سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

امروز در فضا: تعمیر تلسکوپ هابل توسط شاتل دیسکاوری

11 فوریه 1997، تلسکوپ فضایی هابل قرار بود قابلیت‌های علمی خود را با یک مأموریت شاتل ارتقا دهد و تعمیر شود. شاتل فضایی دیسکاوری در مأموریت STS-82 به فضا پرتاب شد. این دومین مأموریت از سری ماموریت‌های خدماتی برنامه‌ریزی‌شده‌ به تلسکوپ فضایی هابل بود که در 24 آوریل 1990 در مدار قرار گرفت. در طی پنج راهپیمایی فضایی رکورددار، فضانوردان تعمیراتی را در هابل انجام دادند. مأموریت اس‌تی‌اس 82 دومین مأموریت از سری مأموریت‌های خدماتی برنامه‌ریزی‌شده به ...

11 فوریه 1997، تلسکوپ فضایی هابل قرار بود قابلیت‌های علمی خود را با یک مأموریت شاتل ارتقا دهد و تعمیر شود.

شاتل فضایی دیسکاوری در مأموریت STS-82 به فضا پرتاب شد. این دومین مأموریت از سری ماموریت‌های خدماتی برنامه‌ریزی‌شده‌ به تلسکوپ فضایی هابل بود که در 24 آوریل 1990 در مدار قرار گرفت.

در طی پنج راهپیمایی فضایی رکورددار، فضانوردان تعمیراتی را در هابل انجام دادند. مأموریت اس‌تی‌اس 82 دومین مأموریت از سری مأموریت‌های خدماتی برنامه‌ریزی‌شده به تلسکوپ فضایی هابل بود. اولین مأموریت خدماتی توسط شاتل فضایی اندور در اس‌تی‌اس 61 انجام شد.

کار انجام‌شده‌ توسط سرنشینان دیسکاوری به‌طور قابل‌توجهی قابلیت‌های علمی هابل را ارتقا داد و به حفظ عملکرد تلسکوپ تا زمان مأموریت‌های بعدی کمک کرد.

در سومین روز مأموریت، خدمه هفت نفره دیسکاوری اولین راهپیمایی از چهار راهپیمایی فضایی را برای برداشتن دو ابزار قدیمی‌تر و نصب دو ابزار جدید نجومی و همچنین انجام سایر وظایف خدماتی انجام دادند.

دو ابزار قدیمی‌تری که جایگزین می‌شدند طیف‌نگار با وضوح بالا گدارد و طیف‌نگار اجرام ضعیف بودند. این دو ابزار به ترتیب با طیف‌نگار تصویربرداری تلسکوپ فضایی (STIS) و دوربین مادون قرمز نزدیک و طیف‌سنج چند شیء (NICMOS) جایگزین شدند.

خبرکاو