سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

ارزش بازار انویدیا اکنون تنها از تولید ناخالص داخلی 11 کشور کمتر است

افزایش سهام انویدیا در چند وقت گذشته، باعث‌شده تا غول تراشه‌ساز به سومین شرکت بزرگ ایالات‌متحده از نظر ارزش بازار تبدیل شود. حالا در گزارش جدیدی گفته‌شده که ارزش بازار این شرکت، از میزان تولید ناخالص داخلی بسیاری از کشورهای جهان مانند روسیه بیشتر است. براساس گزارش MarketWatch، سهام انویدیا روز جمعه با ارزش 788.17 دلار بسته شد که با این شرایط، ارزش بازار آن 1.97 تریلیون دلار بوده است. البته در هنگام نوشتن این ...

افزایش سهام انویدیا در چند وقت گذشته، باعث‌شده تا غول تراشه‌ساز به سومین شرکت بزرگ ایالات‌متحده از نظر ارزش بازار تبدیل شود. حالا در گزارش جدیدی گفته‌شده که ارزش بازار این شرکت، از میزان تولید ناخالص داخلی بسیاری از کشورهای جهان مانند روسیه بیشتر است.

براساس گزارش MarketWatch، سهام انویدیا روز جمعه با ارزش 788.17 دلار بسته شد که با این شرایط، ارزش بازار آن 1.97 تریلیون دلار بوده است. البته در هنگام نوشتن این مطلب، سهام انویدیا با قیمت 786.90 دلار معامله می‌شود که بر این اساس، ارزش بازار آن حدود 1.94 تریلیون دلار برآورد می‌شود.

مقایسه ارزش بازار انویدیا و تولید ناخالص داخلی کشورهای جهان

براساس داده‌های صندوق بین‌المللی پول که نشریه فوربس در گزارشی آن‌ها را ارائه کرده است، هر دو میزان اشاره‌شده برای ارزش بازار انویدیا از تولید ناخالص داخلی تمام کشورهای جهان به استثنای 11 مورد بیشتر است. طبق نمودار زیر، روسیه با 1.92 تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی، کره شمالی با 1.78 تریلیون دلار و استرالیا با 1.69 تریلیون دلار، پس از انویدیا در جایگاه 13 تا 15 قرار گرفته‌اند.

11 کشوری که ارزش بازار انویدیا از آن‌ها کمتر است نیز شامل ایالات‌متحده، چین، آلمان، ژاپن، هند، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا، برزیل، کانادا و مکزیک می‌شوند.

البته باید اشاره کرد که مقایسه ارزش بازار یک شرکت با تولید ناخالص داخلی یک کشور نمی‌تواند مقایسه درستی باشد، زیرا تولید ناخالص داخلی معیاری از تولید یک کشور است، در حالی که ارزش بازار، ارزش کل سهام یک شرکت سهامی عام را اندازه‌گیری می‌کند.

علاقه زیاد صنعت فناوری به تراشه‌های گرافیکی که برای توسعه مدل‌های هوش مصنوعی استفاده می‌شوند، باعث شده تا سهام انویدیا در 12 ماه گذشته حدود 238 درصد افزایش پیدا کند. به همین صورت، ثروت «جنسن هوانگ»، یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل انویدیا نیز در حال افزایش است تا او در شرف پیوستن به فهرست 20 میلیاردر برتر جهان قرار گرفته باشد.

خبرکاو