سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

امروز در فضا: راهیابی هالی به مقام ستاره‌شناس سلطنتی انگلیس

10 فوریه 1720، «ادموند هالی» به مقام دومین ستاره‌شناس سلطنتی انگلستان منصوب شد. راه‌یابی به مقام ستاره‌شناس سلطنتی هالی تحت تأثیر پروژه فلمستید برای گردآوری فهرستی از ستارگان نیمکره شمالی آسمان، تصمیم گرفت همین کار را برای آسمان جنوب انجام دهد. او برای انجام این کار ترک تحصیل کرد و به جزیره سنت هلنا در غرب آفریقا سفر کرد. او از آنجا می‌توانست نه تنها ستارگان جنوب، بلکه برخی از ستارگان شمالی را نیز ببیند و برای موقعیت‌یابی ...

10 فوریه 1720، «ادموند هالی» به مقام دومین ستاره‌شناس سلطنتی انگلستان منصوب شد.

راه‌یابی به مقام ستاره‌شناس سلطنتی

هالی تحت تأثیر پروژه فلمستید برای گردآوری فهرستی از ستارگان نیمکره شمالی آسمان، تصمیم گرفت همین کار را برای آسمان جنوب انجام دهد. او برای انجام این کار ترک تحصیل کرد و به جزیره سنت هلنا در غرب آفریقا سفر کرد.

او از آنجا می‌توانست نه تنها ستارگان جنوب، بلکه برخی از ستارگان شمالی را نیز ببیند و برای موقعیت‌یابی استفاده کند. شاه چارلز دوم از تلاش او حمایت کرد و هالی در اواخر سال 1676 به جزیره سفر کرد. سپس رصدخانه‌ای بزرگ با مناظر تلسکوپی راه‌اندازی کرد. در طول یک سال، او مشاهداتی انجام داد که با آن اولین فهرست تلسکوپی آسمان جنوب را تولید کرد.

هالی در ماه مه 1678 به انگلستان بازگشت و از داده‌های خود برای تهیه نقشه‌ای از ستارگان جنوب استفاده کرد. اما آکسفورد اجازه بازگشت به او را نمی‌دهد زیرا هنگام عزیمت به سنت هلنا شرایط اقامت خود را نقض کرده بود.

او به چارلز دوم متوسل شد و چارلز نامه‌ای را امضا کرد که در آن درخواست می‌کرد به هالی بدون قید و شرط مدرک کارشناسی ارشد را که کالج در 3 دسامبر 1678 اعطا کرد، بازگردانند. درست چند روز قبل، هالی در سن 22 سالگی به‌عنوان یکی از اعضای انجمن سلطنتی انتخاب شده بود.

در سال 1679، او کاتالوگ ستارگان جنوب را منتشر کرد که شامل نقشه و توضیحات او از 341 ستاره است.

دستاوردهای هالی

هالی در سال 1705 محاسبه کرد که یک دنباله‌دار درخشان، دوره‌ای است و در سال 1758 ظهور دیگری خواهد داشت. این دنباله‌دار همان‌طور که پیش‌بینی شده بود ظاهر شد و اکنون به‌عنوان دنباله‌دار هالی شناخته می‌شود.

هالی

متأسفانه او در سال 1742 درگذشت و هرگز احقاق پیش‌بینی خود را مشاهده ن کرد. هالی در درک ما از جزر و مد، نقشه‌برداری، ناوبری دریایی، جداول مرگ و میر و حرکات مناسب ستارگان پیشگام بود. او به اشتباه پیشنهاد کرد که زمین از کره‌های متحدالمرکز به اندازه سیارات درونی ساخته شده است که هر کدام ممکن است حاوی حیات باشند.

بااین‌حال، شاید بزرگ‌ترین کشف او این بود که «ایزاک نیوتن»، دانشمند معاصر او یک فرمول ریاضی قدرتمند از گرانش را کشف کرده است.

خبرکاو