سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

افتتاح آسمان‌خراش «وان زعبیل» دبی؛ دو برج با یک پل معلق که نام خود را در گینس ثبت می‌کند

دبی در سال‌های اخیر مسیر توسعه و تکامل را به‌سرعت طی می‌کند. این شهر بازهم سازه زیبای دیگری به نام پروژه «وان زعبیل» (One Za'abeel) را به چشم‌اندازهای زیبای خود اضافه کرده است. این پروژه احتمالاً به‌دلیل ارتفاع برج‌ها و نمای عجیب خود، در کتاب رکوردهای گینس ثبت می‌شود. پروژه وان زعبیل به‌تازگی توسط «نیکن سکی»، مهندس ژاپنی، ساخته شده است. هدف از ساخت این آسمان‌خراش ایجاد استانداردی جدید در طراحی و ساخت برج‌ه است. ...

دبی در سال‌های اخیر مسیر توسعه و تکامل را به‌سرعت طی می‌کند. این شهر بازهم سازه زیبای دیگری به نام پروژه «وان زعبیل» (One Za'abeel) را به چشم‌اندازهای زیبای خود اضافه کرده است. این پروژه احتمالاً به‌دلیل ارتفاع برج‌ها و نمای عجیب خود، در کتاب رکوردهای گینس ثبت می‌شود.

پروژه وان زعبیل به‌تازگی توسط «نیکن سکی»، مهندس ژاپنی، ساخته شده است. هدف از ساخت این آسمان‌خراش ایجاد استانداردی جدید در طراحی و ساخت برج‌ه است. به گزارش نیواطلس، این پروژه شامل دو آسمان‌خراش در کنارهم است که یکی از آن‌ها 235 متر و دیگری 305 متر ارتفاع دارد. این دو آسمان‌خراش توسط پلی به نام The Link به یکدیگر متصل هستند.

خصوصیتی که این پل را از سازه‌های دیگر متمایز می‌کند، ماهیت کنسولی آن است. در واقع این پل 100 متر بالاتر از یک بزرگراه شلوغ معلق است و از نظر مساحت طولانی‌ترین در جهان محسوب می‌شود.

پروژه زبیل ۱

فرایند عجیب ساخت پروژه وان زعبیل

مهندسان پروژه زعبیل عمداً برای تسهیل فرایند جوشکاری، برج‌ها را با تکیه بر روی پل The Link ساختند تا پس از اتصال به این پل، برج‌ها حالت عمودی بهتر و محکم‌تری داشته باشند. در ساخت قسمت اول این پروژه، کارگران و مهندسان به‌وسیله ماشین‌های پیچیده، مصالحی به وزن 8500 تن را با روش‌های مختلف بالا بردند. انتقال این مصالح دوازده روز زمان برد. در ساخت قسمت دوم پروژه، چهار روز طول کشید تا 900 تن مصالح باقی مانده در ساخت وان زعبیل انتقال یابند.

پل لینک نه تنها چشم‌انداز مسحور‌کننده‌ای از یک سازه معلق را نشان می‌دهد؛ بلکه ایمنی هر دو برج را تامین کرده و خطرات تهدیدکننده مثل وزش بادهای سنگین را هم کاهش می‌دهد.

نیکن سکی در گفتگو با نیواطلس دراین‌باره او میگوید :

«با الگوی شبکه الماس، پیوند برج‌ها و پل از چهار طرف با استفاده از سیستم سازه لوله‌ای و با مصالح فولادی انجام شده است. »

این پل دارای یک استخر شنای بزرگ، چشم‌اندازهای زیبا، رستوران‌ها، باشگاه بدنسازی و سالن‌های استراحت است. از این قسمت دید منحصربه‌فرد و خیره‌کننده‌ای از دبی و خصوصاً برج خلیفه وجود دارد.

خبرکاو