سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

امروز در فضا: تلسکوپ فضایی هابل دنباله‌دار هدف رزتا را اندازه‌گیری کرد

در 22 ژانویه 2004، آژانس فضایی اروپا گزارش داد که تلسکوپ فضایی هابل اندازه، شکل و دوره چرخش دنباله‌دار هدف مأموریت رزتا، 67 پی/چوریوموف- گراسیمنکو را اندازه‌گیری کرده است. مشاهدات قبلی این تلسکوپ از مارس 2003 نشان داده‌ بود که این دنباله‌دار تقریباً پنج در سه کیلومتر و به شکل توپ راگبی است که می‌توان روی آن فرود آمد‌. دانشمندان مأموریت رزتا باید اندازه دقیق هسته جامد را می‌دانستند تا اطلاعات را با گرانش ...

در 22 ژانویه 2004، آژانس فضایی اروپا گزارش داد که تلسکوپ فضایی هابل اندازه، شکل و دوره چرخش دنباله‌دار هدف مأموریت رزتا، 67 پی/چوریوموف- گراسیمنکو را اندازه‌گیری کرده است.

مشاهدات قبلی این تلسکوپ از مارس 2003 نشان داده‌ بود که این دنباله‌دار تقریباً پنج در سه کیلومتر و به شکل توپ راگبی است که می‌توان روی آن فرود آمد‌.

رزتا

دانشمندان مأموریت رزتا باید اندازه دقیق هسته جامد را می‌دانستند تا اطلاعات را با گرانش دنباله‌دار تطبیق دهند. فرایند نزدیک‌شدن این کاوشگر به دنباله‌دار 67 پی/چوریوموف- گراسیمنکو از سال 2014 آغاز شد.

سازمان فضایی اروپا که وظیفه هدایت کاوشگر را بر عهده داشت، اعلام کرد هدف از این مأموریت مشاهده و تحلیل دنباله‌دار از صد کیلومتری است.

فرودگر فیله متعلق به رزتا، طی کاوش‌های خود کشف کرد که برخلاف نظریات دانشمندان، سطح این دنباله‌دار هم نرم و هم سخت است‌. دمای آن نیز بسیار پایین و سرد ثبت شد. این فرودگر همچنین نشان داد سطح دنباله‌دار پر از منافذ است، به‌طوری‌که 80 درصد آن را فضای خالی تشکیل داده‌.

خبرکاو