متن خبر

امروز در فضا: ایستگاه فضایی میر به فضا پرتاب شد

امروز در فضا: ایستگاه فضایی میر به فضا پرتاب شد

اخبارامروز در فضا: ایستگاه فضایی میر به فضا پرتاب شد
شناسهٔ خبر: 268522 -
خبرکاو:

۱۹ فوریه ۱۹۸۶، اتحاد جماهیر شوروی ایستگاه فضایی میر را به فضا پرتاب کرد.

ایستگاه فضایی میر که متعلق به شوروی و پس از آن روسیه بود، اولین توقفگاه پژوهشی بشر در فضا بود که امکان سکونت طولانی مدت در آن وجود داشت.

ساخت میر ده سال به‌طول انجامید و این سازه تا سال ۲۰۰۱ بزرگترین سازه فضایی موجود محسوب می‌شد.
سازه عمدتا از آلومینیوم و مواد سبک وزن ساخته‌شد‌ و هیچگونه مواد بیولوژیکی یا هسته‌ای خطرناکی در آن نبود.

هدف میر بهبود به درک مشکلات پیش روی فضانوردان در حضور دائمی در فضا بود. تجربه به‌دست آمده از اقامت طولانی مدت سرنشینان بین المللی در میر برای آمادگی ایستگاه فضایی بین‌المللی استفاده شد. رکورد کنونی طولانی‌ترین اقامت در فضا در ایستگاه فضایی میر توسط والری ولادیمیرویچ پولیاکوف، فضانوردی که ۴۳۷ روز متوالی را در مدار گذراند، ثبت شد.

والری پلیاکوف <a href= از یکی از پنجره‌های ایستگاه فضایی میر" class="wp-image-1556115" srcset="https://digiato.com/wp-content/uploads/2023/02/656px-Cosmonaut_Polyakov_Watches_Discoverys_Rendezvous_With_Mir_crop.jpg 656w, https://digiato.com/wp-content/uploads/2023/02/656px-Cosmonaut_Polyakov_Watches_Discoverys_Rendezvous_With_Mir_crop-300x274.jpg 300w, https://digiato.com/wp-content/uploads/2023/02/656px-Cosmonaut_Polyakov_Watches_Discoverys_Rendezvous_With_Mir_crop-350x320.jpg 350w" sizes="(max-width: 656px) 100vw, 656px">
والری پلیاکوف از یکی از پنجره‌های ایستگاه فضایی میر

این ایستگاه مانند ایستگاه فضایی بین‌المللی، جایگاهی برای انجام انواع مطالعات علمی از جمله زیست‌شناسی، اخترشناسی، فیزیک و هواشناسی بود.
فناوری‌هایی که به کمک میر توسعه یافتند به تدریج امکانات زندگی دائم انسان در فضا را فراهم کردند.

علاوه بر فضانوردانی روسی، فضانوردان ۱۲ کشور از جمله ایالات متحده، از طریق برنامه‌های بین‌المللی همکاری فضایی فرصت اقامت و پژوهش در این ایستگاه را پیدا کرده بودند.
ابزار اصلی انتقال فضانوردان و بار و تجهیزات به میر، فضاپیماهای سایوز و پروگرس بودند.

طی برنامه‌ای، شاتل فضایی آتلانتیس در ماموریت اس‌تی‌اس- ۷۹ برای حمل فضانورد و بار به این ایستگاه استفاده شد.
شوروی از میر برای انجام انواع تحقیقات علمی به مدت پانزده سال قبل از قطع بودجه این برنامه استفاده کرد. پس از توافق روسیه مبنی بر همکاری در ساخت ایستگاه فضایی بین‌المللی، طی عملیاتی این ایستگاه در تاریخ ۲۳ مارس ۲۰۰۱ از مدار خارج شد.

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است