سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

امروز در فضا: کانادا اولین ماهواره خود، الوئت-۱ را پرتاب کرد

۲۸ سپتامبر ۱۹۶۲، کانادا اولین ماهواره خود به‌نام الوئت-۱ را به فضا پرتاب کرد. این امر کانادا را به سومین کشوری تبدیل کرد که پس از ایالات‌متحده و اتحاد جماهیر شوروی، ماهواره خود را ساخت و پرتاب کرد. این ماهواره که معنی نام آن در زبان فرانسوی هم اشاره به‌نوعی چکاوک داشته و هم نام یک ترانه معروف است، کاوشگری بود که با هدف تحلیل بخش فوقانی لایه یونوسفر ...

۲۸ سپتامبر ۱۹۶۲، کانادا اولین ماهواره خود به‌نام الوئت-۱ را به فضا پرتاب کرد. این امر کانادا را به سومین کشوری تبدیل کرد که پس از ایالات‌متحده و اتحاد جماهیر شوروی، ماهواره خود را ساخت و پرتاب کرد.

این ماهواره که معنی نام آن در زبان فرانسوی هم اشاره به‌نوعی چکاوک داشته و هم نام یک ترانه معروف است، کاوشگری بود که با هدف تحلیل بخش فوقانی لایه یونوسفر جو زمین به مدار فرستاده‌ شد. این پروژه اگرچه به‌طور مشترک با ایالات‌متحده صورت می‌گرفت، اما به‌سرعت کانادا را وارد نقشه جغرافیایی فعالیت‌های فضایی کرد.

الوئت-۱
تصویری از اولین ماهواره کانادا.

الوئت-۱ برای مطالعه یونوسفر زمین، منطقه‌ای در جو فوقانی که توسط تشعشعات خورشیدی و کیهانی یونیزه‌ می‌شود، طراحی شده‌ است. این مأموریت ده سال به‌طول انجامید تا اینکه ماهواره از رده خارج شد. بااین‌حال ماهواره متروکه هنوز در مدار زمین است.

از آن زمان تاکنون کانادا ۱۴ ماهواره به مدارهای مختلف اطراف زمین فرستاده‌ است که هشت مورد آن‌ها هنوز درحال فعالیت هستند. این ماهواره‌ها مأموریت‌های مختلفی از ارتباطات مخابراتی گرفته تا رصد اجرام خطرناک نزدیک زمین را بر عهده‌ دارند.