سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

اسنپدراگون ایکس بالاخره می‌تواند لپ‌تاپ‌های ARM ویندوز 11 را ارائه دهد که می‌توانند رقیب مک‌بوک‌ها باشند

ویندوز 10 قسمت دوم (اعتبار تصویر: آینده) نتایج بنچمارک جدیدی به صورت آنلاین ظاهر شده است که ظاهراً یک تراشه Snapdragon X Elite را نشان می‌دهد – و اگر دقیق باشند، ممکن است در نهایت ویندوز 11 را روی لپ‌تاپ‌های ARM دریافت کنیم که می‌توانند با بهترین مک‌بوک‌ها رقابت کنند. کوالکام، شرکت سازنده تراشه‌های اسنپدراگون، مدتی است که قول تراشه‌های محاسباتی قدرتمند و در عین حال کارآمد مبتنی بر ARM را داده است. معماری تراشه RISC ...
مایکروسافت سرفیس بوک
ویندوز 10 قسمت دوم (اعتبار تصویر: آینده)

نتایج بنچمارک جدیدی به صورت آنلاین ظاهر شده است که ظاهراً یک تراشه Snapdragon X Elite را نشان می‌دهد – و اگر دقیق باشند، ممکن است در نهایت ویندوز 11 را روی لپ‌تاپ‌های ARM دریافت کنیم که می‌توانند با بهترین مک‌بوک‌ها رقابت کنند.

کوالکام، شرکت سازنده تراشه‌های اسنپدراگون، مدتی است که قول تراشه‌های محاسباتی قدرتمند و در عین حال کارآمد مبتنی بر ARM را داده است. معماری تراشه RISC ARM جایگزینی برای معماری x86 است که توسط اینتل و AMD استفاده می شود.

از آنجایی که تراشه‌های ARM نسبت به تراشه‌های x86 انرژی کمتری دارند و کارآمدتر هستند، آنها عمدتاً برای تامین انرژی دستگاه‌های تلفن همراه مانند تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها استفاده می‌شوند (در حالی که Qualcomm اکثریت قریب به اتفاق تراشه‌های مورد استفاده توسط آن دستگاه‌ها را تولید می‌کند).

با این حال، برخی از تولیدکنندگان لپ‌تاپ شروع به عرضه لپ‌تاپ‌های مجهز به تراشه‌های ARM کرده‌اند - و این باعث شد که مایکروسافت ویندوز 11 را روی ARM منتشر کند - نسخه‌ای ویژه از سیستم‌عامل که می‌تواند بر روی مجموعه‌های دستورالعمل RISC ARM اجرا شود (فرمان‌هایی که عملکرد یک CPU را کنترل می‌کنند). در سطح ترانزیستور).

در حالی که لپ‌تاپ‌های مبتنی بر ARM پتانسیل‌های زیادی را ارائه می‌کردند - آپشن های امیدوارکننده مانند گوشی‌های هوشمند مانند زمان راه‌اندازی سریع، رزومه فوری و عمر باتری طولانی در مقایسه با لپ‌تاپ‌های سنتی اینتل یا AMD، واقعیت اغلب بسیار ناامیدکننده‌تر بود. لپ‌تاپ‌های دارای تراشه‌های ARM اغلب بسیار گران بودند، نسبت به همتایان x86 خود قدرت کمتری داشتند و از کمبود نرم‌افزار سازگار رنج می‌بردند. کاربران محدود به استفاده از برنامه های ARM از فروشگاه مایکروسافت بودند - و انتخاب معمولاً بسیار ضعیف بود.

اساساً، من هرگز لپ‌تاپ ویندوز مبتنی بر ARM را که به اکثر مردم توصیه می‌کردم، تحلیل نکردم. با این حال، در حالی که مایکروسافت و سازندگان لپ‌تاپ در تلاش بودند تا لپ‌تاپ‌های مبتنی بر ARM را ارزش خرید بسازند، اپل آمد و به همه نشان داد که چگونه این کار را انجام می‌دهد. پس از انتشار گسترده اینتل ، مک‌بوک‌های جدیدی را در سال 2020 با تراشه M1 خود – که از معماری ARM بهره می‌برد، منتشر کرد.

نسل M1 مک‌بوک‌ها موفقیت بزرگی بود و ثابت کرد که می‌توانید لپ‌تاپ‌های ARM داشته باشید که از نظر عملکرد با لپ‌تاپ‌های اینتل یا AMD رقابت می‌کنند، در حالی که وعده‌هایی مانند عمر باتری طولانی را نیز انجام می‌دهند. موفقیت مک‌بوک‌های M1 باعث شد لپ‌تاپ‌های ویندوزی مبتنی بر ARM حتی بدتر به نظر برسند - و این شکاف تنها با انتشار تراشه‌های M2 و M3 توسط اپل بیشتر شد.

نمای نزدیک <a href= از مدار در تراشه پردازنده رایانه شخصی" class=" lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/techradar/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/vvihgQ5q79WSprsj5wRQfc-320-80.jpg 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/vvihgQ5q79WSprsj5wRQfc-480-80.jpg 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/vvihgQ5q79WSprsj5wRQfc-650-80.jpg 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/vvihgQ5q79WSprsj5wRQfc-970-80.jpg 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/vvihgQ5q79WSprsj5wRQfc-1024-80.jpg 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/vvihgQ5q79WSprsj5wRQfc-1200-80.jpg 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/vvihgQ5q79WSprsj5wRQfc.jpg" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/vvihgQ5q79WSprsj5wRQfc.jpg">

(اعتبار تصویر: Shutterstock)

تراشه های جدید ورودی؟

با این حال، این ممکن است در نهایت تغییر کند، همانطور که توسط Windows Latest گزارش شده است، با برخی از نشت های معیار (صادقانه) هیجان انگیز. به گفته این وب سایت، نتایج بنچمارک های جدیدی در وب سایت Geekbench ظاهر شده است که ظاهراً توسط یک دستگاه Lenovo منتشر نشده به نام Lenovo 83ED به دست آمده است.

بر اساس این نتایج، Lenovo 83ED دارای تراشه Snapdragon X Elite (X1E78100) با 12 هسته و فرکانس 3417 مگاهرتز است.

به نظر می رسد این دستگاه در تست های تک هسته ای Geekbench امتیاز 1628 و در تست های چند هسته ای 11392 را کسب کرده است. این اعداد کاملا قابل احترام هستند و امتیازات چند هسته ای هر دو تراشه M1 و M2 را در همان تست هایی که Windows Latest توضیح می دهد شکست می دهد.

نکته جالب در مورد افشای اطلاعات جدید او این است که از معیارهای فاش شده اخیر در وب سایت Geekbench برای دستگاهی که از تراشه Snapdragon X Elite متفاوت با شماره SKU X1E80100 استفاده می کند، پیروی می کند. این ظاهراً 12 هسته نیز دارد، اما سرعت کلاک بالاتر 4012 مگاهرتز دارد.

این به گمانه زنی هایی منجر شده است که کوالکام در حال آماده سازی بیش از یک مدل از تراشه Snapdragon X Elite است که X1E80100 یک مدل رده بالاتر است که عملکرد بهتری را ارائه می دهد. این رویکردی مشابه با رویکردی است که اپل اتخاذ می‌کند، زیرا چندین نوع مختلف از تراشه‌های M1، M2 و M3 با تعداد هسته‌های مختلف دارد که بر عملکرد و قیمت تأثیر می‌گذارد.

X1E80100 رده بالاتر در تست های تک هسته ای و چند هسته ای Geekbench به ترتیب موفق به کسب امتیاز 2574 و 12562 شده است.

این یک ضربه خوب است، به خصوص در تک هسته ای، و اگر دقیق نشان دهد این مدل Snapdragon X Elite می تواند در تست های تک هسته ای و چند هسته ای بهتر از تراشه های M1 و M2 عمل کند، در حالی که به تراشه M3 که اخیراً منتشر شده است، بسیار نزدیک است. او را با امتیازهای 3181 و 15620 در همان تست ها شکست می دهد.

بالاخره لپ تاپ های ARM ویندوز 11 ارزش خرید دارند؟

اگر این فاش‌ها دقیق باشد، می‌تواند به این معنی باشد که مک‌بوک‌های اپل در نهایت رقابت سختی را از ویندوز 11 روی لپ‌تاپ‌های ARM خواهند داشت. در حالی که نتایج بنچمارک تنها بخشی از یک داستان را بیان می کند، ایده تراشه های جدید ARM که می توانند ویندوز 11 را به خوبی بر روی سخت افزار اجرا کنند، مطمئناً هیجان انگیز است.

کافی است نگاهی به بهترین راهنمای لپ‌تاپ‌های ما بیندازید تا ببینید که مملو از مک‌بوک‌های فراوانی است که روی سیلیکون ARM اپل کار می‌کنند، در حالی که حتی یک لپ‌تاپ ویندوز 11 وجود ندارد که از ARM پشتیبانی کند.

آیا این می تواند چیزها را تغییر دهد؟ شاید - من مطمئناً دوست دارم لپ‌تاپ ویندوز 11 مبتنی بر ARM را ببینم که نرم‌افزار را به خوبی MacBook اجرا می‌کند، در حالی که عمر باتری بسیار زیاد و زمان راه‌اندازی سریع را نیز ارائه می‌دهد. اتصال سریع و ایمن داخلی 5G نیز یک ویژگی عالی برای داشتن خواهد بود و حتی می تواند به این لپ تاپ ها برتری بیشتری نسبت به مک بوک هایی بدهد که هنوز اتصال داده تلفن همراه را ارائه نمی دهند (شما باید به وای فای متکی باشید).

با این حال، هنوز یک مانع بزرگ وجود دارد که ویندوز 11 در دستگاه های ARM باید برطرف شود: عدم سازگاری برنامه ها. اگر نتوانید برنامه‌هایی را که به آن‌ها وابسته هستید اجرا کنید، تمام این توان بالقوه به درد نمی‌خورد.

از آنجایی که معماری ARM از مجموعه دستورالعمل های مختلف برای x86 استفاده می کند، نمی توانید به سادگی برنامه هایی را که برای دومی طراحی شده اند اجرا کنید. توسعه‌دهندگان برنامه‌ها باید نسخه‌های جدیدی بسازند که بتوانند به صورت بومی روی سخت‌افزار ARM اجرا شوند – و مایکروسافت تاکنون در تشویق آن‌ها به انجام آن کار ضعیفی انجام داده است. این امر منجر به کمی دور باطل شده است، زیرا عدم پشتیبانی از برنامه به این معنی است که ویندوز 11 در دستگاه های ARM محبوب نبود - و این عدم محبوبیت به این معنی است که بسیاری از برنامه نویسان فکر نمی کنند ارزش اختصاص منابع برای انتقال آن را داشته باشد. برنامه های موجود در یک پلتفرم افراد نسبتاً کمی از آنها استفاده می کنند.

پس ، مایکروسافت باید اطمینان حاصل کند که هر کسی که به یک دستگاه ARM ویندوز 11 تغییر می‌دهد، برنامه‌های مورد علاقه خود را از دست ندهد. یکی از کارهایی که این شرکت باید انجام دهد این است که ببیند اپل چگونه این موضوع را مدیریت کرده است. هنگامی که M1 Mac برای اولین بار راه اندازی شد، اکثر برنامه های بومی توسط اپل ساخته شدند. با این حال، به لطف ابزار هوشمندانه ای که توسط اپل به نام Rosetta 2 ساخته شده است، همچنان می توانید برنامه های طراحی شده برای مک های مجهز به اینتل را اجرا کنید. این به عنوان یک لایه سازگاری عمل می کند که به برنامه های اینتل اجازه می دهد تا با کمترین تأثیر بر عملکرد بر روی M1 Mac اجرا شوند.

این کار بسیار خوب بود، و به این معنی بود که افرادی که به مک‌بوک‌های M1 می‌رفتند، می‌توانستند تقریباً تمام نرم‌افزارهایی را که استفاده می‌کردند اجرا کنند. و از آنجایی که M1 Mac ها به موفقیت بزرگی دست یافتند، تعداد فزاینده ای از برنامه ها نسخه های بومی M1 (و M2 و M3) را دریافت کردند. این روزها، اکثر برنامه‌های محبوب به‌جای اتکا به Rosetta 2، به‌طور بومی روی M3 اجرا می‌شوند.

مایکروسافت شرکتی با سابقه طولانی در توسعه نرم افزار است، پس من در مورد اینکه چرا کاری مشابه انجام نداده است سردرگم هستم. در حالی که ابزارهایی وجود دارند که می توانند برنامه های اینتل را بر روی ARM در ویندوز اجرا کنند، اما فاقد عملکرد و سهولت استفاده از پیاده سازی اپل هستند. اگر این Snapdragon X Elite جدید شانس حضور در لپ‌تاپ‌هایی را داشته باشند که می‌توانند مک‌بوک‌ها را به چالش بکشند، مایکروسافت باید به فیل نرم‌افزار موجود در اتاق رسیدگی کند.

شما هم ممکن است دوست داشته باشید

ویرایشگر مدیریت Core Tech

Matt ویرایشگر مدیریت TechRadar برای Core Tech است که از محاسبات و فناوری تلفن همراه مراقبت می کند. مت که برای تعدادی از نشریات مانند PC Plus، PC Format، T3 و Linux Format نوشته است، هیچ جنبه ای از فناوری وجود ندارد که مت به آن علاقه نداشته باشد، به خصوص محاسبات و بازی های رایانه شخصی. از زمانی که او یک Amiga A500+ را برای کریسمس در سال 1991 دریافت کرد، او عاشق استفاده از کامپیوتر (و بازی کردن) بود و بی‌پایان درباره اینکه چگونه The Secret of Monkey Island بهترین بازی ساخته شده است صحبت خواهد کرد.

خبرکاو