اخبار, فناوری, گوشی

انتخابات ترکیه: احتمال خاموشی اطلاعات چقدر است؟

در حالی که مردم در ترکیه در حال آماده شدن برای رفتن به پای صندوق های رای این آخر هفته هستند، نگرانی ها در مورد خاموشی اطلاعات احتمالی در روزهای حساس انتخابات افزایش یافته است.

در واقع، رئیس جمهور اردوغان در قطع کردن اینترنت در مواقع بحرانی تازه کار نیست. آخرین مورد از فوریه زمانی است که دولت توییتر را مسدود کرد (در برگه جدید باز می‌شود) دقیقاً زمانی که مردم بیشتر به آن نیاز داشتند - زیرا آنها با پیامدهای ویرانگر زلزله‌ای که هم ترکیه و هم سوریه را لرزاند، کنار آمدند.

کارشناسان اکنون به شهروندان توصیه می کنند قبل از روزهای انتخابات از خدمات VPN قابل اعتماد استفاده کنند تا بتوانند با اختلالات احتمالی روبرو شوند. حال بیایید ببینیم که چقدر احتمال دارد اینترنت در ترکیه تاریک شود.

تسلط ترکیه بر اینترنت

آلپ توکر، بنیانگذار ناظر اینترنت Netblocks، در طی یک توئیتر اسپیس گفت: "ترکیه تاکنون سابقه قطع اینترنت در طول انتخابات نداشته است. با این حال، از سال ۲۰۱۵ حدود ۲۰ مورد خاموشی اطلاعات در مقیاس ملی رخ داده است. " رویداد ۱۲ می

ما می دانیم که یک سوئیچ مرگ به طور موثر وجود دارد که مقامات را قادر می سازد شبکه های مخابراتی را خاموش کنند.

علاوه بر مسدود کردن توییتر در ماه فوریه، دولت همچنین چندین پلتفرم رسانه های اجتماعی را به دنبال انفجار استانبول که حداقل شش نفر را کشت و بیش از ۸۰ نفر را مجروح کرد، محدود کرد. استفاده از VPN ترکیه افزایش یافت زیرا مردم در تلاش برای دسترسی به برنامه ها و حفظ جریان اطلاعات بودند. .

با توجه به ردیاب خاموشی اینترنت (در برگه جدید باز می شود) که توسط ارائه دهنده VPN Surfshark با مشارکت Netblocks تهیه شده است، حداقل ۸ مورد قطع اینترنت که در گذشته در ترکیه رخ داده است مربوط به آشفتگی سیاسی بوده است.

ترکیه از سال ۲۰۱۶ ۲۰ اختلال اینترنت در مقیاس ملی و محدودیت رسانه های اجتماعی را اعمال کرده است، اگرچه هیچ کدام در طول انتخابات تا به امروز اعمال نشده است. با این وجود، نگرانی‌های عمومی اکنون افزایش یافته است - @netblocks @atoker در مورد انتخابات #ترکیه https://t.co/O12jNzBy1p 12 مه ۲۰۲۳

بیشتر ببین

همانطور که توکر توضیح داد، حول و حوش انتخابات سیاسی دو لحظه وجود دارد، به ویژه در خطر خاموشی اطلاعات: زمانی که مردم به پای صندوق های رای می روند و زمانی که نتایج شمارش می شود.

در این سال، انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه به ویژه برای این کشور مهم است، و اردوغان با متحدترین اپوزیسیون در سال‌های اخیر مواجه است - فایننشال تایمز گزارش داد (در برگه جدید باز می‌شود) .

از ۱۴ می، آنها بر روی یک سیستم دو دور اجرا می شوند تا خطر تاریک شدن اینترنت برای مدت طولانی تری نیز تمدید شود.

از این رو، کارشناسان از شهروندان می خواهند قبل از روز بزرگ، یک ارائه دهنده امن VPN مطمئن را دانلود کنند.

توکر گفت: "دور زدن کار می کند. ما فقط باید یک راه حل قابل اعتماد پیدا کنیم."

چگونه یک VPN می تواند کمک کند

مخفف شبکه‌های خصوصی مجازی، VPN یک نرم‌افزار امنیتی است که می‌تواند موقعیت آدرس IP کاربر را جعل کند تا اگر کاربر در حال مرور وب از کشوری کاملاً متفاوت در عرض چند ثانیه باشد، ظاهر شود. سرویس‌های VPN همچنین تمام داده‌هایی را که از دستگاه خارج می‌شوند رمزگذاری می‌کنند تا به کاربران کمک کنند هنگام آنلاین بودن از حریم خصوصی بهتری برخوردار شوند.

به عنوان راهی برای مردم برای ایمن سازی اطلاعات شخصی خود هنگام گشت و گذار در وب، مهارت های دور زدن آن دلیل اصلی افزایش استفاده از VPN در سراسر جهان در سال گذشته است.

حداقل ۸ مورد قطعی اینترنت در ترکیه در گذشته مربوط به ناآرامی های سیاسی بوده است

Gabriele Dackaite، مسئول ارتباطات خارجی در Surfshark گفت: "VPN ها در هنگام خاموش شدن به یک کیت بقای دیجیتال تبدیل می شوند."

در همان زمان، با افزایش چشمگیر سانسور آنلاین و استفاده از VPN در سراسر جهان، دولت ها به طور فزاینده ای با دور زدن فناوری ها سرکوب می کنند - مدافعان حقوق بشر در Freedom House گزارش دادند.

Dackaite با اشاره به اتفاقی در سال ۲۰۱۶ که ISPهای ترکیه مجبور شدند دسترسی به مرورگر Tor و برخی از ارائه دهندگان VPN را مسدود کنند، گفت: "ترکیه در بین کشورهایی در سراسر جهان است که در گذشته محدودیت هایی برای VPN ها اعمال کرده است. "

سپس کارشناسان دانلود سرویس‌های مختلف را پیشنهاد می‌کنند تا کاربران بتوانند در صورت بلاک شدن در میان آن‌ها پرش کنند.

ما از مردم دعوت می کنیم تا راهنمای ما را در مورد بهترین VPN های رایگان تحلیل کنند تا مطمئن شوند که فقط از برنامه های رایگان قابل اعتماد استفاده می کنند.

همچنین، Surfshark متعهد به حمایت از روزنامه‌نگاران، سازمان‌های غیردولتی و فعالان در ترکیه و جاهای دیگر است که آزادی اینترنت در خطر است، پس از هر کس که نیاز دارد می‌خواهد با آن تماس بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *