متن خبر

اسپیس ایکس اولین زن سعودی را در ماموریت خصوصی Ax-2 به فضا می‌فرستد

اسپیس ایکس اولین زن سعودی را در ماموریت خصوصی Ax-2 به فضا می‌فرستد

اخباراسپیس ایکس اولین زن سعودی را در ماموریت خصوصی Ax-2 به فضا می‌فرستد
شناسهٔ خبر: 266196 -
خبرکاو:

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، یک زن عربستانی چند ماه دیگر برای اولین بار به فضا خواهد رسید.

روز یکشنبه (12 فوریه)، دولت عربستان سعودی و شرکت Axiom Space مستقر در هیوستون، دو عضو نهایی ماموریت چهار نفره Ax-2 به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) را اعلام کردند (در برگه جدید باز می‌شود) تا زودتر از ماه می بر فراز موشک فالکون 9 اسپیس ایکس پرتاب شود.

این دو، رایانه برناوی و علی القرنی، اعضای کلاس فضانوردان عربستانی هستند. آنها اولین عربستانی خواهند بود که به ایستگاه فضایی بین المللی سفر می کنند و تنها دومین و سومین نفر از پادشاهی هستند که تا کنون به فضا می رسند. و برناوی اولین زن سعودی خواهد بود که به مرز نهایی راه می یابد.

در بیانیه مطبوعاتی روز یکشنبه (در برگه جدید باز می شود) از خبرگزاری دولتی عربستان آمده است: «پرواز فضایی انسان نماد برتری کشورها و رقابت جهانی در بسیاری از زمینه ها مانند فناوری، مهندسی، تحقیق و نوآوری است.

این مأموریت همچنین تاریخی است، زیرا پادشاهی را به یکی از معدود کشورهای جهان تبدیل می کند که دو فضانورد از یک ملیت را به طور همزمان به ایستگاه فضایی بین المللی می آورد.

مطالب مرتبط: عکس های ماموریت Ax-1 به ایستگاه فضایی بین المللی

همانطور که از نامش پیداست، Ax-2 دومین ماموریت به ISS خواهد بود که توسط Axiom Space سازماندهی شده است. اولین مورد، Ax-1، سه مشتری پرداخت کننده و مایکل لوپز-الگریا از Axiom، فضانورد سابق ناسا را ​​برای بیش از دو هفته در آوریل 2022 با کپسول SpaceX Dragon به ایستگاه فرستاد.

Ax-2 همچنین از سخت‌افزار SpaceX استفاده می‌کند و توسط یک فضانورد تزئین شده سابق ناسا - پگی ویتسون که بیشتر از هر زن یا آمریکایی دیگری زمان (665 روز) در فضا گذرانده و اکنون مشاور Axiom است، هدایت خواهد شد.

خدمه چهارم، سرمایه گذار جان شافنر است، یک مشتری پولی که به عنوان خلبان Ax-2 خدمت خواهد کرد. برناوی و علی القرنی متخصص ماموریت خواهند بود.

گنجاندن این دو سعودی تعجب آور نیست. ناسا و Axiom اواخر سال گذشته اعلام کردند که دو خدمه Ax-2 از پادشاهی صحرا خواهند آمد. اما هویت فضاپیماها تا کنون یک راز باقی مانده بود. (ناسا با مأموریت‌های فضانورد خصوصی مانند Ax-2 درگیر است؛ آژانس و سایر شرکای ISS باید خدمه‌هایی را که از آزمایشگاه در مدار بازدید می‌کنند تأیید کنند.)

داستان های مرتبط:

تنها شهروند سعودی که تا به امروز به فضا رسیده است شاهزاده سلطان بن سلمان آل سعود است که در مأموریت یک هفته ای STS-51-G شاتل فضایی دیسکاوری در سال 1985 پرواز کرد. آل سعود اولین عرب، اولین مسلمان و اولین عضو بود. یک خانواده سلطنتی برای رفتن به مدار.

بدیهی است که Ax-2 از نزدیک در عربستان سعودی دنبال می شود و گنجاندن بارناوی این پرواز را به ویژه معنادار می کند. زنان در این پادشاهی از لحاظ تاریخی از حقوق کمتری نسبت به مردان برخوردار بوده اند. به عنوان مثال، زنان سعودی تا سال 2018 (در برگه جدید باز می شود) مجاز به رانندگی ماشین نبودند.

مایک وال نویسنده کتاب " Out There (در برگه جدید باز می شود " (انتشارات بزرگ مرکزی، 2018؛ تصویرگری شده توسط کارل تیت)، کتابی در مورد جستجوی زندگی بیگانه است. او را در Twitter @michaeldwall دنبال کنید (در برگه جدید باز می شود) . ما را در توییتر @Spacedotcom (در برگه جدید باز می شود) یا فیس بوک (در برگه جدید باز می شود) دنبال کنید .

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است