سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

اصول AWS برای DevOps – نحوه راه اندازی یک ماشین لینوکس

annotely_image-3-.jpg
برای ایجاد یک برنامه کاربردی مانند WhatsApp یا Facebook، به سرورهای زیادی (۳۰-۴۰)، مجوزهای سیستم عامل، روترها، کابل ها، سوئیچ ها، دروازه ها، واحدهای تهویه مطبوع و کارمندان برای تعمیر و نگهداری نیاز دارید. همه اینها می تواند پرهزینه و زمان بر باشد و هیچ تضمینی برای موفقیت برنامه در بازار وجود ندارد. اما با استفاده از سرویس‌های ابری مانند AWS، می‌توانید از هزینه‌های اولیه و پیچیدگی ساخت و مدیریت زیرساخت مرکز داده خود جلوگیری کنید. درعوض، می‌توانید برای زیرساخت‌ها به صورت پرداختی پرداخت کنید، به این معنی ...

برای ایجاد یک برنامه کاربردی مانند WhatsApp یا Facebook، به سرورهای زیادی (۳۰-۴۰)، مجوزهای سیستم عامل، روترها، کابل ها، سوئیچ ها، دروازه ها، واحدهای تهویه مطبوع و کارمندان برای تعمیر و نگهداری نیاز دارید.

همه اینها می تواند پرهزینه و زمان بر باشد و هیچ تضمینی برای موفقیت برنامه در بازار وجود ندارد.

اما با استفاده از سرویس‌های ابری مانند AWS، می‌توانید از هزینه‌های اولیه و پیچیدگی ساخت و مدیریت زیرساخت مرکز داده خود جلوگیری کنید.

درعوض، می‌توانید برای زیرساخت‌ها به صورت پرداختی پرداخت کنید، به این معنی که فقط برای منابعی که استفاده می‌کنید، هزینه پرداخت می‌کنید. این کارها را انعطاف پذیرتر و مقرون به صرفه تر می کند.

در این مقاله نحوه ایجاد یک سرور (نمونه) در AWS را یاد خواهید گرفت. ما همچنین به نحوه اتصال به نمونه AWS خود با استفاده از Putty نگاهی خواهیم انداخت.

ابتدا حساب AWS را راه اندازی می کنیم. سپس یک نمونه ایجاد می کنیم. و در نهایت، Putty و Puttygen را برای اجرای ماشین لینوکس راه اندازی می کنیم.

Putty و Puttygen ابزارهای نرم افزاری رایگان و متن باز هستند که می توانید از آنها برای دسترسی و مدیریت کامپیوترهای راه دور استفاده کنید.

Putty یک کلاینت منبع باز SSH یا شبیه ساز ترمینال است که به شما امکان می دهد یک اتصال امن به یک کامپیوتر راه دور برقرار کنید. برای ویندوز، لینوکس و macOS در دسترس است.

Puttygen یک مولد کلید است که برای ایجاد کلیدهای SSH استفاده می شود. Puttygen به شما امکان می دهد جفت کلیدهای جدید تولید کنید، کلیدهای موجود را وارد کنید و کلیدها را بین فرمت های مختلف تبدیل کنید.

مزایای استفاده از خدمات ابری

سرویس‌های ابری مانند AWS چندین مزیت را ارائه می‌دهند که می‌تواند ایجاد برنامه‌ها را آسان‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر کند.

کاهش هزینه های اولیه: سرویس های ابری مانند AWS به شما امکان می دهند از هزینه های اولیه خرید و نگهداری زیرساخت مرکز داده خود جلوگیری کنید.

افزایش انعطاف‌پذیری: سرویس‌های ابری را می‌توان در صورت نیاز کوچک یا بزرگ کرد، که به شما انعطاف‌پذیری بیشتری برای پاسخگویی به تقاضای در حال تغییر می‌دهد.

قابلیت اطمینان بهبود یافته: سرویس‌های ابری معمولاً قابل اعتمادتر از زیرساخت‌های سنتی داخلی هستند، زیرا توسط چندین مرکز داده پشتیبانی می‌شوند.

امنیت پیشرفته: سرویس‌های ابری تعدادی ویژگی امنیتی ارائه می‌دهند که می‌تواند به محافظت از برنامه‌ها در برابر دسترسی غیرمجاز کمک کند.

حالا بیایید به وظیفه ای که در دست داریم شیرجه بزنیم.

ایجاد حساب در AWS

روی دکمه Create an AWS Account کلیک کنید.

annotely_image--3-

با آدرس ایمیل خود ثبت نام کنید. شما یک کد تایید ایمیل در آدرس ایمیل خود دریافت خواهید کرد.

اسکرین شات-2023-05-06-134515

هنگامی که آدرس ایمیل شما تأیید شد، یک رمز عبور ایجاد کنید.

اسکرین شات-2023-05-06-150553

اکنون می توانید مشخصات شخصی خود را وارد کرده و گزینه Personal - for your own projects را انتخاب کنید.

اسکرین شات-2023-05-06-150826

اکنون آخرین مرحله وارد کردن اطلاعات کارت اعتباری است. نگران نباشید هیچ هزینه ای از شما دریافت نمی شود.

توجه: به عنوان بخشی از AWS Free Tier، می توانید با Amazon EC2 به صورت رایگان شروع به کار کنید. این شامل ۷۵۰ ساعت نمونه لینوکس و ویندوز t2.micro در هر ماه به مدت یک سال است.

بعداً در مورد چگونگی خاتمه دادن به موارد خود صحبت خواهیم کرد تا از شما هزینه ای دریافت نشود. اگرچه در یک ماه ۷۵۰ ساعت برای استفاده دارید، باید نمونه ایجاد شده خود را زمانی که در حال استفاده نیست خاتمه دهید.

اسکرین شات-2023-05-06-150915

تبریک می گویم! شما حساب AWS خود را ایجاد کرده اید. اکنون دوباره وارد شوید - مطمئن شوید که کاربر ریشه را انتخاب کنید.

اسکرین شات-2023-05-06-135657

به AWS خوش آمدید!

هر بار که وارد سیستم می‌شوید، می‌توانید با مراجعه به داشبورد صورت‌حساب، صورتحساب خود را تحلیل کنید.

annotely_image--8-

توجه: بمبئی نزدیکترین منطقه به من است که در آن سرور خود را ایجاد خواهم کرد. پس بر این اساس نزدیکترین منطقه به خود را انتخاب کنید.

برای مشاهده داشبورد صورتحساب خود:

  روی نام خود در سمت راست بالای صفحه کلیک کنید.

  داشبورد صورت‌حساب را از منو انتخاب کنید.

اسکرین شات-2023-05-06-152952

اگر هزینه‌ای در داشبورد صورت‌حساب خود مشاهده کردید، می‌توانید یک مورد ایجاد کنید. برای انجام این کار، به مرکز پشتیبانی AWS بروید و یک کیس ایجاد کنید.

annotely_image--6-

Account and Billing را انتخاب کنید، سپس در قسمت Service، Billing را انتخاب کنید و در بخش Category، Discute a charge را انتخاب کنید.

annotely_image--7-

توجه داشته باشید که همیشه باید در همان منطقه کار کنید. وقتی در همان منطقه کار می‌کنید، نیازی نیست که داده‌های شما به اندازه‌ای دور سفر کنند، که می‌تواند تأخیر را کاهش دهد و عملکرد را بهبود بخشد.

نحوه راه اندازی Instance

برای کمک به یادگیری و تمرین DevOps، ما یک ماشین لینوکس در AWS ایجاد خواهیم کرد. لینوکس سیستم عامل انتخابی برای بسیاری از متخصصان DevOps است و به طور گسترده در محیط های تولید استفاده می شود.

برای ایجاد یک ماشین لینوکس از ابتدا، روی سرویس EC2 در کنسول مدیریت AWS کلیک کنید.

annotely_image--9-

روی تب Instances کلیک کنید. در حال حاضر، ۰ نمونه در حال اجرا وجود دارد، به این معنی که در حال حاضر هیچ نمونه ای در حال اجرا نداریم.

annotely_image--10-

برای شروع یک نمونه EC2 روی دکمه Launch Instances کلیک کنید.

annotely_image--11-

می‌توانید دستگاه زیر را انتخاب کنید زیرا واجد شرایط ردیف رایگان است.

annotely_image--19-

اکنون باید یک جفت کلید جدید ایجاد کنید. این جفت کلید زمانی استفاده خواهد شد که ماشین لینوکس را با استفاده از PuTTY اجرا کنیم. در اینجا ما از PuTTY برای اتصال به یک دستگاه لینوکس راه دور استفاده خواهیم کرد.

annotely_image--20-

برای ایجاد یک جفت کلید جدید، ابتدا به جفت کلید یک نام بدهید. نوع جفت کلید باید RSA باشد و فرمت فایل کلید خصوصی باید .pem باشد. بعداً می توانید از Puttygen برای تبدیل فرمت PEM به فرمت PPK استفاده کنید. سپس، می‌توانید از PuTTY برای باز کردن فایل ppk. برای اجرای یک ماشین لینوکس استفاده کنید.

PPK (Putty Private Key) و PEM (Privacy Enhanced Mail) دو فرمت فایل هستند که برای ذخیره کلیدهای خصوصی مورد استفاده در احراز هویت SSH استفاده می شوند.

توجه داشته باشید که Putty فقط از فرمت PPK پشتیبانی می کند و ما قصد داریم از Putty استفاده کنیم. پس ، ابتدا باید کلید SSH خود را به فرمت PPK تبدیل کنید.

annotely_image--23-

اگر به داشبورد EC2 برگردید، خواهید دید که ۱ نمونه در حال اجر است. اگر روی این نمونه کلیک کنید، تمام اطلاعات مانند آدرس IPv4 عمومی و شناسه نمونه را مشاهده خواهید کرد.

annotely_image--24-

ببینید، ۲/۲ تحلیل پاس شده به این معنی است که نمونه با موفقیت راه اندازی شده و در حال اجرا است. می‌توانید آدرس IPv4 عمومی را کپی کنید، زیرا هنگام ایجاد ماشین لینوکس با استفاده از PuTTY از آن استفاده خواهید کرد.

annotely_image--25-

آری نمونه با موفقیت راه اندازی شد.

نحوه ایجاد ماشین لینوکس

ما نمونه را با موفقیت در کنسول AWS راه اندازی کردیم. اکنون، PuTTY و PuTTYgen را برای اجرای ماشین لینوکس دانلود می کنیم.

اینم لینک دانلود: https://www.puttygen.com/

Putty and Puttygen را دانلود کنید

ابتدا PuTTY و PuTTYgen را دانلود کنید. برای ویندوز می توانید نسخه های زیر را از لینک زیر دانلود کنید:

لینک دانلود: https://www.puttygen.com/download-putty

annotely_image--26-
annotely_image--27-

نحوه راه اندازی Puttygen

PuTTYgen را باز کنید و روی دکمه Load کلیک کنید.

annotely_image--29-

اکنون گزینه "All files" را انتخاب کنید تا بتوانید فایل .pem را در سیستم خود مشاهده کنید.

annotely_image--30-

حالا کلید خصوصی را ذخیره کنید.

annotely_image--31-

با کلیک بر روی دکمه ذخیره کلید خصوصی، یک پنجره پاپ آپ را مشاهده خواهید کرد. روی دکمه Yes کلیک کنید.

annotely_image--32-

اکنون، کلید خصوصی خود را یک نام بگذارید و آن را با فرمت ppk. ذخیره کنید. توجه داشته باشید که وقتی PuTTY را راه اندازی می کنیم از این فایل استفاده خواهید کرد.

annotely_image--33-

نحوه راه اندازی Putty

آدرس IPv4 عمومی را از AWS کپی کنید و آن را در قسمت نام میزبان در پیکربندی PuTTY قرار دهید.

annotely_image--34-

روی دکمه + در بخش SSH و سپس روی دکمه + در بخش Auth کلیک کنید.

annotely_image--35-

در بخش Auth ، روی Credentials کلیک کنید.

annotely_image--37--1

وقتی روی Credentials کلیک کنید، گزینه Browse را مشاهده خواهید کرد. روی آن کلیک کنید و به فایل ppk. که قبلاً ذخیره کرده اید بروید.

annotely_image--39-

با زدن گزینه Accept، پنجره مشکی جدیدی روی سیستم شما باز می شود. اینجاست که می توانید تمام دستورات لینوکس خود را اجرا کنید.

annotely_image--40-

اکنون باید به عنوان ec2-user وارد شوید. برای Amazon Linux 2 یا Amazon Linux AMI، نام کاربری ec2-user است.

annotely_image--41-

ببینید، شما به عنوان ec2-user وارد شده اید.

annotely_image--42-

برای اجرای دستورات به‌عنوان کاربر اصلی، می‌توانید با استفاده از دستور sudo su کاربران را تغییر دهید. کاربر ریشه دارای مجوزهای کامل در سیستم است. مهم است که از این دستور با احتیاط استفاده کنید، زیرا هر تغییری که به عنوان کاربر root ایجاد شود می تواند تأثیر قابل توجهی بر روی سیستم داشته باشد.

annotely_image--43-

درخواست از $ به # تغییر کرده است. این نشان می دهد که شما اکنون یک کاربر ریشه هستید و می توانید هر دستوری را بدون هیچ گونه امتیاز اضافی اجرا کنید.

annotely_image--45-

تبریک می گویم! دستگاه لینوکس شما اکنون آماده استفاده است.

چگونه یک نمونه را خاتمه یا متوقف کنیم

پایان دادن به یک نمونه به معنای حذف نمونه و تمام داده های مرتبط با آن است. شما نمی توانید یک نمونه خاتمه یافته را بازیابی کنید.

توقف یک نمونه به معنای انتقال نمونه به حالت توقف است، جایی که می توان آن را بعداً دوباره راه اندازی کرد.

برای خاتمه یا توقف یک نمونه در AWS:

  به کنسول آمازون EC2 بروید.

  در پنجره پیمایش، Instances را انتخاب کنید.

  نمونه ای را که می خواهید خاتمه دهید انتخاب کنید.

  Instance State و سپس Terminate یا Stop Instance را انتخاب کنید.

  در کادر محاوره‌ای تأیید، خاتمه یا توقف را انتخاب کنید.

annotely_image--46-

بسته بندی

در این مقاله، نحوه ایجاد یک نمونه AWS و استفاده از PuTTY و PuTTYgen برای راه‌اندازی یک ماشین لینوکس از راه دور را تحلیل کردیم. در مقالات آتی در مورد دستورات لینوکس با جزئیات بیشتر صحبت خواهم کرد.

می توانید من را در توییتر دنبال کنید: @triposat .