سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

امروز در فضا: اکسپلورر ۴۷ به مدار زمین پرتاب شد

۲۲ سپتامبر ۱۹۷۲ ماهواره اکسپلورر ۴۷ ناسا به‌عنوان بخشی از برنامه اکسپلورر پرتاب شد. اکسپلورر برای اندازه‌گیری ذرات پرانرژی، پلاسما، میدان‌های الکتریکی و میدان‌های مغناطیسی طراحی شده بود. این ماهواره به انجام مطالعات درباره‌ فضای بین سیاره‌ای و مناطق دم مغناطیسی از مداری تقریباً دایره‌ای ادامه داد.دیگر اخباربا هوش مصنوعی مولد فتوشاپ حالا می‌توانید تصاویر را گسترش دهید [تماشا کنید]بیشتر بخوانیدLords of the Fallen تاریخ انتشار، گیم پلی و آخرین اخبار انرژی این فضاپیما از سلول‌های خورشیدی و یک باتری شیمیایی تأمین می‌شد. آزمایشات اکسپلورر ۴۷ این ماهواره ۱۲ آزمایش را انجام داد ...

۲۲ سپتامبر ۱۹۷۲ ماهواره اکسپلورر ۴۷ ناسا به‌عنوان بخشی از برنامه اکسپلورر پرتاب شد.

اکسپلورر برای اندازه‌گیری ذرات پرانرژی، پلاسما، میدان‌های الکتریکی و میدان‌های مغناطیسی طراحی شده بود. این ماهواره به انجام مطالعات درباره‌ فضای بین سیاره‌ای و مناطق دم مغناطیسی از مداری تقریباً دایره‌ای ادامه داد.

انرژی این فضاپیما از سلول‌های خورشیدی و یک باتری شیمیایی تأمین می‌شد.

آزمایشات اکسپلورر ۴۷

این ماهواره ۱۲ آزمایش را انجام داد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • آزمایش اندازه‌گیری ذرات باردار: سه آشکارساز حالت جامد، ذرات و پرتوهای ایکس (عمدتاً با منشأ خورشیدی) را مورد مطالعه قرار دادند.
 • آزمایش الکترون‌ها و ایزوتوپ‌های هیدروژن و هلیم: این آزمایش برای اندازه‌گیری الکترون‌ها، پوزیترون‌ها، هسته‌های خورشیدی و کهکشانی و جداسازی ایزوتوپ‌ها از هیدروژن از طریق اکسیژن طراحی شده‌ بود.
 • الکترون‌ها و پروتون‌های پرانرژی: اهداف این تحقیق عبارت بودند از: (۱) تحلیل آپشن های انتشار پرتوهای کیهانی خورشیدی از طریق محیط بین سیاره‌ای. (۲) مطالعه شارهای الکترون و پروتون در سراسر دم ژئومغناطیسی و نزدیک کناره‌های مگنتوسفر. (۳) مطالعه ورود پرتوهای کیهانی خورشیدی به مگنتوسفر.
اکسپلورر 47
 • آزمایش یون‌ها و الکترون‌ها در محدوده انرژی ۰.۱ تا ۲ MeV: این آزمایش برای تعیین ترکیب و طیف انرژی ذرات کم‌انرژی مرتبط با فعالیت خورشیدی و فرآیندهای بین سیاره‌ای طراحی شده‌ بود.
 • آزمایش میدان‌های مغناطیسی: این آزمایش شامل یک مغناطیس‌سنج شار بود که برای مطالعه میدان‌های مغناطیسی، دنباله بین سیاره‌ای و ژئومغناطیسی طراحی شده‌ بود.
 • اندازه‌گیری پروتون‌ها و الکترون‌های کم انرژی: این آزمایش طیف انرژی الکترون‌ها و پروتون‌های کم‌انرژی را در محدوده زمین‌مرکزی اندازه‌گیری کرد تا طوفان‌های ژئومغناطیسی، شفق قطبی و دیگر پدیده‌های مگنتوسفر را درک کنند.
 • موج پلاسما: اجزای میدان الکتریکی عمود بر محور اسپین فضاپیما و مولفه میدان مغناطیسی موازی با آن محور جست‌و‌جو و اندازه‌گیری شد.
 • آزمایش ذرات خورشیدی و پرتو کیهانی: آزمایش پرتو کیهانی، ترکیب و توزیع زاویه‌ای الکترون‌های خورشیدی و کهکشانی، پروتون‌ها و هسته‌های سنگین‌تر را تا Z=30 اندازه‌گیری کرد.
 • آنالایزر الکترواستاتیک پلاسمای خورشیدی: یک تحلیلگر الکترواستاتیک نیم‌کره‌ای برای مطالعه شدت جهت یون‌ها و الکترون‌های مثبت در باد خورشیدی، غلاف مغناطیسی و دم مغناطیسی استفاده شد.
 • جام پلاسمای خورشیدی فارادی: یک جام فارادی برای مطالعه شدت جهت یون‌ها و الکترون‌های مثبت در باد خورشیدی، ناحیه گذار و دم مغناطیسی استفاده شد.
 • ترکیب یون باد خورشیدی: از یک تحلیلگر الکترواستاتیک و انتخاب‌گر سرعت برای به‌دست آوردن‌ داده‌های اکتشافی درمورد ترکیب یون‌های سنگین در باد خورشیدی استفاده‌ شد.
 • مطالعه الکترون‌های پرتو کیهانی، خورشیدی و مغناطیسی: این آزمایش الکترون‌ها و پوزیترون‌های کهکشانی و خورشیدی را در محدوده انرژی جنبشی خاصی مورد مطالعه قرار داد.