اخبار

اروپا می خواهد ابرصورت فلکی ماهواره ای خود را برای رقابت با اسپیس ایکس استارلینک: گزارش

گروهی از بازیگران بزرگ فضایی و مخابراتی اروپا برای یک صورت فلکی ماهواره ای پیشنهادی که می تواند با سیستم Starlink اسپیس ایکس رقابت کند، مناقصه خواهند کرد.

شرکت هایی از جمله Airbus Defense and Space، Eutelsat، SES، و Thales Alenia Space اعلام کردند که برای پاسخ به درخواست کمیسیون اروپا برای کمک به ایجاد یک صورت فلکی ماهواره ای اروپایی در آینده، مشارکتی را تشکیل داده اند.

در اواخر سال 2022 اعلام شد، صورت فلکی زیرساخت برای انعطاف‌پذیری، اتصالات متقابل و امنیت توسط ماهواره (IRIS²) اتصال اینترنت را از مدار پایین زمین به اتحادیه اروپا ارائه می‌کند، سرویسی مشابه خدماتی که توسط مجموعه ماهواره‌های استارلینک در حال رشد ارائه می‌شود. توسط SpaceX.

Ars Technica این هفته گزارش داد (در برگه جدید باز می شود) که برآوردهای فعلی اتحادیه اروپا هزینه Iris² را حدود 6.6 میلیارد دلار (6 میلیارد یورو) نشان می دهد. اتحادیه اروپا امیدوار است که صورت فلکی پیشنهادی بتواند تا سال 2027 عملیاتی شود.

مطالب مرتبط: قطار ماهواره ای استارلینک: نحوه دیدن و ردیابی آن در آسمان شب

اتحادیه اروپا 2.64 میلیارد دلار (2.4 میلیارد یورو) با بودجه اضافی که از سوی آژانس فضایی اروپا و سرمایه گذاری خصوصی تامین می شود، به این پروژه اختصاص خواهد داد.

تیری برتون، کمیسر بازار داخلی اتحادیه اروپا در نوامبر گذشته در بیانیه ای نوشت: «IRIS² فضا را به عنوان یک بردار استقلال اروپایی ما، یک بردار اتصال و یک بردار انعطاف پذیری ایجاد می کند. نقش یک قدرت واقعی فضایی. با جاه طلبی روشن و حس جهت."

این مشارکت همچنین شامل غول‌های ارتباطی Deutsche Telekom، Hispasat، OHB، Orange، Hisdesat و Telespazio می‌شود که گفته‌اند که ابرصورت فلکی پیشنهادی، استارت‌آپ‌های بخش فضایی اروپا را تشویق می‌کند تا به ائتلاف بپیوندند. این خواسته برتون را برآورده می کند، که تمایل خود را برای گسترش بخش فضای تجاری اروپا ابراز کرده است، امیدوار است که استارت آپ ها 30 درصد زیرساخت Iris² را بسازند.

صورت فلکی ماهواره ای آیریس که از اساطیر یونانی به عنوان پیام آور خدایان به انسان ها نامگذاری شده است، اتصال را برای کل اروپا، از جمله مناطقی که در حال حاضر از طریق اینترنت باند پهن تامین نمی شود، فراهم می کند. علاوه بر این، برتون در بیانیه نوامبر 2022 خود بيان کرد که IRIS² همچنین با استفاده از مدار شمال-جنوب ماهواره ها، اتصال به کل آفریقا را فراهم می کند.

این سیستم با صور فلکی ماهواره‌ای موجود اروپا از جمله گالیله، سیستم ناوبری ماهواره‌ای جهانی منطقه متشکل از 24 فضاپیما در مدار زمین متوسط ​​(MEO) و ماهواره‌های رصد زمین دوقلوی Sentinel-1A و Sentinel-1B که سیستم کوپرنیک را تشکیل می‌دهند، ادغام خواهد شد. برتون بيان کرد که هدف از این هماهنگی بین آنچه او به عنوان "سه ستون" اروپا در فضا توصیف می کند، کاهش خطر تراکم فضا است.

اما، Iris² تا رسیدن به Starlink راه درازی در پیش دارد.

اسپیس ایکس دو نمونه اولیه از ماهواره‌های صورت فلکی ماهواره‌ای خود، Microsat-2a و Microsat-2b را در فوریه 2018 با موشک فالکون 9 به فضا پرتاب کرد. به گفته جاناتان مک‌داول، اخترفیزیک‌دان و ردیاب ماهواره، این ابرصورت فلکی در حال حاضر دارای بیش از 4300 فضاپیما است (در تب جدید باز می‌شود. ) که بیشتر آنها عملیاتی هستند.

اسپیس ایکس قصد دارد تا در نهایت ۱۲۰۰۰ ماهواره را به عنوان بخشی از ابرصورت فلکی استارلینک که در حال حاضر اینترنت ۵۳ کشور را تامین می‌کند، به مدار پایین زمین بفرستد و این شرکت در سال ۲۰۱۸ تخمین می‌زند که هزینه آن حدود ۱۰ میلیارد دلار (۹ میلیارد یورو) خواهد بود. این جمعیت از ماهواره ها در نهایت می تواند به 42000 واحد افزایش یابد. اسپیس ایکس برای 30000 دستگاه دیگر درخواست تایید کرده است.

داستان های مرتبط:

منظومه استارلینک از بدو پیدایش مورد بحث و مناقشه اخترشناسان بوده است، به ویژه از ترس اینکه اندازه و مقیاس آن بتواند در مشاهدات ستارگان و دیگر اجرام آسمانی ساخته شده از زمین اختلال ایجاد کند. کارشناسان ایمنی پروازهای فضایی اکنون Starlink را به عنوان خطر شماره یک خطرات برخورد در مدار زمین می دانند.

دانشمندان دیگر نگرانند که از آنجایی که ماهواره‌های استارلینک بلااستفاده، که عمری حدوداً پنج ساله دارند، فلزی که در اتمسفر سوخته می‌شود، می‌تواند باعث تغییرات غیرقابل پیش‌بینی در آب و هوای زمین شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *