متن خبر

انفجار شهاب سنگ چلیابینسک یک زنگ بیداری دفاعی سیاره ای بود

انفجار شهاب سنگ چلیابینسک یک زنگ بیداری دفاعی سیاره ای بود

اخبارانفجار شهاب سنگ چلیابینسک یک زنگ بیداری دفاعی سیاره ای بود
شناسهٔ خبر: 266834 -
خبرکاو:

در 15 فوریه 2013، پل چوداس، مدیر مرکز مطالعات اجسام نزدیک به زمین (CNEOS) در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا (JPL) در کالیفرنیا، در حال آماده شدن برای یک بخش تلویزیونی ناسا در پرواز یک سیارک نزدیک به زمین بود. ، 2012 DA14، که انتظار می رفت تا 17200 مایل (27680 کیلومتر) از زمین زوم کند.

در طول این کار آماده سازی، چوداس یک کلیپ یوتیوب از انفجار یک گلوله آتشین بزرگ در آسمان چلیابینسک، شهری در منطقه اورال روسیه ارسال شد.

چوداس در ابتدا شک داشت. "در ابتدا، سردرگمی زیادی وجود داشت. مردم فکر می کردند، "اوه، ما پیش بینی خود را اشتباه گرفتیم." و من به آنها اطمینان دادم که نه، ما دقیقاً می دانستیم که آن سیارک کجاست، و از کمربند GEO [زمین ایستا] عبور می کرد. اما این سیارک چلیابینسک فقط یک رویداد کاملاً مستقل بود که از جهت دیگری می آمد."

همانطور که مشخص شد، ویدئوهایی که Chodas ارسال شد، نشان می‌دهد که یک سیارک 59 فوتی (18 متری) نزدیک به زمین در حال انفجار در جو پس از غافلگیری دانشمندان با آمدن از جهت خورشید، نقطه کوری برای تلسکوپ‌ها و سایر حسگرها بر روی زمین است. . انفجار ناشی از آن میلیون ها دلار خسارت در سراسر چلیابینسک به بار آورد و هزاران نفر از ساکنان را در منطقه ای به وسعت صدها مایل مجروح کرد. بیشتر جراحات ناشی از شکسته شدن شیشه بوده است، اگرچه صدها نفر از ساکنان چلیابینسک در اثر انفجاری که برای مدت کوتاهی آسمان را بیشتر از خورشید روشن کرد، آسیب دیدند. چند ده سوختگی ناشی از تابش شدید فرابنفش ناشی از انفجار گزارش شده است.

مطالب مرتبط: عکس های انفجار شهاب سنگ چلیابینسک را ببینید

ده سال بعد، انفجار شهابی چلیابینسک و آسیب ناشی از آن بر نیاز به تلسکوپ‌های ردیاب سیارکی مانند نقشه‌بردار NEO ناسا، مأموریت‌های دفاع سیاره‌ای مانند تست تغییر مسیر دوگانه سیارک و سازمان‌های تحقیقاتی مانند CNEOS تأکید می‌کند (در برگه جدید باز می‌شود) . در حالی که در حال حاضر هیچ سیارکی شناخته شده ای وجود ندارد که در مسیر برخورد با زمین باشد، اجرام غیرمنتظره به طور معمول تنها با چند ساعت اطلاع به جو برخورد می کنند. و در مورد چلیابینسک، گاهی اوقات سیارک ها می توانند بدون شناسایی از طریق نقاط کور در قابلیت های تشخیص ما وارد شوند.

با این وجود، به دلیل تهدید سیارک، نیازی به از دست دادن خواب نیست. Chodas به ما اطمینان داد: "هیچ سیارک بزرگ شناخته شده ای وجود ندارد که شانس قابل توجهی برای برخورد با زمین داشته باشد."

نمایی <a href= از دیوار یک کارخانه روی محلی که در 15 فوریه 2013 در شهر اورال چلیابینسک در اثر موج شوک شهاب سنگ آسیب دیده است. " class="expandable lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/space/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/xzBrNxAcrBzKSr8AGmtbnT-320-80.jpg 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/xzBrNxAcrBzKSr8AGmtbnT-480-80.jpg 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/xzBrNxAcrBzKSr8AGmtbnT-650-80.jpg 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/xzBrNxAcrBzKSr8AGmtbnT-970-80.jpg 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/xzBrNxAcrBzKSr8AGmtbnT-1024-80.jpg 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/xzBrNxAcrBzKSr8AGmtbnT-1200-80.jpg 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/xzBrNxAcrBzKSr8AGmtbnT.jpg" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/xzBrNxAcrBzKSr8AGmtbnT.jpg">

نمایی از دیوار یک کارخانه محلی روی که در 15 فوریه 2013 در شهر چلیابینسک اورال در اثر موج شوک شهاب سنگ آسیب دیده است. (اعتبار تصویر: OLEG KARGOPOLOV/AFP از طریق Getty Images)

پس از انفجار شهاب سنگ چلیابینسک، حسگرهای مادون صوت طراحی شده برای تشخیص انفجارهای هسته ای به دانشمندان کمک کرد تا تشخیص دهند که انفجار واقعاً فوق العاده قوی بوده است. چوداس گفت: "این یک رویداد بزرگ بود، بزرگترین رویدادی که ما تا به حال اندازه گیری کرده ایم." "در صفحه گلوله های آتشین ما، که همه رویدادهای تاثیرگذاری اصلی را اندازه گیری می کند، این تا حد زیادی بزرگترین بود. پس باید بگویم که فقط یک تجربه شگفت انگیز بود."

در ابتدا، شدت انفجار بین 300 تا 400 کیلوتن تخمین زده می شد، اما برآوردهای جدیدتر اندازه آن را 500 کیلوتن می دانستند. در مقام مقایسه، کلاهک هسته‌ای Fat Man که در طول جنگ جهانی دوم بر شهر ناکازاکی ژاپن انداخته شده بود، 21 کیلوتن قدرت داشت.

چوداس گفت که خوشبختانه این رویداد در ابتدا به دلیل آنچه بود شناخته شد و به عنوان نوعی رویداد نظامی به اشتباه تعبیر نشد. استان چلیابینسک، منطقه اداری که شهر چلیابینسک مقر آن است، محل انستیتوی تمام روسیه فیزیک فنی است (در برگه جدید باز می شود) ، یکی از دو تأسیساتی در روسیه که سلاح های هسته ای تولید می کنند.

"اما البته، خیلی بزرگتر از آن چیزی بود که از هر نوع حمله ای به شهر انتظار داشتید. پس فکر می کنم خوشحالم که این واکنش اولیه بود، و واکنش اولیه درست این بود که یک رویداد طبیعی بود. چوداس گفت.

بیشتر بخوانید: انفجار شهاب سنگ روسیه بزرگترین انفجار 100 سال اخیر است

در حالی که چلیابینسک در واقع یک رویداد طبیعی بود، اندازه بسیار زیاد این شهاب، آن را در میان بسیاری از برخوردهای کوچکتر که به طور معمول در جو رخ می دهد برجسته می کند. در حالی که برخوردهای کوچکتر شهاب سنگ و گلوله های آتش تا حدودی رایج هستند، برخوردهایی مانند چلیابینسک یا رویداد تونگوسکا 100 سال قبل بسیار نادرتر هستند زیرا اجرام بزرگتر به طور تصاعدی کمتر در سراسر منظومه شمسی نسبت به موارد کوچکتر رایج هستند.

چوداس گفت: "همه چیز بستگی به اندازه ای دارد که شما در مورد آن صحبت می کنید." منظورم این است که اشیای کوچک هر روز به ما برخورد می‌کنند. می‌توانید بیرون بروید و بارش‌های شهابی را ببینید، و آن‌ها اجرام کوچکی به اندازه سنگریزه هستند که بسیار زیاد هستند. به همین دلیل است که این برخوردها رایج هستند. و درک این موضوع سخت است. شما به اندازه‌های بزرگ‌تر و بزرگ‌تر می‌روید، تأثیرات کمتر و کمتر می‌شوند. اتفاقاً این یک افت تصاعدی است. پس درک این موضوع مهم است. "

حفره‌ای <a href= که گمان می‌رود توسط قطعه شهاب سنگ در یخ دریاچه چبارکول ایجاد شده است، در 16 فوریه 2013 در حدود 80 کیلومتری چلیابینسک، روسیه دیده می‌شود. دولت محلی بیش از 1100 نفر را زخمی کرده است که عمدتاً به دلیل شکستن شیشه های پرنده توسط موج ضربه ای انفجار شهاب سنگ بوده است. " class="expandable lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/space/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/ts6yKTpmQXYhVw49e7LZaa-320-80.jpg 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/ts6yKTpmQXYhVw49e7LZaa-480-80.jpg 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/ts6yKTpmQXYhVw49e7LZaa-650-80.jpg 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/ts6yKTpmQXYhVw49e7LZaa-970-80.jpg 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/ts6yKTpmQXYhVw49e7LZaa-1024-80.jpg 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/ts6yKTpmQXYhVw49e7LZaa-1200-80.jpg 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/ts6yKTpmQXYhVw49e7LZaa.jpg" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/ts6yKTpmQXYhVw49e7LZaa.jpg">

حفره ای که تصور می شود توسط تکه شهاب سنگ در یخ دریاچه چبارکول ایجاد شده است در 16 فوریه 2013 در 50 مایلی (80 کیلومتری) چلیابینسک روسیه دیده می شود. دولت محلی بیش از 1100 نفر را مجروح کرده است که عمدتاً به دلیل شکستن شیشه های پرنده در اثر موج ضربه ای انفجار شهاب سنگ بوده است. (اعتبار تصویر: Asahi Shimbun از طریق Getty Images)

چوداس اضافه کرد که علیرغم سرفصل های مکرر که هر گذر "نزدیک" از سیارک را تحریک می کند، فاصله هایی که در تعریف نزدیک به زمین قرار می گیرند می توانند گمراه کننده باشند. برای مثال، سیارکی به نام 2005 YY128 در 15 فوریه در فاصله 2.8 میلیون مایلی (4.5 میلیون کیلومتری) از کنار زمین می گذرد ، برخوردی که حجم زیادی از رسانه ها را ایجاد کرده است اما هیچ خطری برای ما ندارد.

چوداس گفت: «این فقط از نظر نجومی نزدیک است. " پس نکته مهم، امیدواریم که برای عموم درک شود این است که بسیاری از این رویکردهای نزدیک کاملاً دور هستند. و ما مسیرها را بسیار دقیق می دانیم." چوداس گفت که 2005 YY128 به مدت 17 سال توسط CNEOS ردیابی شده و مدار آن به طور دقیق تا 100 مایل (160 کیلومتر) پیش بینی شده است. چوداس گفت : " پس هیچ شانسی وجود ندارد که بتواند خطری ایجاد کند."

بیشتر بخوانید: انفجار شهاب سنگ روسیه بزرگترین انفجار توسط سیستم نظارت هسته ای بود

یکی از دلایل این عناوین ثابت این واقعیت است که ناسا و سایر آژانس‌های فضایی به لطف چندین ابتکار عمل در سال‌های اخیر، سیارک‌ها و دیگر سنگ‌های فضایی را با سرعت بسیار بیشتری شناسایی می‌کنند.

چوداس گفت: "نرخ کشف سیارک به طرز چشمگیری افزایش یافته است. "

داستان های مرتبط:

پروژه هایی مانند تلسکوپ شکار سیارک NEO Surveyor ناسا به شناسایی و ردیابی این اجرام با حساسیت بیشتری نسبت به قبل کمک می کند. با استفاده از حسگرهای فروسرخ، تلسکوپ فضایی قادر خواهد بود چندین جرم نزدیک به زمین را به طور همزمان جستجو کند. چوداس گفت: "من دوست دارم این قیاس را انجام دهم که جستجوی سیارک ها مانند ماهیگیری در اقیانوس است. " "و واقعاً، اگر می خواهید ماهی بیشتری صید کنید، به توری بزرگتر نیاز دارید."

قابلیت‌های تشخیص و ردیابی NEO فعلی به اندازه کافی برای شناسایی اجرام دور حساس نیستند، اما نقشه‌بر NEO باید در رفع آن کمک کند و ناسا را ​​قادر می‌سازد تا سیارک‌ها را در فواصل بسیار دورتر از فناوری‌های کنونی شناسایی و فهرست‌بندی کند. چوداس توضیح داد: "و این یک هدف واقعاً مهم است، زیرا بزرگترین و قوی‌ترین دفاع ما در برابر برخورد سیارک، کشف زودهنگام سیارک است. و برای انجام این کار، به یک قابلیت نسل بعدی نیاز دارید."

NEO Surveyor قرار است در ژوئن 2028 راه اندازی شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد اجرام نزدیک به زمین و تلاش برای مطالعه و فهرست نویسی آنها، از وب سایت CNEOS بازدید کنید (در برگه جدید باز می شود) .

برت را در توییتر در [email protected] دنبال کنید (در برگه جدید باز می شود) . ما را دنبال کنید @Spacedotcom (در برگه جدید باز می شود) یا در فیس بوک (در برگه جدید باز می شود) و اینستاگرام (در برگه جدید باز می شود) .

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است