سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

انتقاد موزیلا از اپل؛ تغییرات مرورگرها نباید محدود به اتحادیه اروپا باشد

با وجود قوانین جدید اپل در اتحادیه اروپا، مرورگرهایی مانند فایرفاکس می‌توانند درنهایت از نسخه اصلی خود در iOS استفاده کنند. هرچند این تغییر ممکن است خوشایند به‌نظر برسد، اما سخنگوی موزیلا اعلام کرده که به‌دلایلی از این روند «بسیار ناامید شده است. » «دامیانو دمونته»، سخنگوی موزیلا، به ورج گفته است: «ما همچنان درحال تحلیل جزئیات فنی هستیم، اما از طرح اپل برای محدود‌کردن BrowserEngineKit به اتحادیه اروپا بسیار ناامید هستیم. این طرح باعث می‌شود تا یک مرورگر مستقل مانند فایرفاکس ...

با وجود قوانین جدید اپل در اتحادیه اروپا، مرورگرهایی مانند فایرفاکس می‌توانند درنهایت از نسخه اصلی خود در iOS استفاده کنند. هرچند این تغییر ممکن است خوشایند به‌نظر برسد، اما سخنگوی موزیلا اعلام کرده که به‌دلایلی از این روند «بسیار ناامید شده است. »

«دامیانو دمونته»، سخنگوی موزیلا، به ورج گفته است:

«ما همچنان درحال تحلیل جزئیات فنی هستیم، اما از طرح اپل برای محدود‌کردن BrowserEngineKit به اتحادیه اروپا بسیار ناامید هستیم. این طرح باعث می‌شود تا یک مرورگر مستقل مانند فایرفاکس مجبور باشد تا دو نسخه مجزا از مرورگر خود تولید و از آن پشتیبانی کند؛ مسئولیتی که خود اپل مجبور نیست متحمل شود.»

تغییر جدید اپل و انتقاد موزیلا از آن

با وجود تغییرات اپل، در iOS 17.4، مرورگرهای اتحادیه اروپا دیگر مجبور به استفاده از WebKit، موتوری که سافاری از آن استفاده می‌کند، نخواهند بود. این تغییر راه را برای موتورهای محبوب دیگر مانند Blink که گوگل کروم و مایکروسافت اج از آن استفاده می‌کنند و همچنین Gecko که توسط فایرفاکس استفاده می‌شود، هموار می‌کند. همچنین باعث می‌شود تا مرورگرهای شخص ثالث بتوانند در iOS بدون محدودیت‌هایی که همراه با WebKit وجود دارد، در دسترس مشتریان قرار بگیرند.

بااین‌حال، موزیلا استدلال کرده است که اجرای این تغییرات فقط در اتحادیه اروپا کار را برای مرورگرها دشوارتر می‌کند:

«پیشنهادهای اپل با ایجاد گزینه‌هایی برای سایرین تا بتوانند با سافاری رقابت کنند، انتخاب‌های قابل‌قبولی را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار نمی‌دهد. این نمونه دیگری است که نشان می‌دهد اپل برای جلوگیری از رقابت واقعی مرورگرها در iOS موانعی را ایجاد می‌کند.»

موزیلا تنها شرکتی نیست که از قوانین جدید اپل انتقاد کرده است. روز گذشته، «تیم سویینی»، مدیرعامل اپیک گیمز، ضمن اعلام این موضوع که بازی فورتنایت به اپ استور و آیفون بازخواهد گشت، تغییرات جدید اپل را به یک «نمایش ترسناک» توصیف کرد. اسپاتیفای هم اپل را به «اخاذی» از طریق این تغییرات متهم کرده است.

دستورالعمل‌های مطرح‌شده توسط اپل هنوز باید توسط کمیسیون اتحادیه اروپا تأیید شوند.

خبرکاو