متن خبر

الزام عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا حذف شد!

الزام عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا حذف شد!

اخبارالزام عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا حذف شد!
شناسهٔ خبر: 266449 -
خبرکاو:

طبق تصمیم اخیر هیئت دولت، شرط «خودروهای وارداتی صرفاً در بورس کالا عرضه شود» در آیین‌نامه واردات حذف می‌شود. حذف این شرط مهم به ورود خودروهای وارداتی به بازار آزاد اشاره می‌کند. به بیان بهتر، دیگر لزومی به عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا و برگزاری مزایده برای فروش آن‌ها نیست.

اعتبار قانون ممنوعیت واردات خودرو در آخرین روز از اردیبهشت‌ماه سال جاری منقضی شد. از آن زمان تاکنون، مسئله واردات خودرو با کش‌وقوس‌های فراوانی همراه بود و درنهایت آیین‌نامه در شهریورماه به تصویب هیئت دولت درآمد. شروط متعددی در این آیین‌نامه قید شده است که یکی از آن‌ها، به عرضه خودروهای وارداتی فقط در بورس کالا اشاره می‌کند. حالا هیئت دولت درباره این بند تجدیدنظر و آن را حذف کرده است!

عرضه خودرو در بورس کالا نه‌تنها در آیین‌نامه، بلکه بارها و بارها توسط مسئولین وزارت صمت مورد تأکید قرار گرفته و بااین‌وجود، علی‌رغم ورود اولین محموله خودروهای وارداتی در دی‌ماه سال جاری و محموله‌های بعدی، هنوز هیچ خودرویی در بورس کالا عرضه نشده و در این میان، مخالف‌های شدیدی با نحوه عرضه خودرو در بورس کالا صورت گرفته است. به‌نظر می‌رسد دولت برنامه‌های دیگری برای عرضه خودروهای خارجی به بازار دارد و ابلاغیه جدید این موضوع را به‌خوبی ثابت می‌کند.

در مصوبه جدید هیئت دولت که به‌تازگی توسط معاون رئیس‌جمهور ابلاغ شده است، دو عبارت «خودروهای وارداتی صرفاً در بورس کالا عرضه شود» و «بورس کالا» حذف شده‌اند؛ پس ورود خودروهای وارداتی به بازار آزاد امکان‌پذیر شده است و بورس کالا دیگر تنها بستر فروش خودروهای خارجی نخواهد بود. 

با ابلاغ مصوبه جدید که لزوم عرضه خودرو در بورس کالا در آن حذف شده است، نحوه قیمت‌گذاری خودروهای وارداتی نیز تغییر پیدا می‌کند. پیش از حذف این شرط، قرار بود خودروها با یک قیمت پایه در بورس کالا عرضه شوند و با قیمت مزایده‌ای به فروش برسند. با اینکه امکان عرضه در بازار آزاد نیز میسر شده است، باید دید که نحوه قیمت‌گذاری خودروهای خارجی به چه صورت انجام می‌شود.

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است