سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

ارزش بازار انویدیا به‌لطف تراشه‌های هوش مصنوعی از آمازون پیشی گرفت

با افزایش تقاضا برای تراشه‌هایی که می‌توانند هوش مصنوعی پیشرفته را اجرایی کنند و با افزایش توجه سرمایه‌گذاران به شرکت‌هایی که روی توسعه تراشه‌های هوش مصنوعی کار می‌کنند، ارزش بازار انویدیا برای اولین‌بار از سال 2002 از آمازون پیشی گرفت. روز گذشته ارزش هر سهم انویدیا 721.28 دلار به ازای هر سهم بسته شد که با این حساب ارزش بازار این شرکت به 1.78 تریلیون دلار رسید و از ارزش بازار ...

با افزایش تقاضا برای تراشه‌هایی که می‌توانند هوش مصنوعی پیشرفته را اجرایی کنند و با افزایش توجه سرمایه‌گذاران به شرکت‌هایی که روی توسعه تراشه‌های هوش مصنوعی کار می‌کنند، ارزش بازار انویدیا برای اولین‌بار از سال 2002 از آمازون پیشی گرفت.

روز گذشته ارزش هر سهم انویدیا 721.28 دلار به ازای هر سهم بسته شد که با این حساب ارزش بازار این شرکت به 1.78 تریلیون دلار رسید و از ارزش بازار 1.75 تریلیون دلاری آمازون عبور کرد. گفتنی است انویدیا روز دوشنبه نیز برای ساعاتی از آمازون پیشی گرفت، اما این اولین‌بار از سال 2002 است که ارزش انویدیا پس از بسته‌شدن بازار از آمازون بیشتر می‌شود.

ارزش بازار انویدیا برای اولین بار طی 22 سال گذشته از آمازون پیشی گرفت

محصولات اصلی انویدیا در سال 2002 کارت‌های گرافیکی برای رایانه‌های شخصی مخصوص گیمینگ بودند. سهام انویدیا در 12 ماه گذشته بیش از 246 درصد افزایش یافته است. با افزایش تقاضا برای تراشه‌های هوش مصنوعی سرور، این شرکت توانسته است رشد چشمگیری داشته باشد.

البته گفتنی است که آمازون نیز در بازار می‌تازد. گزارش درآمد این شرکت در اول فوریه نشان می‌دهد پس از اخراج 27 هزار کارمند، آمازون توانسته با مهار هزینه‌ها به موفقیت‌های مالی دست پیدا کند. ارزش سهام آمازون در 12 ماه گذشته حدود 78 درصد افزایش یافته است. بااین‌حال، وضعیت فعلی نشان می‌دهد که در بین باارزش‌ترین شرکت‌های جهان، تغییراتی در حال وقوع است.

برای مثال، در ماه ژانویه، مایکروسافت با پیشی گرفتن از اپل، به باارزش‌ترین شرکت ایالات متحده از نظر ارزش بازار تبدیل شد. انویدیا درآمد سه ماهه خود را در 21 فوریه گزارش می‌دهد. تحلیلگران انتظار رشد 118 درصد سالانه را پیش‌بینی می‌کنند.

چند روز قبل نیز ارزش شرکت تراشه‌ساز آمریکایی انویدیا با کل بازار سهام چین برابری کرد. ارزش بازار انویدیا، غول تراشه‌ساز آمریکایی به‌لطف هوش مصنوعی از ابتدای سال 2023 تقریبا چهار برابر شده است.

گزارش مالی انویدیا از رشد 101 درصدی درآمد این شرکت در فصل سوم 2023 و رشد 206 درصدی درآمد در سه‌ماهه چهارم سال گذشته میلادی خبر می‌دهد. «مایکل هارنت» استراتژیست ارشد سرمایه‌گذاری بانک آمریکا او میگوید ارزش انویدیا طی دو ماه گذشته با رشد 600 میلیارد دلاری به 1.7 تریلیون دلار رسیده است که برابر با ارزش کل بازار سهام چین در بورس هنگ‌کنگ است.

خبرکاو