احتمالی و ناهنجاری‌های فیزیکی مانند برخورد‌های کوچک ناشی از شهاب‌سنگ‌ها را به نمایش بگذارند و همچنین برای اهداف آموزشی نیز کاربرد دارند. بيان کرد نی است ماهواره‌ها به صورت فزاینده‌ای توسط بخش خصوصی برای رصد زمین، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کليه حقوق تعلق دارد به سایت خبرکاو